Dini Haberlerim

Türkiye Diyanet Vakfı , Eğitim-Öğretim Faaliyetleri

Türkiye Diyanet Vakfı , Eğitim-Öğretim Faaliyetleri

Yükseköğrenim öğrenci yurtları, öğrenci konuk evleri, kolej ve üniversite açan, başarılı öğrencilere burs veren TDV, Uluslararası İmam Hatip Lisesi, Uluslararası İlahiyat Programı, Uluslararası Konuk Öğrenci Programı gibi projelerle 108 ülkeden öğrencilere Türkiye’de eğitim imkânı sunarak milletler arasında gönül köprüleri kuruyor. Eğitim alanında sağladığı imkânlarla önemli bir boşluğu dolduran TDV, öncelik olarak belirlediği eğitim faaliyetlerini büyük bir heyecanla sürdürüyor.

 

İlköğretimden Üniversiteye Yüksek Lisanstan Doktoraya

TDV , Köklü medeniyet mirasımızı idrak etmiş, ümmetin derdiyle dertlenen, özgüveni yüksek, alanında uzman nesiller yetiştirmeyi amaçlamaktadır. 1994 yılında eğitim-öğretim hayatına başlayan Bornova Kolejinde; ilk, orta ve lise seviyesinde halen 1.252 öğrenci eğitim görüyor. Farklı inanç ve kültürlere mensup insanların yüzyıllardır bir arada yaşadığı, medeniyetlerin buluşma noktası İstanbul’da Türkiye Diyanet Vakfı tarafından kurulan ve Uluslararası İslam Üniversitesine dönüştürülmesi planlanan İstanbul 29 Mayıs Üniversitesinin, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde toplam 1.193 öğrencisi vardır. İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi, şehrin merkezinde bulunan yerleşkeleri ve güçlü akademik kadrosuyla öğrencilerine, uluslararası düzeyde kaliteli bir eğitim ve küresel bir vizyon sunuyor.

> Burs ve eğitim desteği

>Yükseköğrenim öğrenci yurtları

> Öğrenci evleri

 

Sıra Şehir Yurt Adı K/E Kapasite
1 Ankara Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdu Kız 584
2 Antalya Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurtdu Kız 156
3 Burdur Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdu Kız 213
4 Gaziantep Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdu Kız 120
5 Isparta Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdu Kız 412
6 Kastamonu Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdu Kız 178
7 Kayseri Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdu Kız 402
8 Kütahya Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdu Kız 99
9 Muğla Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdu Kız 524
10 Sakarya Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdu Kız 164
11 Siirt Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdu Kız 134
12 Ankara /Altındağ Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdu  Erkek 120
13 Burdur Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdu Erkek 79
14 Bursa Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdu Erkek 300
15 İstanbul Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdu Erkek 165
1?6 Erzurum Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdu Erkek 136
17 Isparta Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdu Erkek 164
18 Ankara/İncesu Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdu Erkek 100
19 Konya Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdu Erkek 387
                                                                                                                                                                                        TOPLAM 4437

 

Uluslararası İmam Hatip Öğrenci Programı

Uluslararası İmam Hatip öğrenci programı ile yurt dışından öğrencilere, Türkiye’de lise düzeyinde eğitim imkânı sunuluyor.. Türkiye Diyanet Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde 97 ülkeden öğrenciye ülkemizde eğitim imkânı . Uluslararası İmam Hatip öğrenci programı çerçevesinde, Kayseri, Konya ve İstanbul’daki Uluslararası Anadolu İmam Hatip liselerinde 1.036 öğrenci eğitim görüyor. Yine TDV imkânlarıyla Somali’den getirilen 198 öğrenci ise İmam Hatip Liseleri, Sağlık, Tarım ve Denizcilik Meslek Liselerinde eğitim hayatına devam etmektedir. Bugüne kadar Uluslararası Mustafa Germirli Anadolu İmam Hatip Lisesi (Kayseri), Uluslararası Mevlana Anadolu İmam Hatip Lisesi (Konya) ve Uluslararası Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden (İstanbul) 986 öğrencimiz mezun oldu.

 

Uluslararası Konuk Öğrenci Programı

Uluslararası Konuk Öğrenci Programı ile yurt dışındaki öğrencilere Türkiye’de üniversite eğitimi alma imkânı sağlanıyor. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen 1.368 öğrencimiz, İlahiyat Fakültelerinde lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim görüyor. Uluslararası Konuk Öğrenci Programı kapsamında şimdiye kadar İlahiyat Fakültelerinden 870 öğrencimiz mezun oldu. Bugüne kadar 986’sı Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liselerinden, 870’i İlahiyat Fakültelerinden olmak üzere toplam 1.856 öğrencimiz mezun olmuş, eğitimlerini bitirerek ülkelerine dönen mezunlarımız memleketlerinde önemli vazifeler üstlenmiştir.

 

Uluslararası İlahiyat Programı (UİP)

Avrupa ülkeleri, Amerika ve Avustralya’da yaşayan gurbetçi aileler başta olmak üzere ilgili ülkelerdeki Müslümanların din eğitimi alanındaki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 2006 yılında Uluslararası İlahiyat Programı başlatıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte yürütülen Uluslararası İlahiyat Programı kapsamında, gurbetçilerimizin yurt dışında lise eğitimini tamamlayan çocukları, Türkiye’deki 6 İlahiyat Fakültesinde eğitim görmektedir. Farklı ülkelerden gelen 695 gurbetçi öğrencimizin tüm ihtiyaçları TDV tarafından karşılanmakta ve burs verilmektedir. Bugüne kadar 1.070 öğrencinin ilahiyat fakültelerinde eğitim görmesini sağlanıldı. Yaşadıkları ülkelere geri dönen gurbetçi öğrencilerimiz, bu ülkelerde din eğitimi alanındaki ihtiyaca cevap vermektedir.

 

 

‘Farkındayım Yanıbaşındayım’ Projesi

Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği çerçevesinde, ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınan Suriyeli mültecilerin çocuklarına yönelik “Farkındayım Yanıbaşındayım” projesini başlattık. Proje kapsamında Gaziantep, Şanlıurfa ve Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığının tahsis ettiği 17 okulda, 12 bin 978 Suriyeli öğrenciye eğitim imkânı sunuldu.

Uluslararası eğitim programları

Diyanet İşleri Başkanlığı işbirliğinde gerçekleştirdiğimiz Türk Cumhuriyetleri, Balkan ülkeleri ve Rusya’ya bağlı özerk cumhuriyetlerden Uluslararası Konuk Kur’an Kursu öğrenci programı çerçevesinde ülkemize gelen Kur’an Kursu öğrencileri, Uluslararası Din Görevlileri Hizmetiçi Eğitim ve İhtisas programı kapsamında din görevlileri ve ihtisas öğrencilerinin tüm masraflarını karşılıyoruz.

 

Hafızlığa yönelik 100 Kur’an Kursu Projesi

Ahlakı ve davranışı ile herkese örnek olacak, donanımlı hafızların yetiştirilmesi ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın merkez ve taşra teşkilatları ile bağlı kuruluşlarındaki hafız personel sayısının artırılması maksadıyla hafızların yetiştirilmesi için tahsis edilen İmam-Hatip Liseleri’nde eğitim gören ve hafızlık yapan öğrencilere “Hafızlığa Yönelik 100 Kur’an Kursu Projesi” ile 8 ay süreyle burs veriliyor.

 

64 İmam Hatip lisesi binasını MEB’e tahsis ettik

Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan işbirliği kapsamında, mülkiyeti TDV’a ait 64 binayı İmam Hatip Lisesi olarak kullanılmak üzere Milli Eğitim Bakanlığına tahsis edildi.

 

Eğitim koordinatörlükleri

Artan eğitim faaliyetlerimizin daha koordineli yürütülmesi kapsamında öğrencilerimizin maddi ve manevi gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla 2’si İstanbul’da olmak üzere Ankara, Konya, Kayseri, Samsun ve Bursa’da 7 Eğitim Koordinatörlüğü açıldı. Eğitim koordinatörlüklerinde , öğrencilere kişisel gelişimlerine katkı sağlamak için oluşturulan toplantı salonları, kitap okuma ve dinlenme mekânları yer alıyor. Öğrencilerr koordinatörlüklerce düzenlenen takviye ve ilmihal derslerinin yanı sıra seminer, konferans ve sosyal faaliyetlerden yararlanma imkânı buluyor.

 

Kaynak : Dini Haberlerim

Haberlerimizi Facebook Grubumuzdan Takip Edebilirsiniz : Tıklayınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ