Dini Haberlerim

Türkiye’den 525 bin şahsa pak su

Dünyada her 10 şahıstan biri suya erişemiyor. Kuraklık, yokluk, süratli nüfus artışı ve kirlilik içilebilir pak su kaynaklarını tehdit ediyor …

Türkiye’den 525 bin şahsa pak su

Dünyada her 10 şahıstan biri suya erişemiyor. Kuraklık, yokluk, süratli nüfus artışı ve kirlilik içilebilir pak su kaynaklarını tehdit ediyor. Milyarlarca insanın sağlıklı suya sahip olamadığı dünyamızda kitlesel hastalıklar giderek artıyor.

İHH İnsani Yardım Vakfı ise dünya üzerinde su derdi sorunu yaşayan milyonlarca insanın pak suya ulaşabilmesi için çalışmalar yapmaya devam ediyor. Bu çalışmaların başında muhtaçlık bölgelerinde su kuyusu açmak geliyor.

4 milyon kişi istifade ediyor
2020 yılı içerisinde de su kuyusu çalışmalarına orta vermeden devam eden İHH, bu devirde de Afrika ve Asya’da su kuyuları açarak yüz binlerce beşere umut oldu. İHH, 2020 yılında 22 ülkede bin 311 su kuyusunu mağdurların hizmetine sunarak 525 bin kişinin günlük pak su muhtaçlığını karşıladı. Yıl içerisinde açılan su kuyuları ile birlikte İHH’nın 2000 yılından bu yana 41 ülkede açtığı su kuyusu sayısı 9 bin 880 adete ulaşırken kuyulardan günlük istifade eden sayısı da genel toplamda 3 milyon 952 bin bireye ulaştı.

İHH’nın 220 yılında su kuyusu açtığı 22 ülke isimleri ise şu halde:
Çad, Gana, Mali, Gine, Sierra Leone, Nijer, Kamerun, Somali, Togo, Etiyopya, Kenya, Tanzanya, Uganda, Sudan, Zimbabve, Nijerya, Benin, Liberya, Afganistan, Nepal, Bangladeş ve Tayland.

Kuyular geçim kaynağı oluyor
Açılan su kuyuları, halkın pak ve içilebilir su muhtaçlığını sağlamakla birlikte, bilhassa hayvancılık ve küçük ziraî faaliyetlerde de kullanılarak bölge insanları için geçim kaynağı oluyor.

Susuzluk ve kıtlığın önlenmesinde değerli bir faktör olan su kuyuları ile bölgelerde gönüller fethediliyor ve bölge halkı ile bağışçılar ortasında gönül bağı kuruluyor.

Su kuyularına nasıl takviye olunur?
Hayırseverler, su kuyularına dayanak olmak için bütün operatörlerden KUYU yazıp 3072’ye SMS göndererek 5 TL bağışta bulunabilir. Bir su kuyusunun tüm maliyetini karşılamak isteyen bağışçılar ise İHH’nın banka hesaplarına ya da online olarak bağış yaparak mağdurlara umut olabiliyor.

 

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ