Dini Haberlerim

Temizlik işçileri çöplerden topladığı 4 bin kitapla kütüphane kurdu

Temizlik işçileri çöplerden topladığı 4 bin kitapla kütüphane kurdu

Ankara’nın Çankaya belediyesindeki görevli temizlik işçileri örnek bir çalışmaya imza attı. İşçilerin çöplerden topladıkları 4 bin 200 kitap ile kütüphane kuruldu. İşlerinden arta kalan zamanları kütüphanede geçiren işçiler, “Burası bizim için büyük bir nimet oldu” diyor.

Ankara’da Çankaya Belediyesi’nin temizlik işçileri, gece vardiyalarında bir yandan çöpleri toplarken diğer yandan çöplerin kenarına atılmış halde bulunan kitapları topluyor.

Başkentin temizlik işçileri, son yedi aydır çöpten bu şekilde topladıkları kitaplarla bir kütüphane kurdu.

Belediye, 2000 yılından bu yana Ankara’nın İmrahor Mahallesi’nde atıl halde olan tuğla fabrikasını bir buçuk yıl önce restore ederek çöp toplama şantiyesi haline getirdi.

1970’lerde inşa edilen fabrikanın dış dokusu aynen korunarak; içi belediye işçileri için berber, kuaför ve dinlenme odası gibi bölümler içeren bir tesise dönüştürüldü.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, son yedi aydır ise tesiste bir de kütüphane bulunuyor. Temizlik işçilerinin çöpe atılan kitaplardan oluşturduğu kütüphane, yaklaşık 4 bin kitaptan oluşuyor.

“Bilinçli insanlar poşete koyuyor”

Temizlik işçileri de bu işin bir parçası olmaktan oldukça memnun. Efe Akpınar, çöplerden toplanan kitapların şantiyeye getiriliş sürecini şöyle anlatıyor:

  • “Bilinçli insanlar kitapları poşet ya da çuval içerisine konteynerlerin yanına koyuyorlar. Biz de bu kitapları gördüğümüz zaman alıp aracın ön kısmına koyuyoruz. Daha sonra da burada çalışan arkadaşımıza teslim ediyoruz.”

“Keşke daha önce başlasaydık”

Akpınar, proje başladığından bu yana çöp konteynerleri yanına bırakılmış kitaplar görmenin kendisini mutlu ettiğini söylüyor:

  • “Konteyner yanına bırakılmış kitap gördüğümüzde içimize bir mutluluk geliyor. Yeni kitapları hemen alıp kütüphanemize getirelim istiyoruz. Burayı ne kadar büyütebilirsek o kadar güzel olacak.”

“Beklentimin üzerinde ilgi var”

Bir başka temizlik işçisi Bekir Karakoç ise 13 yıldır temizlik işçiliği yaptığını söylüyor, ve ‘keşke kitapları toplamaya daha önce başlasaydık’ diyerek iç geçiriyor.

Kütüphane sorumlusu 20 yaşındaki Eray Yılmaz, kütüphane kurulduğundan bu yana 97 belediye işçisinin 2 haftalık periyodlarla kitap ödünç aldığını, bunun yanı sıra her gün en az 6 işçinin kütüphaneyi ziyaret ettiğini anlatıyor:

  • “İşçiler gün içerisinde çay ve yemek molalarında buraya vakit ayırıyorlar, kitaplarını okuyorlar. Kütüphanemizden kitap ödünç alanların sayısı da giderek artıyor, bu gerçekten bizim için mutluluk verici. Açıkçası beklentimin üzerinde bir ilgi var.”

Çöp toplama şantiyesi işletme müdürü Emirali Urtekin de, projeyi duyan Çankaya halkının kitap bağışında bulunmaya başladığını söylüyor.

Belediye çöpten toplanan kitapları, temizliğini ve bakımı yapıldıktan sonra, civardaki ihtiyaç sahibi okullara göndermeyi de planlıyorlar.

Kaynak : Yeni Şafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ