Dini Haberlerim

Konyaaltı İlçe Müftülüğü Gençlik Merkezinin Açılışı Yapıldı

Konyaaltı İlçe Müftülüğü Gençlik Merkezinin Açılışı Yapıldı

Antalya – Konyaaltı İlçe Müftülüğü tarafından yapımı sağlanan Gençlik Merkezi düzenlenen bir törenle açılışı yapıldı.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu tarafından açılışı yapaılan gençlik merkezi törenine ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albaytak, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, İl Müftüsü Osman Artan, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanları İdris BOZKURT, Murat KALIÇ, İl Müftü Yardımcıları Mustafa AYDIN, Mevlüt TOPÇU, Osman DEMİREL ve Mustafa ŞİMŞEK, Konyaaltı İlçe Müftüsü Ziya ERSİN, Diğer İlçe Müftüleri, Müftülük personelleri, vatandaşlar ve gençler de katıldı.

Açılış programı Kur’an-ı Kerim Tilavetiyle Başladı. Okunan Kur’an-ı Kerimin akabinde kürsüye gelen İl Müftüsü Osman ARTAN açılışı yapılan Gençlik Merkezi ve Antalya’da İl Müftülüğü tarafından Gençler için yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Yapımında katkı sağlayan herkese teşekkür ederek konuşmasına son verdi.

İl Müftüsü Osman ARTAN’ın konuşmasından sonra Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin ALBAYRAK kürsüye gelerek gençlere sahip çıkmanın önemi ve bu tür gençlik merkezlerinin önemi, Diyanet İşleri Başkanlığının Gençlik hizmetleri hakkında açıklamalar yaptı.

Son olarak kürsüye gelen Antalya Valisi Münir KARALOĞLU; Gençliğe sahip çıkmanın çok önemli olduğunu vurguladı. Hayatın boşluk kabul etmeyeceğini ifade eden Karaloğlu “Siz sahip çıkmazsanız sizin hiç istemediğiniz insanlar gelip sahip çıkarlar. Bunu gördük. Biz din adına sahip çıktığını zannettiğimiz inanların kimlere ajanlık yaptıklarını, kimlere hizmet ettiklerini, bu milletin imkanlarıyla bu milletin en zeki çocuklarını alıp, yine bu milletin silahıyla, tankıyla, topuyla, tüfeğiyle, uçağıyla bu milletin karşısına getirdiğini hepimiz gördük” dedi.

Bu olayların çok yakın bir zamanda yaşandığını belirten Vali Karaloğlu bir daha yaşanmaması için toplum olarak uyanık olmak ve uyanık kalmamız gerektiğine şu cümlelerle dikkat çekti:

“İnsanımıza, gençlerimize, çocuklarımıza sahip çıkmak zorundayız. Çocuklarımızın gençlerimizin en az iyi beslenmesi, iyi yetişmesi, kariyer sahip olmasını düşündüğümüz kadar, en az sahih bir inanca sahip olması noktasında da toplum olarak, devlet olarak, sivil toplum olarak elimizden geleni yapmamız gerekir. Yoksa birileri gelir gencimizi, insanımızı bizim istemediğimiz bir yere kanalize eder. Başkalarının kölesi, başka milletlerin düşüncelerinin ajanı haline getirir.

Geçmişte camilerin altında genelde ticarethane olarak kullanıldığını belirten Vali Karaloğlu, Camiyi yaptıran milletin sanki caminin idamesini yapamayacakmış gibi bu ticarethanelerden kira beklemesinin doğru bulmadığını ifade etti.

Hayatı boyunca bu anlayışa karşı çıktığını aktaran Vali Karaloğlu,  Hiçbir caminin altında ticarethane olmayacak. Varsa hukuki süreç içerisinde tamamı boşaltılacak. Bugün açılışını yaptığımız gibi topluma hizmet edecek merkezlere dönüşecek. Camisini yaptıran bu millet camisinin elektrik parasını da bulur. Kimse mazeret üretmesin. Cami yaptırma derneğindeki üç beş kişi kendi akrabalarına, yakınına, çevresine ucuz kiralık yer yapmak için camilerin altlarını lütfen kullanmasın. Bu bizim yaramızdır arkadaşlar ama maalesef diyanet vakfının da bu konudaki tutumunda problem var. İnşallah bu sorunu da en yakın zamanda çözer diye ümit ediyorum. Çünkü vakfa ait olan camilerimizde var. Onlarda da ticarethaneler var. Buna ihtiyacımız yok” dedi.

Camilerin hayatın merkezi yapabilmesi için her yaştan insanın gelip kendi ihtiyacını giderebileceği sosyal mekanlara dönüştürülmesi gerektiğine dikkat çeken Vali Münir Karaloğlu, Bu şekilde camilerin hayatın merkezi olabileceğine değinerek açtıkları gençlik merkezinin güzel bir örnek, güzel bir uygulama olduğunu ve sayılarının artması gerektiğini vurguladı.

Hedeflerinin iyi insan yetiştirmek, sahih kaynaklardan beslenen bir inancı olan gençlik yetiştirmek olduğunu dile getiren Vali Karaloğlu, Her mahallede bir gençlik merkezi inşa edildiği takdirde gençlerin sokağa çıktığında okullarının dışındaki boş zamanlarını kaliteli bir şekilde geçirebileceği mekanların olacağını ve hükümetimiz ile devletimizin topyekun mücadele ettiği, bağımlılıktan da gençlerin kurtulabileceğine işaret etti.

Bugün Türkiye’nin her yerinde Antalya’da dahil olmak üzere bağımlıkla ilgili çok ciddi sorunlar olduğunu vurgulayan Vali Karaloğlu “Bağımlılık derken sadece madde bağımlılığından bahsetmiyorum. Sigarasından alkolüne, maddesinden teknolojisine kadar bütün bağımlılık çeşitleriyle topyekûn mücadele edersek başarılı oluruz. Sadece anne baba yapsın, sadece öğretmen ilgilensin, sadece polis uğraşsın dersek olmaz. Yedi’den yetmişe herkesin üzerine düşmesi lazım… Ben vali olarak siz imam olarak, müftü olarak, vatandaş olarak, sivil toplum örgütü olarak, polis olarak, amir olarak, memur olarak her berimiz topyekûn mücadele edersek ancak başarılı oluruz” diyerek bağımlılıkla mücadele için çağrıda bulundu.

Gençlik Merkezi’nin yapımında emeği geçenlere teşekkür eden Vali Karaloğlu konuşmasının ardından açılışa katılan heyet ile açılış kurdelesini kesti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ