Dini Haberlerim

Türkiye Diyanet Vakfı Afrika’da 48 su kuyusu daha açacak

Türkiye Diyanet Vakfı Afrika’da 48 su kuyusu daha açacak

Türkiye Diyanet Vakfı, ülkemizde ve dünyanın 135 ülkesinde, eğitimden, kültüre, sosyal ve hayri hizmetlerden uluslararası insani yardım çalışmalarına kadar farklı alanlarda gerçekleştirdiği projelerin yanı sıra yoksulluk ve kuraklığın etkilediği coğrafyalarda açtığı su kuyularıyla da bir damla suya hasret insanların yardımına koşuyor.

Ulusal ve uluslararası ölçekte insani yardım, eğitim, cami ve eğitim merkezleri inşası ile toplumsal gelişim alanlarında nitelikli ve sürdürülebilir gelişimi sağlamak amacıyla projeler üreten Türkiye Diyanet Vakfı, yeryüzünde iyiliğin egemen olması için gerçekleştirdiği faaliyetleri sürdürüyor.

Vakfın 2018 planları arasında faaliyet gösterdiği ülkelerde, kuraklık yaşanan bölgedeki insanların uzun yıllar temiz su ihtiyacını karşılayacak uzun ömürlü yeni su kuyuları projeleri de yer alıyor.

Dünyada 800 milyondan fazla insanın temiz suya erişim sorunu yaşaması nedeniyle Türkiye Diyanet Vakfı, gerçekleştirdiği projelerde özellikle kuraklığın insan yaşamı için büyük bir sorun oluşturduğu Afrika ülkelerinde su kuyularına da odaklanıyor.

Türkiye Diyanet Vakfı, açlık ve kuraklığın yaşandığı bölgelere yönelik başlattığı “Bir Damla Hayat” projesi kapsamında 8 Afrika ülkesinde  48 su kuyusu daha açarak günlük içme suyuna dahi ulaşmayan insanların hizmetine sunacak.

Bugüne kadar 15 farklı ülkede açtığı 132 su kuyusunu bölge insanının hizmetine sunan Türkiye Diyanet Vakfı, Burkina Faso, Çad, Kenya, Nijer, Sudan, Togo, Uganda ve Zimbabwe’de 48 su kuyusu daha açacak.

Yapımları tamamlanan su kuyularının açılışları Türkiye Diyanet Vakfı ekipleri tarafından, 25 Ocak – 16 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Suya ulaşmada problem yaşayan Müslüman nüfusun ağırlıkta olduğu Asya ve Afrika kıtalarındaki ülkelerde su kuyusu çalışmalarını yoğunlaştıran Türkiye Diyanet Vakfı, bugüne kadar 15 ülkede açtığı su kuyuları ile susuzluk sorunuyla karşı karşıya olan yüzbinler insana umut oldu.

 

Açılan kuyular 30 yıllık su ihtiyacını karşılıyor

TDV, ekonomik imkansızlıklar, zorlu iklim şartları, su kaynaklarının olmaması veya çıkarılamayışı nedeniyle temiz suya ulaşmada problem yaşanan bölgelerde su kuyusu çalışmaları gerçekleştiriyor.

Proje kapsamında açılan kuyular elektrik ve güneş enerjisiyle çalışıyor, elektrikli su pompaları ile çeşmelerden halkın kullanımına sunuluyor. Yaklaşık 120 metre derinliğinde açılan anadamar artezyen su kuyuları, bölgenin ortalama 20 ile 30 yıl arası temiz içme suyu ihtiyacını karşılayabilecek kapasiteye sahip.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ