Dini Haberlerim

İstenmeyen ileti, e-posta ve arama nasıl engellenir? İYS nedir, e-Devlet üzerinden SMS…

Vatandaşların en çok muzdarip olduğu ticari SMS, e-posta yahut sesli aramalar periyodu sona eriyor. Ticaret Bakanlığı tarafından hayata geçirilen …

İstenmeyen ileti, e-posta ve arama nasıl engellenir? İYS nedir, e-Devlet üzerinden SMS…

Vatandaşların en çok muzdarip olduğu ticari SMS, e-posta yahut sesli aramalar periyodu sona eriyor. Ticaret Bakanlığı tarafından hayata geçirilen uygulama ile istemediğiniz numara yahut e-posta adreslerinden bildirim almayacaksınız. Vatandaşlar bugün itibariyle red/ çıkış haklarını ve şikayet süreçlerini İYS üzerinden yürütebilecekler. Pekala İYS numara engelleme nasıl yapılır?

MESAJ İDARE SİSTEMİ (İYS) NEDİR?

Hizmet sağlayıcıların arama, sms, e-posta aracılığıyla ticari elektronik mesaj göndermek için alıcılardan aldıkları müsaadeleri saklayıp yönetebilecekleri, alıcıların da verdikleri müsaadeleri görüntüleyip, reddedebilecekleri, şikayet edebilecekleri ve yönetebilecekleri, kamunun ise mesaj şikayetlerini ve şikayete bahis müsaadesi görüntüleyebileceği, web sitesi, kısa ileti numarası ve davet merkezi üzerinden hizmet verecek, güvenlik standartlarına sahip ulusal bir bilgi tabanı sistemidir.

Kısaca, Ticari Elektronik Mesaj onayı alınmasına, reddetme hakkının kullanılmasına ve şikayet süreçlerinin yönetilmesine imkan tanıyan sistemdir. İYS kayıt yaptırmadan, onayı olmayan alıcılara sesli arama, e-posta ya da sms ile ticari elektronik mesaj gönderilemeyecek.

HİZMET SAĞLAYICI KİMDİR?

Telefon, davet merkezi, otomatik arama makinesi, akıllı ses kaydedici sistem, elektronik posta, kısa ileti hizmeti üzere vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda gerçekleştirilen ve ticari maksatlarla gönderilen data, ses ve manzara içerikli mesaj gönderimi yapan gerçek yahut hükmî şahıslara Hizmet Sağlayıcı denir.

İSTENMEYEN İLETİ, ARAMA, E-POSTA NASIL İPTAL EDİLİR?

İstenmeyen SMS, e-Posta ve Arama iptali için;

Mesaj İdare Sitesi üzerinden https://lnkd.in/dZ74n96

e-Devlet Kapısı üzerinden https://lnkd.in/d4frPXq

hizmeti aracılığıyla bağlantı adreslerine ilişkin tüm ticari elektronik onayları görüntüleyebilecek ve düzenleyebilecekler.

TİCARİ ELEKTRONİK MESAJ NEDİR?

Gerçek ve hükmî bireylerin ticari faaliyetleri kapsamında eser, hizmet ve işletmelerinin tanıtımını yapmak için elektronik irtibat araçlarıyla (telefon, davet merkezleri, faks, kısa bildiri vb.) yapılan her türlü irtibata, ticari elektronik mesaj denir.

TİCARET BAKANLIĞI’NIN RESMİ AÇIKLAMASI

Bilindiği üzere, tüketicilerimizin istenmeyen SMS, e posta ve sesli aramalar gibi ticari elektronik iletilerle ilgili maruz kaldığı rahatsızlıkların ortadan kaldırılması hedefiyle Ticari Elektronik İleti İdare Sistemi (İYS) oluşturulmuştur.

Kelam konusu sistem ile onaysız ticari elektronik mesajların tüketicilerimize gönderilmeden engellenmesi ve istenmeyen bildiri trafiğinin azaltılması amaçlanmıştır.

İYS ile tüketicilerimiz verdiği tüm ticari elektronik mesaj onaylarını tek bir noktadan görebilecek, denetim edebilecek ve reddetme hakkını kullanabilecektir.

150 bin adedin üstünde ticari elektronik ileti onayı olan hizmet sağlayıcılara mevcut onaylarını İYS’ye yüklemeleri için verilen müddet 31 Aralık 2020 tarihinde sona ermiştir.

Vatandaşlarımız ticari elektronik mesajlara ait onaylarını bugünden itibaren 16 Şubat 2021 tarihine kadar e-Devlet üzerinden veya www.iys.org.tr adresinden denetim edebilecek ve onay tercihlerini değiştirebilecektir.

150 bin adet ve altında ticari elektronik ileti onayı olan hizmet sağlayıcılara mevcut onaylarını İYS’ye yüklemeleri için verilen müddet ise 31 Mayıs 2021 tarihinde sona erecektir. Tüketicilerimiz kelam konusu onayları 1 Haziran 2021 – 16 Temmuz 2021 tarihleri ortasında denetim edebilecektir.

Belirlenen mühletler içinde vatandaşlarımız tarafından ret hakkının kullanılmaması halinde, hizmet sağlayıcılar tarafından İYS’ye aktarılan bilgiler onaylı sayılacaktır.

Kelam konusu müddetler mevcut onayların denetimine ait olup, bu tarihlerden sonra da tüketicilerimiz diledikleri tarihte İYS üzerinden ticari elektronik ileti tercihlerini değiştirebilecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ