Dini Haberlerim

Siyer çalıştayları projesi tamamlandı

Siyer çalıştayları projesi tamamlandı

Kuruluşundan bugüne, siyer alanında gerek ilmi/akademik düzeyde, gerekse halkın genel ihtiyaçlarını karşılama adına çalışmalar yapan Siyer Vakfının yürüttüğü önemli projelerden olan Siyer Çalıştayları serisinin son programı icra edildi.

“Türkiye’de Siyer Öğretimi Sorunları ve Çözümleri” üst başlığıyla Siyer Vakfının organizasyonu ve himayesinde düzenlenen, ilmî içeriği Prof. Dr. Adnan Demircan ve Doç. Dr. Şaban Öz tarafından hazırlanan Siyer Çalıştayları serisinin beşinci ve son programı 8-11 Şubat tarihleri arasında Darıca’da gerçekleştirildi.

Ülkemizin saygın üniversitelerinin alanında uzman akademisyenlerinden oluşan bir heyet ile icra edilen çalıştayda “Diyanet Teşkilatı ve Sivil Toplum Kuruluşlarında Siyer Öğretimi Problemleri ve Çözüm Önerileri” konusu ele alındı.

Çalıştayda Prof. Dr. Hanefi Palabıyık “DİB (Yaz) Kur’an Kursları İçin Hazırlanmış Kitaplarda Siyer Öğretimi”, Arş. Gör. Asım Sarıkaya “DİB Hutbelerinde Siyer Öğretimi (2015-2017 Yılları Arası)”, Muhammed Emin Yıldırım “Vakıf ve Derneklerde Siyer Öğretimi, Tespit Edilen Sorunlar ve Çözüm Önerileri” ve Prof. Dr. Abdulkadir Evgin “Cemaat ve Tarikatlarda Siyer Öğretimi/Anlayışı” konulu tebliğlerini sundular.
Çalıştayın kapanış oturumunda, çalıştay heyeti tarafından hazırlanan Sonuç Bildirisi okundu.

Yaklaşık 3 senedir devam eden çalıştaylar serisinin son oturumunda ise Prof. Dr. Adnan Demircan, Doç. Dr. Şaban Öz ve Muhammed Emin Yıldırım değerlendirme konuşmalarını yaptılar.

Ülkemizde siyer çalışmalarının mevcut durumunun bütün yönleriyle masaya yatırılması, sorunların tespiti ve özellikle soruna değil çözüm önerileri üzerine yoğunlaşılması amacıyla düzenlenen 5 çalıştaylık Siyer Çalıştayları projesi böylece tamamlanmış oldu.

5. Siyer Çalıştayı Sonuç Bildirisi

Siyer Vakfı’nın ev sahipliğinde 8-10 Şubat 2018 tarihlerinde Kocaeli/Darıca’da düzenlenen “Diyanet İşleri Başkanlığı ve Sivil Toplum Kuruluşlarında Siyer Öğretimi, Problemleri ve Çözüm Önerileri” konulu V. Siyer Çalıştayı sonuçlarının kamuoyuna duyurulması ve ilgili kurumlarla paylaşılması uygun görülmüştür.

1. Nitelikli Siyer öğretimi için ilgili vakıf, dernek, cemaat ve benzeri sivil toplum kuruluşları akademik çevrelerle dayanışma içinde olmalıdır.

2. Diyanet İşleri Başkanlığı, yüksek din öğretimi kurumları ve ilgili sivil toplum kuruluşları, siyer istismarına karşı hassasiyet göstermelidir.

3. Hutbelerde verilen mesajlar, âyet ve hadislerin yanında siyerden daha fazla örnekle desteklenmelidir.

4. Sivil toplum kuruluşlarının siyer öğretiminde kullanmaları için alan uzmanları tarafından yapılacak çalışmalar teşvik edilmelidir.

5. Yaygın ve örgün Siyer öğretiminde faaliyette bulunanlar, daha dikkatli ve kuşatıcı bir  üslup kullanmaya özen göstermelidir.

6. Siyer alanında yaygın öğretimde görev alan kişilerin bilgi düzeylerini arttırıcı programlar hazırlanmalıdır.

7. Mevlid-i Nebî etkinlikleri daha zengin bir muhteva ile geniş toplum kesimlerine hitap edecek şekilde gerçekleştirilmelidir. Bu etkinliklerde sahih siyer bilgisi ve peygamber sevgisi merkeze alınmalıdır.

8. Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı ihtisas merkezleri ve hizmet içi eğitim programlarında müstakil Siyer dersine yer verilmelidir.

 

Kaynak : Haber 7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ