Dini Haberlerim

MEB’den son dakika duyurusu! Mutabakat sağlandı

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, mesleksel ve teknik eğitimde fikri mülkiyet konusunun ana odağa alındığına ve bu kapsamda patent, yararlı …

MEB’den son dakika duyurusu! Mutabakat sağlandı

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, mesleksel ve teknik eğitimde fikri mülkiyet konusunun ana odağa alındığına ve bu kapsamda patent, yararlı model, tasarım ve marka üretim ve tescil çalışmalarına tartı verildiğine dikkat çekildi. 2020 yılında 188 eserin tescilinin alındığı ve 2021 yılı için de 250 eser tescil amacının konulduğu tabir edilirken, bakanlığın 2021 yılında fen liselerinde de fikri mülkiyet çalışmalarını yaygınlaştırma kararı aldığına işaret edildi.

‘HEDEFİ AŞARAK 188 TESCİL SAYISINA ULAŞTIK’

Fikri mülkiyet çalışmalarını yaygınlaştırma kararı doğrultusunda Ortaöğretim Genel Müdürü Cengiz Mete ile Türk Patent ve Marka Kurumu Prof. Dr. Habip Asan ortasında ‘Eğitim İş Birliği Protokolü’ İmzalandı. İş birliği protokolünü pahalandıran Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, mesleksel eğitimde fikri mülkiyet konusunda bir yılda çok kıymetli ara aldıklarını hatırlatarak, “Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanlığımızla yaptığımız iş birliği ile 81 vilayette yönetici ve öğretmenlerimize fikri mülkiyet süreçleri ile eğitimler verdik. Bakanlık bünyesinde 81 vilayette yürütülen çalışmaların uyumunu sağlamak ve gerekli takviyesi vermek üzere fikri mülkiyet ofisi kurduk. Gaye olarak 100 patent, yararlı model, tasarım ve marka tescilini koymuştuk. Bu amacı aşarak 188 tescil sayısına ulaştık. Çok sayıda müracaatın kıymetlendirme basamağı da hala devam ediyor” dedi.  

‘FEN LİSELERİMİZDE FİKRİ MÜLKİYET ÇALIŞMA ODALARI OLUŞTURACAĞIZ’

Özer, fikri mülkiyet farkındalığını ortaöğretim kurumlarına yaygınlaştırmak istediklerini vurgulayarak, “Mesleki eğitimde aldığımız ara sonrasında artık fen liselerimizde de fikri mülkiyet konusunda kıymetli bir adım atıyoruz. Kurulan bu iş birliği ile 81 vilayetteki tüm fen liselerimizin yönetici ve öğretmenlerine yönelik eğitimler düzenlenecek. Ayrıyeten, fen liselerimizde fikri mülkiyet çalışmaları için çalışma odaları oluşturacağız. 2021 yılında her bir fen lisemizin en az bir eseri tescil ettirmesini hedefliyoruz” diye konuştu.

Ortaöğretim Genel Müdürü Mete ise, “Ülkemizde fen ve matematik alanında gereksinim duyulan nitelikli bireyler yetiştirmek, toplumun ekonomik ve kültürel kalkınmasına şuurlu bir biçimde katkıda bulunmak maksatlarıyla kurulan fen liselerinde yapılan iş birliği ile fikri mülkiyet konusunda kıymetli bir adım atıyoruz. Fen liselerinde yönetici, öğretmen ve öğrencilerin sınai mülkiyet farkındalığını artırmak, yürütülen proje ve faaliyetler sonucunda ortaya çıkan yeniliklerin ve fikri eserlerin sınai mülkiyet hakları kapsamında korunmasını sağlamak ve Türkiye’nin teknolojik ve endüstriyel gelişmesine katkıda bulunmak üzere faaliyetler yürütülecektir” tabirini kullandı.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ