Dini Haberlerim

Vekil İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlara Fazla Mesai Ücreti Ödenebilir mi ?

Vekil İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlara Fazla Mesai Ücreti Ödenebilir mi ?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Vekil İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlara Fazla Mesai Ücreti ödenmesi hususunda bir açıklama yapıldı.

Yapılan açıklama ; 

1. 2016-2017 yıllarını kapsayan Toplu Sözleşme’nin Onuncu Bölümünün 1.ve 8. maddelerinde; Cami ve mescitlerde görev yapan imam-hatip ve
müezzin-kayyımlara, dini bayram günleri (günlük; fazla mesai saat ücreti x 4 x 8) ile ulusal ve resmi bayram günlerinde (günlük; fazla mesai saat
ücreti x 3 x 8) fiilen çalıştıkları her gün için merkezi yönetim bütçe kanununda belirtilen fazla çalışma ücretinin ödeneceği hüküm altına alınmıştır.
Söz konusu sözleşmenin “kapsam” başlıklı 1. maddesinde; “Bu Toplu Sözleşme; … kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarında
istihdam edilen kamu görevlileri hakkında uygulanır” hükmü yer almaktadır. Buna göre; açıktan vekil imam-hatip ve vekil müezzin-kayyımlar
nihayetinde bir kadroda istihdam edildiğinden, fiilen görev yapmaları şartıyla kendilerine dini ve ulusal/resmi bayram günlerinde fazla mesai ücreti
ödenebileceği,
2. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 175 inci maddesinin 4 üncü fıkrasında; “Açıktan vekil olarak atananlar, bu kanunla memurlara tanınan
sosyal haklardan yararlanırlar” hükmü yer almakta ve kanunda geçen sosyal haklar arasında “giyecek yardımı” da sayılmaktadır (m.211). Bu itibarla,
vekil olarak görev yapanlara “sosyal haklar” arasında sayılan “giyecek yardımı” yapılabileceği,
3. Haftalık izin gününde çalışmayı yasaklayan bir mevzuat hükmü bulunmadığı ve ödeme yapılması için görevin fiilen yapılmış olması yeterli
olduğundan, dini ve ulusal/resmi bayram günlerinde fiilen çalıştığı halde o günlerden herhangi birisi haftalık izin gününe denk gelen imam-hatip ve
müezzin-kayyımlara fazla mesai ücreti ödenebileceği,

Mütalaa edilmiştir.
Bilgilerini rica ederim.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ