Kargo paketlerinde koronavirüs tehlikesi! Paketi açar açmaz çöpe atın

Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı …

Kargo paketlerinde koronavirüs tehlikesi! Paketi açar açmaz çöpe atın

Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, yaptığı açıklamada, koronavirüsün en çok virüs taşıyan kişinin karşılıklı teması ile bulaştığını belirtti. Savaşçı, bu bulaşların 15 dakikanın üzerinde olan bulaşlar olduğunu söyleyerek, “Bu süreçte biz en çok konut içi temas, iş yerlerinde çalışanlar ve toplu taşımayı kullananlarda gördük. Yiyeceklerden koronavirüsün bulaştığına dair rastgele bir bilgi, bilgi yahut bilimsel bir çalışma yok. Zira virüs dış ortamda çok yaşayamıyor, canlı bir organizmaya gereksinim duyuyor. Virüsün en faal olduğu dış ortamda kalış mühleti iki saattir. Örneğin, elimizi ekmeğe dokunduk, virüslü olan bir yerine bile dokunsak elimizi yıkadıktan sonra rastgele bir risk yok. Onu yedikten sonra da bize rastgele bir formda bulaş olayı olmaz. Zira virüs zati çok hassastır. Bilhassa mide asidinden ötürü virüs zati çabucak ölür. Bağırsaklara ulaşıp, bizi hasta etmesi mümkün olmaz. Hasebiyle virüsün yiyeceklerden bulaştığı ispatlanmamıştır” dedi.

‘Gıdalardan rastgele bir bulaş olayı yok’

Savaşçı, fırınlarda çalışanların hijyen kurallarına dikkat etmeleri gerektiğini söyleyerek, “Mesela, biz fırından ekmeğimizi aldık. Satıcı da dikkat etmiyor, o sırada maskesiz çalışıyor. Bilhassa birinci dikkat edilmesi gereken konu satıcıların maskelerini, eldivenlerini takmalarıdır ve hijyen kurallarına dikkat etmeleridir. Hijyenik olarak düşünüp alınan ekmekte virüs olsa ve kişi onu poşetle konutuna getirse diyelim, sonra poşetten çıkarıp, elini dokunup ekmeği yese bile rastgele bir mahsuru olmaz. Lakin elini dokunup gözüne, burnuna götürürse meşakkat olabilir. Bunun üzerinden en az 2 saatlik bir mühlet geçerse tekrar bir düşünce olmaz ve virüs bulaşı gerçekleşmeyecektir. Hasebiyle halkımızı paniğe sevk etmeye gerek yok. Bilhassa besinlerden rastgele bir bulaş olayını görmedik, bu türlü bir kıssası olan hastamız da olmadı. Dikkat edeceğimiz konu şahsî aralığımızı korumak, maskemizi takmak ve el hijyenine dikkat etmektir” diye konuştu.

‘Mekanizması çalışmayan virüs enfekte etmez’

Savaşçı, kargo alımlarında kesinlikle kuryelerin maske ile karşılanması, imza atılıyorsa kullanılan kalem üzere araçlara dikkat edilmesi ve elin yıkanması gerektiğini belirtti. Savaşçı, şöyle konuştu: “Kargo paketini de alır almaz çöpe atıp, içerisindeki eseri alıp daha sonra elimizi yıkayıp, kullanabiliriz rastgele bir mahsuru olmaz. Kargo paketinin balkonda bekletilmesinin yahut paketi açmadan beklemenin bir manası yok. Paketi açıp dışındaki kutuyu attıktan sonra elimizi yıkarsak rastgele bir risk teşkil etmez. Virüsün makul yüzeylerde yaşama mühletleri mevcut. Zira virüs soğuk ve nemli ortamları sever ve en çok o ortamlarda yaşayabilir. Paketin üzerinde besin artığı üzere bir husus varsa virüs orada yaşamaya devam edebilir. En çok faal olduğu müddet 2 saattir, 2 saatten sonra bulaşıcılık özelliğini yarı yarıya düşürür. 6 saatin üzerinde de virüs çok yaşamaz. Lakin 9 güne kadar virüslerin makul yüzeylerde tespit durumu vardır lakin bu bulaşıcılığını göstermez; zira büsbütün yapısı bozulmuştur. Sistemi çalışmayan bir virüste bireyleri rastgele bir biçimde enfekte etmez, hastalandırmaz. Kuryelerden aldığımız eserlerin dışındaki kutusunu çöpe atıp elimizi yıkadıktan sonra rastgele bir bulaş olayı mümkün değildir. Kargonun içindeki eserinde gelme ve transfer müddeti uzun bir müddet olduğu için o eseri dezenfekte etme durumuna geçmeye gerek yok. Eserleri rahatlıkla kullanabiliriz.”

KAYNAK: DHA
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ