Dini Haberlerim

Türkiye’de Bir İlk: İlahiyat Öğrencileri Hafızlık İcazetlerini Aldılar

Türkiye’de Bir İlk: İlahiyat Öğrencileri Hafızlık İcazetlerini Aldılar

Kocasinan İlçe Müftülüğüne bağlı “Uhud Hafızlık Yatılı Kur’an Kursu” ilk hafızlarını başarıyla verdi. Kayseri İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, bugün düzenlenen programla hafızlık eğitimi alan öğrencilere hitap etti.

Programa, İl Müftüsü Güven’in yanı sıra, Kocasinan İlçe Müftüsü Yahya Çankaya, öğrenciler, öğrencileri aileleri ve yakınları katıldı.

Programın açılış konuşması yapan Kocasinan İlçe Müftüsü Sayın Çankaya, Uhud Kur’an kursundaki bu uygulamanın çok önemli olduğunu, hem İlahiyat Fakültesinde okuyup hem de burada hafızlık eğitimi için gayret eden öğrencileri takdir ettiğini, başarılarından dolayı da kendilerini tebrik ettiğini ifade etti.

İl Müftüsü Güven, hafızlık eğitimi alan öğrencilere yönelik yaptığı konuşmasında hafızlığın öneminden bahsettikten sonra sözlerini şöyle sürdürdü:

“Uhud Kur’an kursumuz, bulunduğu mahalledeki hanımlara ve çocuklara hizmet ettiği gibi ülkemizin dört bir yanından şehrimiz Kayseri’ye ilahiyat eğitimi için gelen kız öğrencilerimize de hizmet ediyor. Buradaki bütün hizmetleri için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Yüce Mevla, yar ve yardımcıları olsun.

Burası, Kocasinan bölgemizde ilk olarak açılan yatılı Kur’an kursumuzdur. Bir yıl içerisinde kursumuz meyvelerini verdi ve iki kızımız hafızlıklarını tamamladılar. Kursumuzun hizmetini eksiksiz ve sorunsuz bir şekilde sürdürebilmesi için gayret eden başta Kocasinan İlçe Müftümüz Yahya Hocamız olmak üzere, bütün personelimize teşekkür ediyorum.

Hafızlık eğitimi, ülkemizde köklü bir uygulamadır. Kayseri’de, şu anda 16 Kur’an kursunda 1250 civarında öğrencimiz hafızlık eğitimi almaktadır. Gelecek yıl, bu sayıyı 1500’e çıkarmanın çabası içerisindeyiz Allah’ın izniyle.”

“İLİM YOLCULUĞU, ZORLUKLARLA DOLU BİR YOLCULUKTUR. AMA KESİNLİKLE MEYVELERİ TATLIDIR.”

İlahiyattaki eğitimleriyle buradaki hafızlık eğitimlerini bir arada yürütmekte zorluk çekenler olacaktır. İnsan, daha fazla yük aldığı zaman, Allah’ın izniyle kaldırabilmektedir. Daha az görev alındığında daha az çalışılmaktadır. Eğer hafızlık gibi güzel bir imkânı şu dönemde elde ederseniz, inanın bunun karşılığını hem bu dünyada hem de ahirette alacaksınız. Sizin en güzel şekilde eğitim görmeniz için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.

İlim yolculuğu, zorluklarla dolu bir yolculuktur. Ama kesinlikle meyveleri tatlıdır. Bugün iki arkadaşımız çabalarının meyvesini aldılar. Sizin başarınız, bizim başarımızdır. Ciddi bir plan ve program içerisinde çalışmalısınız. İlahiyat fakültesini kazanacak zekâya sahip olan bir kızımız, hafızlığı da pekâlâ yapabilecektir.”

Programın sonunda, Kocasinan İlçe Müftülüğü tarafından, iki hafız kız öğrenciye, başarının karşılığı olarak sömestr tatilinde Umre hediyesi takdim edildi.

Hafızların aileleri ve yakınları, başta İl Müftüsü olmak üzere bu kursta emeği geçenlerin hepsine karşı memnuniyetlerini belirtip teşekkür ettiler.

 

Kaynak : Dini Haberlerim

Haberlerimizi Facebook Grubumuzdan Takip Edebilirsiniz : Tıklayınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ