Dini Haberlerim

“İstanbul’da okunan ezan gönül tellerini titretecek”

“İstanbul’da okunan ezan gönül tellerini titretecek”

İstanbul Müftülüğü, kentteki camilerin imam ve müezzinleri arasından seçilen bir grup din görevlisine, “güzel ezan okuma” eğitimi veriyor.

Beyazıt Camisi’nde başlayan kursta, 22 kişiden oluşan ilk grup, güzel ezan okuma eğitimi almaya başladı.

Kendi alanında uzman musikişinas emekli imam Habil Öndeş ve mersiyehan Celal Yılmaz’ın eğitmenlik yaptığı kursta; imamlar, ezanı makamlarına uygun ve en güzel şekilde okumayı öğreniyor.

Güzel sese sahip oldukları için seçilen imamlar, konunun üstatlarından aldıkları eğitimden sonra görev yaptıkları cami başta olmak üzere, yaşadıkları semt ve mahallelerdeki imamlara “hocalık” edecek.

Kurstaki ilk eğitimden sonra üç grubun daha aynı eğitimden geçirilerek, geleneğin yaşatılmasında görev alacak imamların sayısının çoğaltılması hedefleniyor.

“Her şeyin en güzeline talibiz”

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, uygulamaya başladıkları proje hakkında AA muhabirine yaptığı açıklamada, amaçlarının İstanbul’da güzel ezanı yaygınlaştırmak olduğunu söyledi.

İstanbul’un ezanın, kültürün, dinin, diyanetin merkezi olduğunu, dolayısıyla her şeyin en güzeline talip olduklarını belirten Yılmaz, “Caminin, mabedin, imametin, müezzinliğin ve tabii ki ezanın da en güzeline talibiz. İstanbul’da asırlar boyu okuna gelen ve gelişen bir ‘İstanbul ezanı ve okuyuşu’ tarzı var. Halkın benimsediği bu tarz, ağızdan ağza, kulaktan kulağa yankılanarak devam etti. Bu gelenek de ihsan sahibi, güzel icracı bir ağızdan öğrenilerek, yani bunlardan el almakla, dil almakla gelişir.” diye konuştu.

“Ramazana kadar devam edecek”

Genç müezzinleri bu güzel İstanbul ezanıyla buluşturmak istediklerini dile getiren Yılmaz, şöyle devam etti:

“Bunu en iyi yapan, en iyi icra eden hem dini tarafını hem de musiki tarafını bilen hocalarımızdan istifade ile böyle kurs düzenledik. Bu kursta eğitim alan hocalar da sonra rehberlik etsinler istedik. Yani bu kurslarda yetişen kişiler, edindikleri tecrübeyi diğer hocalarımıza da aktarsınlar. Bu eğitim halkası da genişlesin. Her hocamız kendi semtinde, mahallesindeki camide diğer din görevlilerine öğretsin. Bu arkadaşlarımıza ise Pertevniyal Valide Sultan Camisi imamlığından emekli olmuş Habil Öndeş ve Türkiye’de son dönemlerde yetişmiş önemli mersiyehanlardan Celal Yılmaz’dan ders alıyor. Bu iki hocamızın katkılarıyla 120 saat sürecek bir eğitim başlattık.”

Yılmaz, kursa çok sayıda müracaat olduğunu, bunlar arasında “en güzel sesliler”in seçildiğini, ilk etapta 35 yaşın altındakilerden seçilenlerin katılacağı üç kurs, daha sonra ise 35 yaş üstündekilerin yer alacağı dördüncü kursu düzenleyeceklerini anlatarak, bunun ramazana kadar devam edeceğini kaydetti.

“Camilerimizde güzel ezan sesi yankılanacak”

Amaçlarının, İstanbul’da güzel ezan sesini yaygınlaştırmak olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Minarelerden tenafüre (ürküp kaçmak, hoşlanmamak) vesile olacak, yani halkın kulağını tıkayacağı ‘Bu ne?’ diyeceği bir ezan olmasın istiyoruz. Bütün ezanlar kulak kabartılacak, gönül telini titreten ezanlar olsun. İnsanlar, o güzel okunan ezanı, aşkla, şevkle dinlesin. Dinledikçe bir daha, bir daha dinlesin. Hatta kayıt alsın, evinde tekrar dinlesin. Güzel ezan okuma geleneğine sahip bir milletiz ve bunu kaybetmeyelim istiyoruz. İddiamız ve davamız bu.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Müftüsü Yılmaz, sadece ezan sesinin değil, İstanbul’da çok yaygın şekilde mevlit geleneğinin de olduğunu dile getirerek, halkın mevlide ayrı bir önem verdiğini söyledi.

Bu geleneğin de devam etmesini istediklerini anlatan Yılmaz, “Bu kursta bunun da dersleri verildi, veriliyor. Hocalarımız işin ahengini, edasını, sedasını, tarzını icrasını gösteriyor. Sesleri buna göre iyice oturacak olan arkadaşlarımız kurslarını tamamlayıp mezun olduktan sonra bu defa muallim hoca sıfatıyla öğrendiklerini başkalarına öğretecek. Böylece İstanbul’umuz, eski günlerdeki gibi minarelerinden cuş u huruş eden ezan sesleriyle camilerinden gönüllere ve kulaklara yansıyan mevlit ve Kur’an sesiyle insanların manevi olarak beslendiği o güzel halini sürdürmüş olacak. Camilerimizde güzel ezan sesi yankılanacak.” diyerek konuşmasını tamamladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ