Dini Haberlerim

Müftülük Personeline “Nikah Kıyma” Eğitimi

Müftülük Personeline “Nikah Kıyma” Eğitimi

İstanbul Müftülüğü tarafından düzenlenen eğitim seminerinde İstanbul Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü yetkililerince müftülüklerde nikah kıyacak personele eğitim verildi.

İstanbul Müftülüğü Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminerde konuşan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, kendilerine verilen görev dolayısıyla heyecanlı olduklarını belirtti.

Müftülük personelinin nikah kıymasının kamuoyunda beklenen bir konu olduğunu dile getiren Yılmaz, “Bazı çevrelerden baskı ve talep vardı. Hükümetimiz de bununla ilgili kanun çıkardı ve ilgili hüküm cumartesi günü yayınlandı. Artık top bize düştü, görev bizim omuzlarımızda artık. Biz de bu yüzden Diyanet İşleri Başkanlığımızın talimatı istikametinde bugün itibarıyla ilçe müftülerini ve bu işi yapacak memurlarımızı buraya davet ettik.” diye konuştu.

Yılmaz, ilk aşamada 80 personele eğitim verildiğini, ilerleyen dönemlerde bu sayının 200’e çıkarılacağını söyledi.

Henüz yetki devri yapılmadığını vurgulayan Yılmaz, şöyle konuştu:

“Bizim bu kıydığımız nikahın doğrudan dini nikahla karıştırılmaması gerekiyor. Biz bir medeni nikah kıyacağız. Bu medeni nikah aynı zamanda dini nikah yerine geçer mi? Elbette, orada problem yok zaten. Onun şartları da tamamlandıktan sonra problem yok. Burada nikah kıydıran insanların tekrar belediyeye müracaatla medeni nikah kıydırmalarına gerek yok, hatta dini nikah kıydırmalarına da gerek yok diye düşünüyorum. Resmi nikahla dini nikah arasında çok az farklar vardı. Kişilerin taleplerine göre sonu dua ile bağlanarak, taraflara dua edilmek suretiyle, kullanılan lafızların biraz daha taleplere göre -di’li geçmiş zaman kullanılarak, yani ‘kabul ettim, aldım, verdim’ şeklindeki -di’li geçmişler olunca-bazen bu konuda hassasiyet gösteren vatandaşlarımız var çünkü-tamamen dini nikahla resmi nikah aynı noktada icra edilmiş gibi olur.”

“Bizim sorumluluğumuzdaki kısmı kanunun bize verdiği yetkiyi, kanunun emrettiği istikamette kullanmaktır”

Yılmaz, şu ana kadar negatif tepki almadıklarını aktararak, “Diyanete bağlı, camiye, cemaate bağlı insanlar çok memnunlar. Tabii bu olayla ilgili bir karşı duruş var, onu biliyoruz. Biraz da yük paylaşımı olduğunu düşünüyorum. Belediyelerimize ve nüfus idarelerimize bir yük getiriyordu. Şimdi biz bu yükü, evlendirme yükünü onlarla paylaşmış olacağız. Dolayısıyla vatandaşlarımızın daha kolay, daha hızlı şekilde evlenmelerine katkı sağlamış olacağız. Kişi müracaatında ‘Bir de dua olsun’ derse, zaten evlendirme memurlarımız da o dua lafızlarını yapıyorlar, ‘Allah bir yastıkta kocatsın, Allah huzur versin.’ diyorlardı. Biz ona belki 1-2 cümle daha ilave ederek, onların taleplerini de yerine getirmiş oluruz. Böyle bir talepte bulunmayana da illa ‘Sizin duanızı da yapalım da dini nikahınız da tamamlanmış olsun.’ gibi dahlimiz olmaz. Bu gönüllü bir iştir. Resmi olarak, bizim sorumluluğumuzdaki kısmı kanunun bize verdiği yetkiyi, kanunun emrettiği istikamette kullanmaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Yılmaz, Medeni Kanun’da nikahın mabette kılınmasının yasak olduğunu hatırlatarak, “Müftülüklerimizin çoğunluğunda salon var. Olmayanlar da uygun bir yerde salon tutacaklar, o salonları kullanacaklar. Zaman içinde müftülüklerimizin yanında, civarında salon olmaya ihtiyaç olacak. Külliye olarak yapılmış olan camilerimizde müştemilatlarında ve salonları varsa o caminin altında orada kıyılmasında mani yoktur. Sadece resmi nikah kıyacağımız için talep ederse farklı din mensuplarına da kıyılabilir.” ifadelerini kullandı.

“Yetki devriyle ilgili Bakanlık onayı bekleniyor”

İstanbul Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Orhan Ardıç, Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda yapılan değişiklikle il ve ilçe müftülüklerine de evlendirme memurluğu yetkisi verildiğini belirtti.

Kararın Resmi Gazete’de yayımlandığını, yetki devriyle ilgili Bakanlık onayının beklendiğini aktaran Ardıç, “Kamuoyunun bir beklentisiydi. Resmi nikah ve dini nikah kavramının da böylece tartışma olmaktan çıktığını düşünüyorum.” dedi.

Ardıç, seminere katılan personele evlenme töreni ve gerekli evrakla ilgili bilgi verdi.

 

Kaynak : Dini Haberlerim

Haberlerimizi Facebook Grubumuzdan Takip Edebilirsiniz : Tıklayınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ