Dini Haberlerim

Üsküdar Betül Karagöz Kız Kur’an Kursu açıldı

Üsküdar Betül Karagöz Kız Kur’an Kursu açıldı

Üsküdar Betül Karagöz Kız Kur’an Kursu, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleştirilen törenle hizmete açıldı.

Üsküdar Bahçelievler Mahallesi’nde gerçekleştirilen açılış törenine İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar Müftüsü Enver Osman Kaan, DİB Prof. Dr. Ali Erbaş’ın eşi Seher Erbaş, kurs binasını bağışlayan Çamlıca Eğitim ve Kültür Vakfı yetkilileri ve çok sayıda davetli katıldı. Açılış programında konuşan İstanbul Müftüsü Yılmaz Afrin’den gelen şehit haberlerinin yüreklerimizi sızlattığını ancak bugün güzel bir vesile ile biraraya geldiklerini belirterek, “Afrin’den gelen şehit haberleriyle yüreğimiz sızladı. Bizler ise bu Kur’an kursumuzun açılması vesilesiyle biraradayız. Bu dünya zıtlıkların cem olduğu, zorluklarla kolaylıkların beraber yaşandığı bir dünya. Allah zorlukla kolaylığın birlikte bulunduğuna dikkatimizi çekiyor. Bizim her halükarda bir sınavdan geçtiğimizi beyan buyuruyor. Bir an seviniyoruz, bir an üzülüyoruz. Biz ebedi bir aleme ve hayata inanıyoruz. Allah’tan dünya ve ahiret mutluluğu talep ediyoruz. Allah Teala Hazretleri ise bize hem dünya cenneti hem de ahiret cenneti vadediyor. İnşallah bu dünyada zorluklarla beraber Rabbimize yakın olmanın, yüreğimizde ve gönlümüzde hissederek ona yakın olmanın ve itminanla bağlı olmanın heyecanını ve coşkusunu yaşıyoruz. Hayatımızı onun yolunda harcamak üzere azm-ı cezm-i kast ediyoruz” dedi.

Yılmaz, şunları söyledi:

“Açılışını gerçekleştirdiğimiz Kur’an kursumuz, Türkiye’deki en kadim kurslarımızdan biri olan Beşiktaş Ihlamurkuyu Kur’an Kursu’nun devamıdır. İstanbul; Yahya Beşiktaşi Efendi, Aziz Mahmud Hüdai ve Ebu Eyüp El-Ensari gibi manevi önderlerin rehberliğinde 500 yıldır İslam’ın, kültürün,  ilmin ve irfanın merkezi olmuştur. İnşallah bu kurslarımız ve imam hatiplerimizin varlığıyla, halkımızın coşkusuyla ilmin ve irfanın merkezi olmaya devam edecektir. Çünkü bu iman, heyecan ve coşku olduğu sürece bu topraklardan ezan dinmeyecek, bayrak inmeyecek ve Kur’an sesi kıyamete kadar payidar olacaktır. Bu kardeşlerimizin Kur’an’la meşguliyeti ve Kur’an’la buluşan gönülleri yetiştirdikleri nesillerin Kur’an hadimi olmasını sağlayacak önemli bir husustur. Çünkü hanımları yetişmiş olan milletler geleceğe daha yüksek ümitlerle bakma şansına sahiptir. Kızlarımızın okuması, hafız olması, Kur’an tahsil etmesi ve ileriye yönelik projelerin sahibi olması çok anlamlı ve önemlidir.”

Üsküdar Betül Karagöz Kız Kur’an Kursu, Beşiktaş Ihlamurkuyu Kız Kur’an Kursu’nun devamı niteliğini taşıyor. Beşiktaş’ta bulunan kurs binası deprem riski nedeniyle bulunduğu binadan Üsküdar’daki yeni yerine taşındı. Kurs binası ise Çamlıca Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından bağışlandı. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ