Dini Haberlerim

“KUR’AN’I YALNIZCA OKUMAK YETMEZ; MESAJI DA ÜSTLENİLMELİDİR!”

“KUR’AN’I YALNIZCA OKUMAK YETMEZ; MESAJI DA ÜSTLENİLMELİDİR!”

“KUR’AN’I YALNIZCA OKUMAK YETMEZ; MESAJI DA ÜSTLENİLMELİDİR!”

“Dünya Ezberliyor – 8. Kebir Mezuniyet Töreni”, 22 Ekim 2017 Pazar günü saat 10.00’da, Melikgazi İlçe Müftülüğü Mümin Akan Kur’an Kursu konferans salonunda gerçekleşti.

Programa, İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, Uluslararası Şehit Ömer Halisdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Sıddık Kaya, kurs hocaları ve öğrenciler katıldı.

Endonezya’daki 16 şehir ve 12 bölgede, aynı zamanda 15 farklı ülke olan Mısır, Filistin, Hongkong, Güney Afrika, ABD, Türkiye, Suudi Arabistan, Malezya, Güney Kore, Sudan, Almanya, Ürdün, Suriye ve Lübnan’da aynı anda düzenlenen ve Kayseri’deki bu mezuniyet programında, öncelikle Türkiye ve Endonezya İstiklal Marşları okundu. Sonrasında da Endonezyalı iki öğrencinin Kur’an-ı Kerim tilavetiyle programa başlandı.

Açılış konuşmasını, hem OSB Yönetim Kurulu Başkanı ve hem de Türkiye’nin fahri Endonezya Konsolosu olan Sayın Nursaçan yaptı. Sayın Nursaçan’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen İl Müftüsü Sayın Güven, bu programın tertiplenme sebebini ve hafızlık eğitimiyle ilgili genel bilgiler vererek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizin farklı şehirlerinde eğitim gören siz Endonezyalı öğrenci kardeşlerimize ev sahipliği yapmaktan mutlu olduğumuzu bilmenizi isteriz. Sizler, bizlerin kardeşisiniz; bizler de sizlerin kardeşiyiz.

Biliyorsunuz ki bu program, Kur’an-ı Kerim’i ezberleme üzerine hazırlandı. Her ülkenin kendine has Kur’an-ı Kerim ezberleme ve hafızlık eğitimi tarzı vardır. Endonezya, İslam ülkeleri arasında, Müslümanların yaşamış olduğu ülkeler arasında önemli bir yer tutuyor. Bu sebeple, Endonezya’da gençlerin Kur’an’a ve İslam’a daha fazla sarılmaları ve İslamî eğitimlerini sürdürebilmeleri için bu program tertiplendi. Siz Endonezyalı gençler, ülkenizde bu işin temsilcileri olacaksınız.

Bu program bize teklif edildiğinde, bunu severek kabul ettik. Çünkü bu, hem kardeşlik vazifemiz, hem şehrin Müftüsü olarak hem de siz öğrencilerimizin Hocası olarak görevimizdir.

Ülkemizde, özellikle yatılı eğitim veren Kur’an kurslarımız vasıtasıyla öğrencilerin hafızlıklarını kolayca yapmalarına yönelik kurslar gerçekleştirilmektedir. Şu anda ortalama 150 bin civarında hafızlık belgesi olan hafızımız var Türkiye’de. Bunlar, sadece belge alanların sayısı;belge, sertifika almadan hafız olanlar da var tabi ki. Kayseri’de şu an 16 tane Kur’an kursumuzda hafızlık eğitimi verilmektedir. Bu hafızlık eğitimleri, son yıllarda özellikle proje İmam Hatip ortaokul ve liselerinde de yaygınlık kazanmıştır.

Medine İmam Hatip Ortaokulu ve yanındaki Hisarcık Kur’an kursu, Mustafa Germirli İmam Hatip Ortaokulu içerisinde açtığımız Kur’an kursu, şu anda erkek öğrencilere yönelik proje İmam Hatipler kapsamında hafızlık eğitimi vermektedirler. Yine Hacılar İlçesindeki Şükrü Baktır Kur’an kursu, yanındaki İmam Hatip Ortaokuluyla işbirliği içerisinde hafızlık eğitimi vermektedir. Ayrıca Fatımatü’z – Zehra İmam Hatip Ortaokulu ve yanındaki yıllardır Kur’an ve hafızlık eğitimi veren Anbar Kur’an kursunda, kız öğrencilerimize hafızlık eğitimi verilmektedir. Bunlarla birlikte, henüz yatılı hale gelmediği halde geçen yıl hafızlık eğitimine başlayan Şehit Mustafa Sezgin İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri de hafızlık eğitimi almaktadırlar.

İçerisinde bulunduğumuz Mümin Akan Kur’an kursu da aynı şekilde hafızlık eğitimi vermektedir. Burada daha farklı eğitim veriliyor. Şu anda uluslararası 40’a yakın İlahiyat öğrencisi eğitim görüyor. İnşallah bu yıl bu sayıyı altmışa, bir dahaki yıl da 100’e çıkarmayı hedefliyoruz. Bu öğrencilere burada, hem hafızlık eğitimi verilerek hem de Arapça başta olmak üzere diğer dinî ilimlerin tedrisatının yapılmış olduğu ikinci bir üniversite gibi hizmet edilecektir. Bizler, burada eğitim gören öğrencilerin memleketlerine hafız olarak dönmelerini istiyoruz.”

“İLK NESİL NE İLE ISLAH OLDUYSA SONRA GELENLER DE ONUNLA ISLAH OLACAKLARDIR!”

Sayın Güven, konuşmasında, Kur’an’ı öğrenip okumanın yanında, O’nun asıl mesajını kavramakla ilgili olarak şu sözlerine yer verdi:

“Şunu da çok iyi bilmeliyiz ki Kur’an-ı Kerim’i okumakla birlikte onu anlamakla da yükümlüyüz. Yani O’nu, yalnızca yüzünden okumak yetmez. Kur’an, hayatımıza rehber olmak için gönderildi. İnsanların nasıl yaşaması gerektiğini bildiren ve öğreten ilahî bir kitaptır O. Dünya üzerinde en çok okunan kitap olmasına rağmen, yine en az anlaşılan kitaptır Kur’an maalesef.

Kur’an-ı Kerim’i çok iyi öğrenmeliyiz elbette. Ama bunun yanında,O’nun nasıl hayata geçirildiğini de bizzat Peygamber Efendimiz’den (sallallahu aleyhi ve sellem), yani O’nun yaşantısından öğrenilmelidir. O’nun, sözlü, fiilî ve takriri sünnetlerinden istifade edilerek Kur’an hayata geçirilmelidir. Kur’an-Sünnet bütünlüğü içerisinde hareket ederek Peygamberimizin örnekliğini de dikkate alarak Kur’an’ı hayatımıza hâkim kılmalıyız. Nasıl ki 23 yıl gibi kısa bir sürede Mekke ve Medine’de cahili bir hayat yaşayan toplumu değiştirip dönüştürdü ve bütün bir insanlığa numune olan ashab-ı kiram ortaya çıktı ise, aynı şeyi bizler de üstlenebilmeliyiz, aynı rehberlikle yol alabilmeliyiz. Bizler de modern cahiliyeden kurtularak İslam’ın aydınlığına ulaşıp, insanlığı bu aydınlığa ulaştırabiliriz. Bu ümmetin başı ne ile ıslah olduysa sonu da aynı şekilde onunla ıslah olacaklardır. Yani Kur’an’la ve Peygamber Efendimizin rehberliğiyle kurtulacaklardır.”

İl Müftüsü  Güven’e, Sayın Nursaçan’a ve Sayın Kaya’ya, program sonunda, öğrencilere yönelik bulundukları katkılardan dolayı plaket takdim edildi.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ