Dini Haberlerim

Kocaeli Dini Yüksek İhtisas Merkezi İlk Mezunlarını verdi.

Kocaeli Dini Yüksek İhtisas Merkezi İlk Mezunlarını verdi.

Kocaeli Dini Yüksek İhtisas Merkezinin I. Dönem ihtisas ve II. Dönem Tashih-i Huruf kursiyerlerinin mezuniyet programı ihtisas merkezi konferans salonunda 22.04.2019 Pazartesi Saat 10:00 da gerçekleştirildi. İhtisas bölümünden 31’i erkek 3’ü kadın olmak üzere 34 kursiyer, Tashih-i Huruf bölümünden ise 12 erkek kursiyer mezun oldu.

Programa Vali Yardımcısı Dr. Osman Abdullah GÜNAYDIN, Diyanet İşleri Başkanlığını temsilen Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan MUSLU, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı İbrahim KARAOSMANOĞLU, Kocaeli İl Müftüsü Yusuf DOĞAN, Eğitim Görevlileri, İlçe Müftüleri, diğer kurum amirleri ve çok sayıda davetli iştirak etti.

Mezun olacak kursiyerlerden Faruk GÜNDOĞAN’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Mehmet Musa ŞİRİN’in açılış konuşmasıyla devam etti.

Mehmet Musa ŞİRİN konuşmasında; “Bugün 1. Dönem ve ilk göz ağrımız 34 ihtisas kursiyerimizin mezuniyetinin mutluluğunu yaşıyoruz. Bugünü bizlere yaşatan rabbimize hamd ediyoruz. Kur’an-ı Kerim sadece bir kavme, bir coğrafyaya ve belli bir zamana değil, tüm insanlığa, coğrafyalara ve kıyamete kadar tüm zamanlara indirildiğinden, bugün sadece üstün hizmet üretecek vaizlere değil topyekûn İslam dünyasının İslam âlimlerine ihtiyacı var. Ülkeler değişiyor, insanlar değişiyor. Gün geçtikçe hizmet alanlarımız genişliyor. Bu değişim ve dönüşüm karşısında şüphesiz ki toplumun ihtiyaç duyabileceği alanlarda onların sorunlarına iyi bir şekilde cevap verecek donanımlı insanlara ihtiyaç var. Tohumları ashab-ı suffe ile yani peygamberimizin açtığı ilk eğitim- öğretim kurumu ile atılan bu kurumlar, bu alanda önemli bir boşluğu doldurmakta ve tüm İslam ülkelerine örnek teşkil etmektedir.

Diğer taraftan İslam ümmeti bugün tarihinin en zor günlerini yaşıyor. Bir taraftan tefrika ve cehalet, diğer taraftan planlı bir islamofobi ile İslam’ın kadim mirasının yok edilmeye çalışıldığını görüyoruz. İslam coğrafyasında yaşanan acı sahneler ve yıkımlar Allah’ın dininin doğru anlaşılmadığı yerde toplumları ne hale getirdiğini de görmekteyiz. İşte bu durum İslam’ı ve İslami geleneği doğru anlayıp muhataplarına ulaştıracak ihtisas sahibi ilim adamlarının yetişmesini zorunlu kılmaktadır.

Bu çatı altında yaklaşık üç yıl birlikte ilmi çalışmalarımızı yürüttüğümüz ve bugün mezun olmaya hak kazanan hoca hanım ve hoca efendilere topluma manevi anlamda ışık olmaları, örnek ve model olarak kalıcı hizmetlere imza atacakları konusunda güvenimiz tamdır.

Bu süre zarfında kursiyerlerimize fedakârca ilmi birikimlerini aktaran eğitim görevlilerimize, kursiyerlerimize ve onların ailelerine teşekkür ediyorum” dedi.

Mezun kursiyerlerden Hakan ÇAKIR’ın şiir dinletisinin ardından kürsüyü teşrif eden Vali Yardımcısı Dr. Osman Abdullah GÜNAYDIN konuşmasında;

“Kur’an’daki pek çok hüküm maalesef yanlış yönlere çekilerek tartışılır hale getiriliyor. Bu ortamda mezun olan gençlerimiz Kur’an hakikatlerinden uzaklaşmadan çalışacaklarına bütün benliğimle inanıyorum” diyerek ihtisas merkezi çalışanlarına teşekkür etti.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı İbrahim KARAOSMANOĞLU ise; “Biz bu binayı Elhamdülillah inşa ettik bir tek görev hocalarımızın. Hedefi olmayan heder olur gider. Herkesin hedefi olmalı ama hocaların hedefi daha büyük olmalı. Peygamberimiz hedef koymuş ‘İstanbul mutlaka fethedilecek, onu fetheden komutan ne güzel komutan ve onu fetheden asker ne güzel asker’ Ebu Eyyub el-Ensari bu hedef için surların dibine kadar gelmiş. Biz seferle görevliyiz. Zaferi verecek olan Allah’tır. Ülkemizdeki insanları daha bilinçli olması için hangi adımların atılması gerektiğini bilmelisiniz. Ahmet Yesevi öğrencilerini yetiştirerek Anadolu’ya gönderdi. Bu sayede Anadolu İslam yurdu oldu.” dedi.

Ardından kürsüye gelen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan MUSLU konuşmasında; “İhtisas Merkezleri İslami ilimlerin en üst seviyede gerçekleştirildiği programları uygulamaktadır. 3960 saatlik eğitim, ilahiyat ve İslami ilimler fakültelerinde verilen eğitimden daha fazladır. Bu bağlamda Diyanet ile ilahiyatlar arasındaki bağ güçlenmeli ve bu doğrultuda programlar gerçekleştirilmelidir. 1976 yılından 2019 yılına kadar bu programı 3497 kursiyer başarıyla tamamlamıştır. Bu yıl ise 293 kursiyer Türkiye genelinde bu programı tamamlayacaktır. Buna rağmen vaiz ihtiyacı tam olarak karşılanamamaktadır. Halen İhtisas Merkezlerimizde 896 kursiyer eğitimlerine devam etmektedir. Önümüzdeki yıllarda sözleşmeli personelin de alınmasıyla sayı giderek artacaktır.” dedi.

Şefliğini Eğitim Görevlisi Emin YILMAZ’ın yaptığı Tashih-i Huruf kursiyerlerinin ilahi ve kasidelerden oluşan konseri ilgi ile izlendikten sonra mezuniyet programı ihtisasta 34, Tashih-i Hurufta 12 kursiyere belge ve hediyelerinin takdimi ve verilen ikram ile sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ