Sarıgül: Bir diriliş destanıdır 15 Temmuz

Sarıgül: Bir diriliş destanıdır 15 Temmuz

Giresun İl Müftülüğünce “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” kapsamında gerçekleştirilecek etkinlikleri görüşmek amacıyla bilgilendirme ve istişare toplantısı düzenlendi.

Giresun İl Müftü Yardımcısı Fatih Sarıgül başkanlığında il genelinde uygulama birliği sağlamak amacıyla düzenlenen toplantıda, 15 Temmuz ruhunun gençler ve çocuklar başta olmak üzere millet nezdinde ortak bir bilince dönüştürülmesi, milli birlik ve beraberlik şuuru ile din istismarına karşı farkındalığın artırılması amacıyla düzenlenecek faaliyetler görüşüldü.

15 Temmuz 2016 gecesi sergilenen istiklal ve istikbal mücadelesinin tarih sayfalarına altın harflerle yazıldığını belirten Sarıgül, “15 Temmuz Ruhu, milletimizde ortak bir bilinç haline gelmiştir. Bu ruh, demokrasimize, milli iradeye ve devletimize olan bağlılığımızı güçlendirmiştir. Giresun İl Müftülüğü olarak, bu ruhu canlı tutmak ve toplumumuzun her kesiminde bu değerleri yaşatmak için etkinlikler düzenleyeceğiz.  Bu kapsamda gerçekleştireceğimiz etkinliklerle, halkımıza 15 Temmuz ruhunun önemini hatırlatacak, aziz şehitlerimizi anacak ve gazilerimize saygılarımızı sunacağız. Birlik ve beraberlik içinde, millet olarak tarihimize sahip çıkmaya, geçmişimizden aldığımız güçle geleceğe yürümeye devam edeceğiz. Etkinliklere tüm vatandaşlarımızı davet ediyoruz.” dedi.

2023071115TEMMUZGRS03

– “Şehitlerimiz İçin Kur’an Okuyoruz”

 Diyanet İşleri Başkanlığı öncülüğünde 15 Temmuz 2023 tarihine kadar din görevlileri ve vatandaşların katılımıyla hatm-i şeriflerin okunacağını anımsatan Sarıgül, “Camilerimizde şehitlerimizin ruhlarına ithafen Kur’an-ı Kerim tilavet edilecek, il ve ilçe merkez camilerinde mevlîd-i şerîf okunacaktır. 15 Temmuz 2023 Cumartesi gününü 16 Temmuz 2023 Pazar gününe bağlayan gece saat 00.13’te yurt genelindeki camilerin tümünde eş zamanlı olarak salâlar okunacaktır. Ayrıca bütün camilerin minare ışıkları yakılacak ve merkez camiler ile 15 Temmuz programlarının icra edileceği yerlere yakın olan camiler sabah namazına kadar açık tutulacaktır. Kent meydanlarında düzenlenecek etkinliklerde şehitlerimizin ruhlarına ithafen dualar edilecek, aziz şehitlerimizin kabirleri, şehit yakınları ve gaziler ziyaret edilecektir. Yaz Kur’an kurslarında öğrencilere yönelik etkinlikler düzenlenecektir. Bu mücadelede canını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Onlar, bayrağımıza, vatanımıza ve devletimize sahip çıkmak için gözlerini kırpmadan şehadet şerbetini içtiler. Gazilerimizi ise şükranla yad ediyoruz. Onlar, bu vatan için bedenlerini siper ederek, milli birlik ve beraberlik ruhunu en güçlü şekilde temsil ettiler.” diye konuştu.

2023071115TEMMUZGRS04

Toplantıya İl Müftü Yardımcıları Yusuf Genç, Özlem Gülbe ve ilçe müftüleri katıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ