Dini Haberlerim

İstanbul Müftüsü Yılmaz’a “Sada, Vefa, Veda” programı

İstanbul Müftüsü Yılmaz’a “Sada, Vefa, Veda” programı

Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığında 6 yıl ve İstanbul Müftülüğündeki 2,5 yıllık görev süresinin ardından yaş haddinden emekliye ayrılacak olan 11. İstanbul Müftüsü ProfDrHasan Kâmil Yılmaz, “Sadâ, Vefa, Veda” başlığıyla düzenlenen programda Müftülük personeli ve ilçe müftüleri ile vedalaştı.

Malatya Müftüsü Veysel Işıldar’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, Prof. Dr. Yılmaz’ın kişilik özellikleri, ilim adamı olarak önemi ve İstanbul Müftüsü olarak gerçekleştirdiği hizmetleri anlatan bir video izlendi.

“Kubbede Hoş Bir Sada Bırakabilmek”

Program, İstanbul’da görev yapan 39 ilçe müftüsü adına Büyükçekmece Müftüsü İrfan Üstündağ’ın yaptığı konuşmayla devam etti.

Büyükçekmece Müftüsü Üstündağ, “Hasan Kâmil Hoca’nın yaptığı ilmi derinlikli, hikmet içerikli sohbetler, yazdığı kitap ve makaleler hakikaten hepimizin başvurduğu kaynaklardır. Şahsen bir müftü olarak vaaz ya da sohbet hazırlamak istediğimde acaba Hocamın bu konuda söylemiş olduğu ne var diye merak eder ve mutlaka yazdıklarından faydalanırım. Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı ve İstanbul Müftülüğü yapan Hocamız büyük bir değer olarak yöneticiliğinde de bizlere çok şeyler öğretti. Birlikte çalıştığı insanların rahat, huzurlu ve verimli bir şekilde çalışıyor. Bir insanın ayrılık anında karşısındakine ‘Allah’a ısmarladık, hakkını helal et’ diyebilmesi, kubbede hoş bir sada bırakabilmek gerçekten büyük bir lütuf, büyük bir nimet. Elhamdülillah Hocamızın bunu başardığını bugün burada güzel bir şekilde görüyoruz.” dedi.

“İlme ve İrfana Adanmış Bir Hayat”

İstanbul Müftülüğü personeli adına ise İstanbul Müftü Yardımcısı Bahri Şamat bir konuşma yaptı.

Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz’ın ilme, irfana, insanlığa ve Müslümanlara hizmete, İslam’ın yüce ideallerine adanmış ömründe, bir hizmet safhasını kapatıp bir yenisine geçiş yaptığını söyleyen Bahri Şamat, şunları kaydetti:

“Yaklaşık 3 yıl İstanbul Müftülüğü yapan Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz Hocamızı açık söylemek gerekirse geç bulduk, erken kaybediyoruz. Göreve başladığı günden bu yana haftanın 7 günü dur durak bilmeden çalıştığına bizler şahidiz.

Müslümanlara, millete, ümmete ve insanlığa nasıl faydalı olurum düşüncesiyle çocuk, genç, yaşlı demeden onlara tevhidi, kardeşliği, güzel ahlakı, şefkat ve merhameti, milli ve manevi değerlerimizi öğretmeye ve anlatmaya çalışmıştır.

Bu çabası sırasında bizlere kendi kişiliğinin ayrılmaz bir parçası olan nezaketi ve kibarlığı ile yaklaşmıştır. Âlim kişiliğiyle ilminden faydalandığımız, bir yönetici olarak her zaman sorunlara çözüm bulan olgun yaklaşımına şahit olduğumuz, sürekli kendisinden yeni şeyler öğrendiğimiz Hocamızla birlikte çalışmak bizler için büyük bir mutluluk ve kıvanç vesilesidir.”

İstanbul Müftü Yardımcısı Şamat, “Hayatının her döneminde İslam ümmetinin ilmi, kültürel, tarihi birikimine katkı sağlayarak medeniyet değerlerimizin her yönüyle inkişaf etmesine yönelik bir çaba içerisinde olmuş Hasan Kamil Yılmaz Hocamızın bundan sonraki hayatında bu büyük birikimini bu asil milletle paylaşmaya devam edecektir.” diye konuştu.

“Bugün İstiğfar ve Hamd Makamındayım”

Konuşması sırasında duygusal anlar yaşayan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz, “Bugün burada istiğfar makamındayım. Haketmediğim iltifatları bana layık gören mesai arkadaşlarımızın söylediklerinden mahcubiyetle demek ki çok daha fazla şeyler yapmam lazımmış. O yüzden istiğfar makamındayım. Cenab-ı Hakk beni affetsin. Hamd makamındayım; elhamdülillah Rabbimizin lütfettiği 67 yıllık ömrü bugünlere getirdik ve devletin öngördüğü şekilde emekliliğe dayandık.” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ