Dini Haberlerim

Yök Tarihinde Bir İlk ! Yabancı Ülke Cumhurbaşkanı YÖK’ü Ziyaret Etti

Yök Tarihinde Bir İlk ! Yabancı Ülke Cumhurbaşkanı YÖK’ü Ziyaret Etti

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak Türkiye’de resmi temaslarda bulunan Makedonya Cumhurbaşkanı Dr. Gjorge Ivanov, YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın daveti üzerine YÖK’ü ziyaret etti.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, 20 Ekim 2015 tarihinde Makedonya’ya gerçekleştirdiği ziyarette Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov’u makamında ziyareti esnasında Türkiye’ye geldiklerinde Yükseköğretim Kurulunu da ziyaret etmeleri yönünde davetini kendisine iletmiş ve Cumhurbaşkanı Ivanov da bu davete olumlu yanıt vermişti.

Bu kapsamda Makedonya Cumhurbaşkanı Dr. Gjorge Ivanov, gerçekleştirdiği “Üçüncü Milenyumda, Yükseköğretime Yönelik Zorluklar, Fırsatlar” konferansı ile Türk rektörlerle YÖK’te bir araya geldi.

Konferans öncesi YÖK Protokol Girişi’nde Ankara Kulübü Derneği Seymenleri Ekibinin Gösterisi ile karşılanan Cumhurbaşkanı Ivanov, daha sonra Başkanlık Makamı girişinde yer alan YÖK Şeref Defteri’ni imzaladı.

YÖK Şeref Defteri’nin imzalanması sonrası YÖK Başkanı Saraç ile Makedonya Cumurbaşkanı Gjorge Ivanov bir görüşme gerçekleştirerek iki ülke arasında yükseköğretim alanındaki ilişkiler hakkında istişarelerde bulundu.

YÖK Başkanı Saraç tarafından Makedonya Cumhurbaşkanı Ivanov onuruna verilen yemeğin ardından YÖK Konferans Salonu’nda Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov tarafından verilen Konferans’a geçildi.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, Ankara Valisi Ercan Topaca; aralarında Makedonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi’nin de yer aldığı Makedonya Heyeti, Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi, YÖK Üyeleri ve Türkiye’deki üniversitelerin rektörleri ile ilgili akademisyenlerin katılımıyla düzenlenen Konferans’ın açılışında piyano sanatçısı Prof. Dr. Yeşim Alkaya Yener, Keman Sanatçısı Prof. Dr. Ebru Karaağaç ve Bariton Prof. Dr. Hasan Yener katılımcılara müzik performansı gerçekleştirdi.

Müzik performansların tamamlanmasının ardından YÖK Başkanı Saraç ve Makedonya Cumhurbaşkanı Sayın Gjorge Ivanov tarafından birer açılış konuşması gerçekleştirdi.

YÖK Başkanı Saraç konuşmasına Makedonya Cumhurbaşkanı Ivanov’u ülkemizde ve Yükseköğretim Kurulunda ağırlamaktan onur duyduğunu belirterek başladı.

Cumhurbaşkanı Ivanov’un başarılı siyasi kariyerine temel olan akademik geçmişini kısaca sunmak istediğini dile getiren Başkan Saraç, “Dr. Ivanov Siyaset Biliminde, sivil toplum alanındaki çalışmaları ile yüksek lisans derecesi ve özellikle Makedonya’ya odaklanan demokrasi inşası çalışmaları ile de doktora derecesi sahibidir. Siyaset teorisi ve felsefesi alanında dersler veren Dr. Ivanov, Makedon Üniversitelerinin yeniden yapılanma sürecinde akademinin, yeni tartışmalar ve yeni yöntemlerle tanışmasında rol sahibi bir isimdir.” ifadelerini kullandı.

Yükseköğretim felsefesi, yöntemi ve geleceğinin inşası ile yakından ilgilenen bir isim olarak Makedonya Cumhurbaşkanı’nın görüşlerinin ülkemiz akademisinde özellikle idareci konumunda olan hocalarımıza da ufuk açıcı fikirler sağlayacağını sözlerine ekleyen YÖK Başkanı , Yeni YÖK olarak; geçmişte yalnızca kural koyan ve koordinasyonu sağlayan merkezi bir yapı olan Yükseköğretim Kurulu imajını yapılan düzenlemeler ile değiştirdiklerini vurguladı.

YÖK’ü; yetkilerini paylaşan, dünyada tüm akademik gelişmeleri yakından takip eden ve ülkemizin geleceği için akademiyi sürekli kendisini yenileyen bir yapı kılmaya çalışan bir kurum olarak yeniden tasarladıklarını söyleyen YÖK Başkanı Saraç, “Yükseköğretim sistemimiz için onlarca yıldır beklenen, üniversitelerimizi her düzeyde daha rekabetçi bir ortama yöneltecek, kaliteyi yükseköğretimdeki büyümenin merkezine oturtacak, YÖK’ün bazı yetkilerinin devredilerek, kararlarının dış paydaşlara da açık, daha paylaşımcı bir şekilde alınmasını sağlayacak, üniversitelerimizin bilgi üretimi ve araştırmacı insan kaynağı yetiştirme süreçlerini teşvik edecek, üniversitelerimiz ile iş dünyası arasındaki ilişkileri geliştirecek düzenlemelere imza attık” diye konuştu.

Makedon Dili ve Edebiyatı Programı Türkiye’de Lisans Dersi Olarak Verilecek

İki ülke akademilerinin; yeniye açık, dünyanın değişimini yakalayan, bu değişimin insanlığın ortak değerlerine saygı duyarak olumlu olmasını sağlamak için çalışan bir yapıda olduğunu ifade eden YÖK Başkanı konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“İşte bunun için farklı pencerelerden aynı coğrafyaya bakan, benzer sorunlarla mücadele eden ve ülkesi için daha iyiyi isteyen akademilerin üyeleri olarak üniversitelerimizin ortaklıkları çok kıymetlidir ve çok anlamlıdır.

Bugün burada sayın rektörlerimizi, hocalarımızı, hepinizi, dost ülke Makedonya ile olan yükseköğretim alanındaki ilişkilerimizi desteklemeye çağırıyorum.

Sayın Cumhurbaşkanım, bu vesile ile huzurunuzda YÖK’ün iki ülke arasında dostluğa katkı sağlayacak bir kararını da duyurmak isterim:

Türkiye’nin en eski ve güçlü üniversitelerinden biri olan Ankara Üniversitesinde lisans düzeyinde eğitim verecek olan Makedon Dili ve Edebiyatı programının karar süreci bu hafta tamamlanmıştır.”

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın konferansta gerçekleştirdiği konuşmanın metni için tıklayınız.

Makedonya Cumhurbaşkanı Sayın Gjorge Ivanov ise Makedonya Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı, ancak her şeyin ötesinde bir üniversite profesörü olarak Türkiye’nin en önemli zihinlerinin içinde olmanın kendisi için gerçekten büyük bir onur olduğunu söyleyerek konuşmasına başladı.

Gençlerin geleneksel olarak verilen derslerden ziyade, yeni çevrimiçi dersler ve uzaktan öğrenim ile ilgilendiğini, üniversite kütüphanelerinden ziyade, bilgi ve becerilerini küresel dijital kütüphane olan internetten daha sık edindiğini, uzun klasikleri okumak için daha az zaman harcayarak dikkatlerini, basit ve anlaşılır bir şekilde karmaşık teorik ve bilimsel kavramları açıklayan kısa ve popüler içeriklere odakladıklarını dile getiren Makedonya Cumhurbaşkanı, bu gibi durumlarda, eğitimin ve özellikle yükseköğretimin bir dönüm noktasında olduğunun altını çizdi.

Bugüne kadar eğitimin tek yönlü yapıldığını, şimdi ise iki yönlü hale geldiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Ivanoc, yükseköğretimin temel amacının bilginin doğrudan aktarılması değil de bilginin nasıl edinileceği ve daha sonra nasıl uygulanacağı olduğu gerçeğine yavaş yavaş dönüldüğünü söyledi.

Makedonya Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti’ndeki yeni nesillerin nasıl bir eğitim almaları gerektiği konusuna ilişkin eski Humboldt modelinin işe yaramadığını belirten Makedonya Cumhurbaşkanı Ivanov konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Üniversitelerin dijital değişimi, 4. sanayi devrimi için kalifiye insanların yetiştirilmesine yardımcı olarak teknoloji parkları aracılığıyla gerçekleştirilen kişileştirilmiş çalışma programları için koşullar meydana getirmiştir. 4. Sanayi devrimi, nesillerin bir araya gelerek yeni bir dünyayı şekillendirebilmelerine imkân verecektir. Üniversitelerin sayısının artırılması yerine, bunları çoklu üniversitelere (multiversities) dönüştürmemiz gerekmektedir.

Makedonya Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti’nin, üniversite binalarına ve kampüslere ihtiyacı olmayıp 21. ve 22. yüzyılda bütün potansiyelleriyle başarıyı yakalayabilmeleri için gençlere yardım edecek gerçek üniversiteler yapması gerekmektedir. Üniversiteler yeni, sürdürülebilir, dijitalleştirilmiş, enerji tasarruflu ve çevre dostu bir Europe 2.0 modelini yapabilecek inşalar yetiştirmelidir.”

Açılış konuşmalarının ardından YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov’a, kendisinin yayına hazırlamış olduğu, Osmanlı döneminde yaşamış ve dini ilimler, edebiyat, tarih, tıp, matematik, geometri, mimarlık, musiki gibi alanlarda eserler vermiş bilim insanlarını tanıtan Mehmet Tahir’in “Osmanlı Müellifleri” adlı üç ciltlik eseri hediye etti.

Hediye takdimi sonrası, Makedonya Cumhurbaşkanı Sayın Gjorge Ivanov’un düzenlediği “Üçüncü Milenyumda, Yükseköğretime Yönelik Zorluklar, Fırsatlar” başlıklı konferansa geçildi.

Kendisi de tarih ve siyaset bilimi profesörü olan Makedonya Cumhurbaşkanı Sayın Gjorge Ivanov ve YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, değişen dünyada yükseköğretimde yaşanan gelişmelere ilişkin ne yapılması gerektiği ile ilgili düşüncelerini paylaşırken, katılımcılardan gelen soruları yanıtladılar.

Konferansın tamamlanmasının ardından Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov ve YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Türkiye’de eğitim gören Makedon öğrencilerle bir araya gelerek sohbet etti.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ