Vekaletle kurban tanıtım toplantıları devam ediyor

Vekaletle kurban tanıtım toplantıları devam ediyor“En Güvenilir Sığınağımız: Aile” konferansları

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) koordinesinde sürdürülen 2023 Yılı Vekalet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu’nun daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla ülke genelinde tanıtım ve istişare toplantıları düzenleniyor.

Vekaletle-kurban-tanıtım-toplantıları-devam-ediyor02

Rize

Rize İl Müftülüğü ile TDV Rize Şubesi ev sahipliğinde “2023 Yılı Vekalet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu Tanıtım ve İstişare Toplantısı” düzenlendi.

Rize Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Bilgin konuşmacı olarak katıldı.

Genel Müdür Bilgin, vekaletle kurban programının amacı, hedefi, kurbanın satın alınması, kurban fiyatlarının belirlenmesi, kurban bağışlarının kabulü, bağış yöntemleri, kesim ve dağıtım yapılacak ülke ve bölgelerin belirlenmesi, kurban kesimi ve dağıtımı esnasında dikkat edilmesi gereken hususlara vurgu yaparak organizasyonun her aşamasının titizlikle takip edildiğini belirtti.

Kurban ibadetinde derin bir kulluk bilinci bulunduğunu ifade eden Bilgin, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı, kurban ibadetinin yerine getirilmesi hususunda rehberlik etme, toplumsal yardımlaşma ve dayanışmaya katkıda bulunma, yardıma muhtaç insanların yüzünü güldürerek onlara bayram sevinci yaşatma amaç ve hedefi ile var gücüyle çalıştığını hatırlattı.

Toplantıya İl Müftüsü Naci Çakmakçı ve din görevlileri katıldı.

Vekaletle-kurban-tanıtım-toplantıları-devam-ediyor01

Ardahan

Ardahan İl Müftülüğü tarafından “2023 Yılı Vekalet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu Tanıtım ve İstişare Toplantısı” gerçekleştirildi.

Toplantıya Diyanet İşleri Uzmanı Ahmet Aslantaş konuşmacı olarak katıldı.

Diyanet İşleri Uzmanı Aslantaş, “Kurban bağışına sıradan bir bağış olarak bakmamalıyız. Kurban, sadece kan akıtıp ondan istifade etmek değildir. Yardım ve dayanışmanın, kardeşlik şuurunu pekiştirmenin adıdır kurban. Bu sebep ve amaçla sorumluluğumuzun bilincinde olup çevremize vekalet yoluyla kurban ibadetini en güzel şekilde anlatmamız gerekmektedir.” diye konuştu.

Kurban bağışının insanlık için önemine vurgu yapan Ardahan İl Müftü Vekili Dr. Mustafa Demir, toplantıya katılan herkese teşekkür etti.

Vekaletle-kurban-tanıtım-toplantıları-devam-ediyor04

Edirne

Edirne İl Müftülüğü tarafından düzenlenen “2023 Yılı Vekalet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu Tanıtım ve İstişare Toplantısı”na Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mustafa Irmaklı konuşmacı olarak katıldı.

Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantının açışında konuşan Edirne İl Müftüsü Hasan Başoğlu, “Bizim görevimiz, vatandaşlarımızın ibadetlerini en güzel şekilde yerine getirmelerine rehberlik etmektir.” diye konuştu.

Ardından konuşan Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mustafa Irmaklı, “Dünyada her üç buçuk saniyede bir bebek açlıktan ölüyor. İslam coğrafyası mazlum coğrafyaya dönüşmüş durumda. Hal böyleyken bizler, dünyada ve ülkemizdeki ihtiyaç sahipleri için bir araya gelerek onların dertlerine çare olmak adına çözümler üretmeye mecbur değil, muhtacız. Muhtaç olduğumuzu Kur’an-ı Kerim ile Rabbimiz, hadisleri ile Hz. Peygamber Efendimiz (sas) bildiriyor. Çünkü biz iman sahiplerinin görevi sıkıntılı anlarında kardeşlerimizin yanında olmaktır.” şeklinde konuştu.

Irmaklı, “Vekaletle kurban hizmetindeki amacımız, imkanı olanları ihtiyacı olanlarla buluşturmaktadır. Vakfımız yıllarca bu alanda yaptığı çalışmalarla vatandaşlarımızın güvenini çoktan kazanmıştır. Ayrıca bu yılki önceliğimizin deprem bölgesi olduğunu hatırlatmak isterim.” dedi.

Vekaletle-kurban-tanıtım-toplantıları-devam-ediyor05

Batman

Batman İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Batman Şubesi tarafından “2023 Yılı Vekalet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu Tanıtım ve İstişare Toplantısı” gerçekleştirildi.

Toplantının açışında konuşan İl Müftüsü Nihat Kök, programa katılan herkese teşekkür etti.

Ardından konuşan Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşaviri Özcan Gökçebay, Türkiye Diyanet Vakfı’nın Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte 1993 yılından bu yana vekalet yoluyla kurban kesim programı düzenlediğini ifade etti.

Gökçebay, Kahramanmaraş merkezli yaşanan asrın felaketi sebebiyle yurt içi kurban bağışlarında deprem bölgesine öncelik verileceğini belirtti.

Vekaletle-kurban-tanıtım-toplantıları-devam-ediyor06

Denizli

Denizli İl Müftülüğü tarafından düzenlenen toplantıya Konya İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Öge konuşmacı olarak katıldı.

Açış konuşmasını gerçekleştiren Denizli İl Müftü Vekili Semih Keskin, “Vakfımız, yarım asırlık tecrübeyle yurt içinde ve yurt dışında hayırlı hizmetlere ve kıymetli çalışmalara vesile olmaktadır. Vekaletle kurban organizasyonun tanıtılmasında vatandaşlarımıza rehberlik yapan siz değerli görevlilerimize büyük görevler düşmektedir.” şeklinde konuştu.

Ardından konuşan Konya İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Öge, kurban ibadetinin toplum içerisinde birlik, beraberlik ve kardeşliğin oluşumuna katkı sağladığını, yardımlaşma ve dayanışma bilincini canlı tuttuğunu belirtti.

Müftü Öge, “Necip milletimizin vekalet kurbanlarını ‘Asrın Felaketi’ olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli on bir ilimizi etkileyen deprem bölgesi başta olmak üzere, mazlum, mağdur ve ihtiyaç sahibi insanlara ulaştırmanın gayreti içerisinde olacağız.” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ