Dini Haberlerim

Sivas’ta Aile Okulu Eğitim Semineri

Sivas’ta Aile Okulu Eğitim Semineri

Sivas İl Müftülüğü tarafından 19 Ekim – 30 Kasım tarihleri arası her hafta Perşembe günleri hanımlara özel olarak düzenlenecek Aile Okulu Eğitim Seminerlerinin ilki yoğun bir katılımla gerçekleşti.

İl Müftülüğü Konferans Salonunda düzenlenen seminere Vali Davut Gül’ün eşi Gülden Gül Hanımefendi’nin yanı sıra, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız’ın eşi Emine Yıldız, İl Müftülüğü Vaizleri, Kur’an Kursu Öğreticileri ile çok sayıda hanım katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan seminerin açış konuşmasını yapan İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan, Toplumun huzurunu ve güvenini tesis eden en değerli kurumunun yara almasını engellemek için yaklaşık yedi haftalık bir aile eğitim semineri düzenlediklerini ifade ederek şunları dile getirdi. “Dini ve ahlaki bilgilere sahip, aile olmanın sorumluluğunu taşıyan, bilinçli bireylerle huzurlu ve sağlıklı bir toplum oluşturmak hedefiyle bu seminerleri düzenliyoruz. Milli ve manevi değerlere bağlı bir ailede yetişen çocuk hayatta karşılaştığı sorun ve problemlerle başa çıkabiliyor. Bu nedenle aile toplumun kalesidir. Bu kaleyi her türlü saldırılara karşı korumak her anne ve babanın görevidir. Yedi hafta sürecek seminerlerde inşallah daha huzurlu ve manevi anlamda daha donanımlı aileler oluşmasını hedefliyoruz. İlk olarak hanımlar için düzenlediğimiz seminerler tamamlanınca erkek kardeşlerimiz içinde bir seminer başlatacağız” dedi

Daha sonra sunumu gerçekleştiren Aile ve Dini Rehberlik Bürosu Koordinatörü Uzman Vaiz Gönül Taşçı şunları kaydetti. “Aile toplumun temelidir. Aile sağlamsa toplumda sağlam olur. Aile sıcaklıktır. Ailedeki sıcaklık, dostluk ve güvenin yerini başka ne doldurabilir ki? Huzurlu aile huzurlu toplumu meydana getirir. Günümüzde aileler ciddi problemler yaşıyor. Aile sağlam zeminini kaybediyor. Boşanma oranlarında artmalar var. Yıkılan yuvaların altında göz aydınlığımız olan çocuklar kalmaktadır. Modern zamanlar ailenin birlik duygusunu zedeleyerek aile bağlarını gevşetti. Dünyevileşme en fazla aileyi etkiledi.  Güven kaybı, ahlaki yozlaşma, teknolojinin yanlış kullanımı aileyi etkiledi. Aileyi korumak, temelini sağlamlaştırmak için ergenlikten itibaren aile eğitimi şarttır. Aile bilinci oluşması için eğitim şarttır.” İfadelerini kullandı.

İl Müftülüğü Vaizi Firdevs Tüfekçi Tekin ise; Hz Peygamberin örnek aile hayatından örnekler sunarak şu paylaşımlarda bulundu. “Hz. Peygamber, hem bireysel hem de toplumsal hayatta İslam’ın en ideal ve örnek şahsiyetidir.  Hz. Peygamber, evliliğin sevgi üzerine kurulması için evlenecek olanların birbirlerini görerek tanımalarını istemiştir. Özellikle erkeğin kadının tabiatını bilmesi, onunla iyi geçinmesi ve iletişim kurmasını sağlayan en önemli unsurdur. Kadının, Allah’ın fıtratına yerleştirdiği naziklik, alınganlık, hassaslık, ziynete temayül gibi birçok özellikleri vardır.  Eğer koca, kadının tabiatından anlamazsa eşler arası iletişim zayıflar ve sonunda evlilik bağı kopabilir. Ailenin yuvasının ülfet ve muhabbet temelleri üzerine kurulması için bu nokta son derece önemlidir.” diye konuştu

Program sonunda katılımcılara Kur’an-ı Kerim ve çeşitli kitaplar hediye edildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ