Dini Haberlerim

Sözleşmeli Personel Adaylarından Diyanet’e Çağrı : Sesimizi Duyun !

Sözleşmeli Personel Adaylarından Diyanet’e Çağrı : Sesimizi Duyun !

Diyanet İşleri Başkanlığı 2018 yılında öncelikle 9.500 , sene sonunda ise 6.000 personel alınacağı müjdesini tüm adaylara verdi . Ve ilk 9500 personel alımı ; 

6.000 İmam-Hatip , 

3.000 Kur’an Kursu Öğreticisi 

500 Müezzin-Kayyım dağılımı yapılarak gerçekleştirildi. 

Uzun bir süre sonrasında yapılan Kur’an Kursu Öğreticiliği başta olmak üzere diğer branşlarda ki adaylar büyük bir heyecan ile mülakatlara; Ankara, Antalya, Bursa, Bolu, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Elazığ, İzmir, Kayseri, Konya, Kastamonu, Manisa, Tekirdağ, İstanbul (Avrupa), İstanbul (Anadolu), Trabzon, Samsun ve Şanlıurfa, Rize ve Van illerindeki sınav merkezlerinde girdi. 

Diyanet İşleri Başkanlığı sınav duyurusunda mülakat konu ve puan dağılımını ise şu şekilde açıkladı ; 
Kuran Kursu öğreticisi ve imam-hatip için;

  1. Kur’an-ı Kerim, (70 puan)
  2. Dini bilgiler (İtikat, ibadet, siyer ve ahlâk konuları), (20 puan)
  3. Hitabet. (10 puan)

Müezzin-Kayyım için;

1.Kur’an-ı Kerim, (70 puan)

2.Dini bilgiler (itikat, ibadet, siyer ve ahlâk konuları), (20 puan)

3.Ezan ve ikamet. (10 puan)

 

10 gün süren mülakarda, sonuçlar 23 şubat tarihi itibariyle açıklandı ve tercih dönemi başladı.Adaylar tercihlerini 28 Şubat tarihine kadar yapabilecekler.

Mülakat Sonuçları Açıklandı Ancak !

Sonuçların açıklanması ile birlikte ise bir grup aday personel şaşkınlıkla karşı karşıya kaldılar. DHBT ve KPSS puanı yüksek olmasına ve mülakatlarının çok iyi geçmesine rağmen tercih yapmaya hak kazanamadıklarını gördükleri vakit büyük bir hayal kırıklığına uğradılar. 

Ve şuan bu adaylar Diyanet İşleri Başkanlığı Sözleşmeli Personel alım duyurusuna istinaden ( İlgili Resmi Duyuru İçin Tıklayınız ) sınav sonuçlarına itiraz haklarını kullanmak istiyorlar ve Diyanet yetkililerinin mülakatlarla ilgili bir tahkikat yapılmasını talep ediyorlar. 

VI- SINAV SONUÇLARI VE İTİRAZ

  1. Adaylar sınav sonuçlarını (https://dibbys.diyanet.gov.tr/IKYS/Sinav/KurumDisi/) adresi üzerinden öğrenebileceklerdir.

  2. Sınav sonuçlarına ilişkin itirazlar, sınavın sonuçlarının ilan edilmesinden itibaren 7 (yedi) gün içinde yazılı olarak Başkanlığımız İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Personel Sistemleri Eğitim ve Sınavlar Daire Başkanlığına yapılacaktır.

  3. İtirazlar, en geç 15 (on beş) gün içinde incelenerek adaya bildirilecektir.

  4. Sınav sonuçlarının ilan edilmesinden itibaren 7 (yedi) gün içinde ıslak imzalı ve yazılı olarak Başkanlığımız İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüne ulaştırılmayan, T.C. kimlik numarası, adı, soyadı, imza ve adresi olmayan dilekçeler ile e-mail ve faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

 

Bazı Yayın Organları Diyanet’i Suçlamaya Kalktı 

Konu ile ilgili bazı yayın organları ise mülakatlarda yaşanan olumsuzluklar üzerinden Diyanet’e saldırma çabası içerisindeler. Ancak aday personellerin istekleri sadece mülakatlarda gerçekleştirilen bir hata var ise bunun ortaya çıkarılması ve konu ile ilgili kendilerine bilgi verilmesi .Adaylarda çok iyi biliyorlar ki Diyanet İşleri Başkanlığı mülakatlar hususunda çok hassas davranmaktadır.Bir çok aday bu konuda ilgili mercilere başvurular yaparak konu hakkında detaylı bilgi almak istiyorlar. 

 

Bir Kaç aday personelin sitemize göndermiş oldukları mail ; 

# Girdiğim Mülâkat Sinavinda Sorulan Sorulara %90 Doğru Cevap Verdigim Halde 23.02.2018 Cuma Günü Diyanet İşleri Başkanlığı Tarafindan Açiklanan Mülakat Sinavinin Sonuçlarini Öğrendiğimde …. Puan Alarak Basarisiz Oldugumu Ve Çok Büyük Hayal Kirikligina Uğradimi Dile Getirmek İstiyorum. Ben Bu Ulkenin Bir Genci Olarak Yapilan Bu puanlamayı Kabul Etmedigimi Beyan Etmek İstiyorum. Bu Puani Haketmedigimi Dusunuyorum. Komisyon Tarafindan Yanlis Bir Karar Alinip Baraji Dahi Gecememenin Uzuntusunu Yasiyorum.Mulakat Sonuclarimin Tekrar Degerlendirilmesini Gerekirse Tekrar Mulakat Sinavina Girebilmeyi Sizlerden İstirham Ediyorum.

# Mülakat esnasında komisyon üyesi bana dediki cok guzel okuyon dedi nereden aldın kiraati dedi ben kurra hafizdan dedim ve fikih sordular ve dediki namazin vaciplerini sabahtan beri kimse sayamıyo dedi bi sen say bi kac tane dedi ben saydim aferim dedi ve ilk sen duzgun saydin dedi ve beni daha cok umutlandirdilar. Ancak sonuçlar açıklanınca hayal kırıklığına uğradım.

# Okuldan Arkadaslar arasinda 40 kisi ;  dhbt si en yuksek olan bendim 78 ihl +  hafiz kiraati en iyi olan bendim. arapca biliyom onlar bilmiyo ve seside en iyi bendim hepsi atandi bi ven atanmadım.

 

Daha bir çok aday konu ile ilgili mağduriyetlerini dile getirmekteler ve tek istekleri bu hususta yetkililerin mülakat sonuçlarına dair bir çalışma yapması…

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ