Dini Haberlerim

Türkiye’nin yarısı kilolu! (Hey Genç! Harekete Geç!)

Türkiye’nin yarısı kilolu! (Hey Genç! Harekete Geç!)

Türkiye’nin üçte ikisi ya kilolu ya da obez. İstanbul Tıp Fakültesi tarafından yapılan araştırmaya göre, ülkemizde beslenme alışkanlıkları değişti, obezite ve diyabet görülme sıklığı da arttı. Üstelik bu hastalıklar artık çocuk yaşlarda başlıyor. TOÇEV ve Türkiye Diyabet Vakfı, gençleri bilinçlendirmek için bir proje başlattı.

Türkiye’de son 12 yılda diyabet sıklığı yüzde 90, obezite sıklığı yüzde 44 arttı.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi tarafından yapılan araştırmaya göre toplumun 3’te ikisi kilolu ya da obez.

Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, “On yıl içinde Türkiye ortalamasında boy uzaması 1cm, kadınlarda kilo artışı 6 kilo, erkeklerde 8 kilo. Her ikisinde de orantılı olarak bel ve kalça çevresi genişlemiş. Demek ki daha obez oluyoruz” dedi.

Türkiye’de diyabet görülme aralığı 5 yaş düştü. Toplumun yaklaşık yüzde 13’ü diyabet hastası.

“HEY GENÇ! HAREKETE GEÇ!”

Prof. Yılmaz, “Her 3 çocuktan biri fazla kilolu, her on çocuktan biri obez. Obeziteye neden olan etkenler var, mesela insülin direnci bunlardan biri” diye konuştu.

Türkiye Diyabet Vakfı, TOÇEV ve Milli Eğitim Bakanlığı, çocukları sağlıklı beslenmeye yöneltmek için “Hey Genç! Harekete Geç!” projesi başlattı.

Proje hakkında bilgi veren TOÇEV Başkanı Ebru Uygun, “Pilates topları üzerinde verilecek bir eğitim olacak. Diyetisyen arkadaşlarımızın bilgilendirmesiyle çocuklara bilinçlendirme yapılacak. Akabinde fiziksel aktivite eğitimi verilecek” dedi.

YEMEĞE SALATAYLA BAŞLAYIN

Sağlıklı beslenmenin ilk şartı işlenmiş ve paketli gıdalardan uzak durmak. Bazı ipuçlarıyla her öğünü sağlıklı hale getirmenin mümkün olduğunu belirten Prof. Temel Yılmaz, “Yemeğe mutlaka salatayla başlamak lazım. Çünkü salatadaki lif midenin altını kaplıyor ve bütün yiyeceklerin glisemik endeksini düşürüyor. Salata bitmeden yemeğe başlamamak lazım” önerisinde bulundu.

Proje kapsamında 11 bin liseli çocuğa eğitim verilecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ