Dini Haberlerim

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ ERCİYES’TE ANILDI

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ ERCİYES’TE ANILDI

Kayseri’de, Sarıkamış Harekatının 103. yılında, Allahuekber Dağları’nda kara kışa yenik düşen 90 bin vatan evladı için Erciyes Dağı’nda anma yürüyüşü düzenlendi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın öncülüğünde Kayseri Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliğinde tarih bilincini artırmak ve vatan savunmasında çekilen sıkıntıları gençlerin görmeleri amacıyla  gerçekleştirilen program, Hunat Camii İmam Hatibi Abdullah İslam’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Açılış konuşmasını Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Murat Eskici yaparak, “ Bu gün burada tam 103 yıl önce Sarıkamış ta Allahu Ekber Dağlarında soğuktan donarak şehit olan 90 bin vatan kahramanının aziz hatıralarını yâd etmek ve Gençliğin şühedanın izinde olduğunu göstermek için toplanmış bulunuyoruz.

Şehitlerimizi unutmamak ve gelecek nesillere unutturmamak için düzenlenen bu vefa yürüyüşüne desteklerinden dolayı Sayın Valimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Melikgazi, Kocasinan, Talas Belediye Başkanlarımıza, Şeker Fabrikasına ve tüm kamu Kurum Kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum” diyerek sözlerine son verdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik destanlarla dolu Türk tarihinin altın sayfalarından birini anmak için Erciyes’te bir araya geldiklerini söyledi.

Sarıkamış’ta 103 yıl önce sadece düşmanla değil doğanın en zor şartlarıyla mücadele edilerek bir destan yazıldığını vurgulayan Çelik, “Bu destan bazı kaynaklara göre eksi 40-45 derece soğukta yazılan bir destandır. Üstelik, şimdi bizim üzerimizde olduğu gibi soğuk havaya uygun kıyafetleri bulunmayan kahramanların yazdığı bir destandır bu. Arşivlere göre Sarıkamış’ta şehit düşenler arasında 550 Kayserili de vardı. Sarıkamış’ta şehit düşenler arasında Adanalı, Yozgatlı, Rizeli, Sivaslı ve daha pek çok ilimizden atalarımız olduğu gibi Bağdatlı, Kerküklü, Piriştineli, Kosovalı, Halepli de vardı.”

Halep’ten, Bağdat’tan Sarıkamış’a gelerek bu vatan için seve seve ölüme gidenlerin ‘burada ne işim var’ demediğini hatırlatan Çelik, şunları kaydetti: 

“Sarıkamış’ta bu vatan için hiç düşünmeden ölüme gidenler arasında, ayaklarında parçalanmış çarıklarla 15-16 yaşlarında gençler de vardı. İşte böylesine vatansever bir ecdadın torunlarıyız. Yurdunu, milletini canından aziz bilen bir ulusun fertleriyiz. Bugün de bizde bir değişiklik yok. 103 yıl önce neysek bugün de oyuz. Vatanımızı böldürtmemek, bayrağımızı indirtmemek, ezanımızı dindirtmemek için 103 yıl önce eksi 40 derecede Hakk’a yürüyen ecdadımızın torunları bugün de vatana göz dikenin gözünü oymak, el uzatanın elini kırmak için seve seve Hakk’a yürüyor.“diyerek sözlerini tamamladı.

Sarıkamış harekâtının Türk tarihinin en acı hatıralarından olduğunu belirten Sayın Kamçı,  “Sarıkamış’ta bedenleri buz tuttuğu halde üstün bir cesaretle son nefeslerine kadar mücadele eden kahraman ecdadımızın aziz hatıralarını yaşatmak üzere bugün tüm yurtta çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Biz de bu kapsamda ilimizde çeşitli anma etkinlikleri düzenliyoruz. Sarıkamış, memleketimizin dört bir yanından gelen, kutsal bildiği değerler uğruna canını feda etmekten çekinmeyen, vatan sevdasıyla vazifeye koşan Mehmetçiğimizin ölümsüzlük destanıdır.” diyerek sözlerini tamamladı.

Daha sonra Kayseri Lisesi öğrencileri tarafından dönemin kıyafetleri ile yapılan piyes hem ilgiyle izlendi hem de duygusal anların yaşanmasına neden oldu.

Sarıkamış Şehitleri’ni Anma programına, Kayseri Valisi  Süleyman Kamçı, AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa Çelik, Vali Yardımcısı Vekili ve Talas Kaymakamı Zekeriya Güney, İl Müftüsü Doç. Dr.  Şahin Güven, İl Milli Eğitim Müdürü  Osman Elmalı, Gençlik ve Spor İl Müdürü SMurat Eskici, İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ali Ramazan Benli, Melikgazi Kaymakamı Erkaya Yırık, Talas Kaymakamı Melikgazi Belediye Başkanı  Memduh Büyükkılıç, Talas Belediye Başkanı  Mustafa Palancıoğlu ve kamu kurum ve kuruluşlarının bölge ve il müdürleri, polis okulu mensupları, Kayseri 1. Komando Tugayı askerleri ve vatandaşlar katıldı.

 Protokol konuşmalarının ardından İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, Sarıkamış Şehitleri için  yürüyen binlerce Kayseriliye dua ettirdi. Daha sonrasında yürüyüşe katılanlara sucuk ekmek, çorba ve tatlı ikramında bulunuldu.  

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ