Kırıkkale’de “engelsiz” buluşma – Diyanet Haber

Kırıkkale’de “engelsiz” buluşma – Diyanet Haber

Kırıkkale İl Müftülüğü Engelli Koordinatörlüğü ve  TDV Kırıkkale Şubesi Kadın Kolları organizesinde “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” münasebetiyle  sosyal farkındalık oluşturmak amacıyla engelli bireylere yönelik birçok etkinlik  düzenledi.

Bu kapsamda İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar, İl Müftü Yardımcı Turan Arslanoğlu,  İl Müftü Yardımcı Kübra Göker, TDV Kırıkkale Şubesi Kadın Kolları Başkanı Emine Çavdar ve müftülük personeli  İl Müftülüğü Engelli Koordinatörü Ayşe Er Eliaçık organizesinde İşitme Engelli Kur’an Kursu öğrencileri, öğrencilerin aileleri ve engelli vatandaşlarla kahvaltı programında bir araya geldi.

İl Müftülüğü Toplantı Salonu’nda gerçekleşen programda bir konuşma gerçekleştiren Müftü Yaşar, “Yaratılmışların en mükemmeli ve en şereflisi olan, alemde var olan, her şey hizmetine sunulan insanın Allah katındaki değeri iman, ibadet, salih amel, takva ve güzel ahlakı nispetindedir. Çünkü Allah insanları bu açıdan değerlendirmekte, onların fizik yapılarına, renklerine, ırklarına, cinsiyetlerine, sağlam veya engelli oluşlarına bakmamaktadır. ifadelerini kullandı.

Asıl engelliliğin manevi engellilik olduğunu belirten İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar, Bakara Süresi 18. Ayetini hatırlatarak “Ahiret hayatında görme, duyma ve konuşma engelli olmak; hakiki ve mecazi anlamda, kafirler için gerçekten kör, sağır ve dilsiz olmaları veya kendilerini sevindirecek şeyleri görememeleri, duyamamaları ve delil ile konuşamamalarıdır.” dedi

kırıkkale 3 aralık engelliler günü 2023-1

Kahvaltı programının akabinde İşitme Engelli Kur’an Kursu öğrencileri ve aileleri  kısa süre önce Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın açılışını yaptığı ve içerisinde Asrı Saadet Müzesi, Mescidi Rağbet, Kuran Kursu ve Kütüphane gibi bölümlerin bulunduğu “Mescidi Rağbet İslami Değerler Külliyesini” ziyaret etti.

kırıkkale 3 aralık engelliler günü 2023-10

Külliye içerisinde  Sakal-ı Şerif, kutsal emanetler, Kabe örtüleri ve tarihi Kur’an-ı Kerim’leri barındıran müzeyi de gezen gençler, yetkililer tarafından bilgilendirildi.

Programa katılan öğrenciler ve aileleri “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” münasebetiyle  engellilere yönelik  yapılan etkinliklerden memnuniyetini dile getirerek İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar başta olmak üzere programda emeği geçen tüm Müftülük personeline teşekkür ettiler.

kırıkkale 3 aralık engelliler günü 2023-6

Diğer taraftan  İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar, beraberindeki görevlilerle Irmak köyünde bulunan Özel Bozdemir Engelli Bakım Merkezini ziyaret ederek,  engelli vatandaşlarla tek tek sohbet etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ