Dini Haberlerim

Yılmaz, KYK yurtlarında kalan öğrencilerle Sabah Namazında Buluştu

Yılmaz, KYK yurtlarında kalan öğrencilerle Sabah Namazında Buluştu

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, İstanbul’daki KYK yurtlarında kalan üniversite öğrencileriyle Üsküdar Valide-i Cedid Camii’nde sabah namazında buluştu.

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, İstanbul Müftü Yardımcısı Veysel Işıldar ve Üsküdar Müftüsü Ali Çakmak, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi ve eski Üsküdar Müftüsü Dr. Enver Osman Kaan, Valide-i Cedid Camii’nde KYK yurtlarında kalan yaklaşık 400 kadar üniversite öğrencisiyle sabah namazında buluştu. Kur’an-ı Kerim tilaveti ve tesbihatın yapıldığı buluşmada, dualar edildi.

İstanbul Müftüsü Yılmaz, namaz sonrası yaptığı konuşmada, “Allah Teala Kitab-ı Kerim’nde 250’den fazla yerde bizi zikre davet ediyor. Pek çok ayet-i kerimede yüce Allah, Kitabı’nın adını zikir olarak nitelendirmektedir. Peygamberimizin (SAV) bir vasfı da ‘müzekkir’dir, yani uyarıcı ve hatırlatıcıdır. Niye uyarılmaya ihtiyacımız var? Çünkü insan unutkan bir varlık demektir. Bu yüzden Allah Teala bize zikri, hatırlamayı emrediyor. En çok Allah’a verdiğimiz andı sözü unutuyoruz. Aslında bütün ibadetler, bu zikre bağlı kalmamıza matuftur. Sabah namazında buluşmak zikirdir ve bu bakımdan da çok anlamlı ve önemlidir. En önemli gayemiz Allah ile olabilmektir. Allah ile olduğumuz zaman yalnız değiliz, güçsüz değiliz, zayıf değiliz. Allah ile olmanın en önemli yollarından birisi zikirdir, camide buluşmaktır, duadır, ilticadır ve senadır. Beş vakit namaz zikirlerin en güzelidir” dedi. 

Gençlerle buluşmanın geçmiş ve geleceği paylaşmak olduğunu belirten Yılmaz, “Sabah namazı buluşmalarını özellikle de gençlerimizle buluşmayı önemsiyoruz. Çünkü sabah namazı daha derin iz bırakan bir ibadettir. Gençlerle beraber olmak gönüllerimizi ve hayatı paylaşmak demektir. Onların heyecanının yüreklerimize yansıması demektir. Geçmişimizi ve geleceğimizi paylaşmak demektir. Geçmişini bilmeyen geleceğinden emin olamaz. O yüzden bizim geçmiş ecdadımızı, şehitlerimizi hatırlamak bizim en önemli değerlerimizden biridir. Şehit kendisini davasına adayan insan demektir. Şehitlerimize olan bağlılığımız ve saygımız değerlerimizi yüceltmemiz demektir. Bedir, Malazgirt, Çanakkale, 15 Temmuz ve Afrin şehitlerinin ruhaniyeti bize ayrı bir ruh, heyecan ve coşku veriyor. Çünkü biz inanıyoruz ki, şehitliğe yürüyen her kardeşimizin ruhaniyeti bize güç katmaktadır. Şehitlik duygusunun her zaman paylaşılmasını, bu coşkunun yüreklerimizde daim olmasını arzu ve niyaz ediyoruz” diye konuştu. 

Namaz sonrası ise Üsküdar Belediyesi’nin sağladığı bir gemiyle Boğaz turu yapıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ