Müftü Kılıçbay: Gazze halkı izzet ehlidir

Müftü Kılıçbay: Gazze halkı izzet ehlidir

Giresun İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Giresun Şubesi koordinesinde işgalci İsrail’in zulmü altında zor günler geçiren Filistin halkına destek olmak amacıyla “Kudüs’ü Anlamak Gazze’ye Destek Olmak” programı gerçekleştirildi.

Giresun Belediyesi Kültür ve Fuar Merkezi’nde düzenlenen program “Kutsal Emanetler Sergisi” ile başladı.

Hüsn-i hat ile tezhip eserleri, tablolar, resimler, aksesuarlar, kıyafet ve çeşitli ürünler Filistin’e destek amacıyla satışa sunuldu. 

20231202GAZZEYEDESTEK30

Sergiye yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, Filistin halkına hem maddi hem manevi destek olmak için bir araya geldiklerini ifade ettiler.

Sergi sonrası “Kudüs’ü Anlamak Gazze’ye Destek Olmak” programına geçildi.

20231202GAZZEYEDESTEK11

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program, Kudüs’ü anlatan sinevizyon gösterimi, Kur’an kursu öğrencilerinin hazırladığı videonun izlenmesi, din görevlilerinin ve üniversite öğrencilerinin seslendirdiği şiirlerle devam etti.

20231202GAZZEYEDESTEK15

Ardından Hatice Sare Cesur isimli öğrenci umre için biriktirdiği cep harçlıklarını Filistin’e ulaştırılmak üzere Giresun İl Müftüsü ve TDV Giresun Şubesi Başkanı Selçuk Kılıçbay’a teslim etti. 

20231202GAZZEYEDESTEK05

– “Gazze’de yaşananlar insanlık suçudur”

Programın açış konuşmasını yapan İl Müftüsü Selçuk Kılıçbay, izzet sahibi olmak isteyen her insanın, aziz olmak isteyen her Müslümanın, mazlum Filistin halkının yanında yer alması gerektiğini vurguladı.

20231202GAZZEYEDESTEK03

Filistin’de yaşanan zulmün onur sahibi her insanın ortak meselesi olduğunu ifade eden İl Müftüsü Kılıçbay, şunları kaydetti:

“Yüce Rabbimiz ‘Halbuki asıl güç ve izzet Allah’ındır, resulünündür, müminlerindir’ buyurur. İzzet bir duruştur, karakterdir ve şereftir. Bir insan izzeti, şerefi ve mukaddesatı için yaşar. Peygamber Efendimiz (sas) bir hadislerinde Müslüman’ın özelliklerini tarif ederken, ‘Sizin en hayırlılarınız, görüldükleri zaman Allah’ı hatırlatan kimselerdir!’ buyurur. Bugün Gazze’ye baktığımızda oradaki Müslümanlar, oradaki gülen şehitler bizlere Müslümanları ve Allah’ı hatırlatıyor. 

20231202GAZZEYEDESTEK04

Cenabıhak onlara bu zulmü reva gören zalimlerin ahirette uğrayacağı hüsranı ve cezayı ayet-i kerimelerde bizlere bildirmektedir. Zulüm ise sadece güçlünün zayıfı ezmesi değildir. Allah’a ortak koşanlar en büyük zalimlerdir. Allah’ın belirlediği sınırları ihlal edenler zalimlerin ta kendisidir.”

20231202GAZZEYEDESTEK02

– “Müslüman şiarı olan değerlerden vazgeçemez”

Birliği, kardeşliği, doğruluğu, hakkı, hakikati, adaleti ve ahlakı üstün tutmak için çaba göstermenin tüm Müslümanların ortak görevi olduğunu belirten Kılıçbay, “Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevi, Mescid-i Aksa tüm Müslümanlara ait olan sembol, nişan ve şiarlardandır. Sembolün, nişanın ne olduğunu anlamak için şuurlu olmak gerekir. Yaratılış gayemizi anlamak için hayatımızın merkezinde şuur ve şiar yer alacak, şairler ise derin bir şuurun ürünü olan şiirlerle bu hakikati kaleme alarak tüm dünyaya haykıracak.” dedi.

20231202GAZZEYEDESTEK16

Program Giresun Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Doktor Öğretim Üyesi Hüseyin Çolak’ın, “Tarihten Günümüze Kudüs: Kapıları İki Defa Semaya Açılan Şehir” konulu konferansı ile devam etti.

Dr. Çolak, İslam yönetiminde adil, huzurlu ve güvenli olan şehrin Müslümanların yönetiminden çıktığında ise kan ve gözyaşı içinde kaldığını ifade etti.

20231202GAZZEYEDESTEK21

Programın sonunda İl Müftüsü Kılıçbay, Dr. Hüseyin Çolak’a çiçek takdim ederek başarı dileklerini iletti.

Programa İl Müftü Yardımcıları Alaettin Kırbıyık, Özlem Gülbe, Espiye İlçe Müftüsü Osman Gülbe, din görevlileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademisyenler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

20231202GAZZEYEDESTEK27

20231202GAZZEYEDESTEK3220231202GAZZEYEDESTEK31

20231202GAZZEYEDESTEK22

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ