Dini Haberlerim

Korona aşısında yan tesir var mı? Dikkat çeken açıklama

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sıhhati Anabilim Kısmı Lideri ve Sıhhat Bakanlığı Toplum Bilimleri Konseyi üyesi Prof. Dr. Mustafa …

Korona aşısında yan tesir var mı? Dikkat çeken açıklama

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sıhhati Anabilim Kısmı Lideri ve Sıhhat Bakanlığı Toplum Bilimleri Konseyi üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, 14 Ocak’tan itibaren Çinli Sinovac firmasına ilişkin CoronaVac aşısı yaptıranlarda en çok görülen yan tesirleri açıkladı. Prof. Dr. İlhan, aşıya bağlı çok önemli yan tesirlerin gözlemlenmediğini belirterek, “Şu ana kadar aşıya bağlı yan tesirler nedir diye baktığımızda; en çok aşı yapılan yerde kızarma, ağrı, rahatsızlık hissi olduğu, bir kısım arkadaşlarımızda ise aşıdan sonra biraz halsizlik hissi olduğu, baş ağrısı hissettiklerini söyleyebiliriz. Onun dışında çok önemli bir yan tesir kayıtlarda görünmüyor” dedi.

‘İYİ BİR AŞILAMA DÜZEYİ YAKALADIK’

Türkiye’nin uygun bir aşılama düzeyi yakaladığını kaydeden Prof. Dr. İlhan, “Sağlık çalışanlarına aşılamamız başladı, daha sonra ise 85 yaş üzeri büyüklerimiz sistemde isimlerini gördüler ve aşılama başladı. Huzur konutunda, bakım evinde kalan yaşlılarımız ve orada çalışan işçi için de orada aşılama başladı. Aşılamanın iki mantığı var. Biri hastalık bulaştığı vakit en çok ağır hasta olanlar ve en çok hayatını kaybedenler, bunlar da 85 yaş üzeri büyüklerimizdi. Bir oburu ise en çok enfekte olan küme, bunlar da sıhhat çalışanlarımızdı. Ayrıyeten hizmetin devamı için de sıhhat çalışanlarının aşılanması dünyada belirlenen bir strateji. Peyderpey muhtemelen birkaç gün içerisinde 80-84 kümesi, 75-79 yaş kümesi üzere aşağıya hakikat devam edecek ve 65 üzeri büyüklerimizin aşılanması tamamlanacak. Sonrasında ikinci küme başlıyor. İkinci küme dediğimiz yaş kriterine nazaran, 50-64 yaş ortası olanlar, burada da birebir halde sıralama ile gidecek. Onun yanı sıra hizmet önceliği olan askerlerimiz, polislerimiz, öğretmenlerimiz, öğretim elemanlarımız, besin dalında çalışanlar üzere gidecek. Şu an geldiğimiz kademede 1 milyonun üzerinde bir aşı gerçekleştirdik. Yeterli bir aşılama düzeyi yakaladık” diye konuştu.

‘KENDİLERİNE EN YAKIN KURULUŞU TERCİH ETMELİLER’

Prof. Dr. İlhan, sıhhat çalışanlarının çalıştıkları hastanelerde aşı olduklarını belirterek, vatandaşların aşı sıraları geldiğinde kendilerine en yakın kuruluşlara gitmelerinin hakikat olacağını söyledi. İlhan, “Özellikle toplumda yapılan aşılamada biliyorsunuz farklı yerler tercih edilebilir. Üniversite hastaneleri, Sıhhat Bakanlığı hastaneleri, özel hastaneler ve aile sıhhati merkezlerinde aşı yapılabilir. Vatandaşlarımızın kendilerine en yakın kuruluşu tercih etmesi onlar için kolaylık sağlayacaktır. Kolay, yürüme uzaklığında ya da kısa seyahat aralığında olan kuruluşları tercih etmeleri kolay olacaktır. Randevuya uymak gerekiyor, kalabalık olmaması gerekiyor. Randevuya uymazsak öbür vatandaşlar için sorun olabilir, kalabalık oluşabilir. Vatandaşlarımız, randevularını alıp aşılarını olursalar bu süreci çok daha süratli bir biçimde tamamlayacağımız kanısındayım” sözünü kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ