Dini Haberlerim

“İsrail’in yaptıkları Kudüs’ü darüsselamdan darülharbe doğru sürüklemekte”

“İsrail’in yaptıkları Kudüs’ü darüsselamdan darülharbe doğru sürüklemekte”

Ürdün Evkaf ve İslam İşleri Bakanı Abul Naser Abu Al Bassal’ı ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İsrail’in yaptıklarının geçmişte darüsselam olan Kudüs’ü darülharbe doğru sürüklediğini kaydetti.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere gittiği Ürdün’ün başkenti Amman’da beraberindeki heyetle Ürdün Evkaf ve İslam İşleri Bakanı Abul Naser Abu Al Bassal’ı ziyaret etti.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın Ürdün Evkaf ve İslam İşleri Bakanı ve heyetinin özellikle Kudüs’te Mescid-i Aksa konusundaki gayretleri, yapmış oldukları çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Hz. Peygamberin ziyaret edilmesi gereken 3 mescitten birisinin Mescid-i Aksa olduğunu ifade ettiğini dile getiren Başkan Erbaş, “Bizim onun için daha fazla gayret etmemizi gerektiriyor” dedi.

Başkan Erbaş, Kudüs’ün asırlarca Müslümanların idaresinde bir selam şehri, darüsselam olduğuna işaret ederek, “Bugün İsrail’in yaptıkları Kudüs’ü darüsselamdan darülharbe doğru sürüklemektedir” ifadelerini kullandı.

Kudüs’ün yeniden selam şehri olması için gayret edilmesi gerektiğine vurgu yapan Başkan Erbaş, “Bu büyük yükü bütün Müslümanların paylaşması gerekiyor. Çünkü Kudüs bize peygamberlerin bir emaneti, Peygamberimizin bir emaneti, bu emaneti taşımakta yardımlaşmamız gerekiyor” diye konuştu.

“Türkiye’nin en hassas olduğu konulardan birisi, Kudüs”

Başkan Erbaş,  Türkiye’nin en hassas olduğu konulardan birisinin Kudüs olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Kudüs’le ilgili en ufak bir olumsuzlukta Türkiye Müslümanları olarak hemen harekete geçiyoruz, bu vesileyle 2018 yılında Türkiye’de 2 büyük zirve gerçekleştirdik.  İstanbul’da Diyanet İşleri Başkanlığı olarak yapmış olduğumuz Kudüs Zirvesi’nin Sonuç Bildirgesinin maddelerine, Müslümanların Kudüs’ü, Mescid-i Aksa’yı daha çok ziyaret etmeleri, orada daha çok görünmeleri gerektiği ve Kudüs’ün Filistin’in ebedi başkenti olduğu hususunu yazdık. Mayıs ayında Sayın Cumhurbaşkanımızın davetiyle Türkiye’ye gelen bütün İslam ülkelerinden 11 kadar cumhurbaşkanı ve dışişleri bakanları, cumhurbaşkanı yardımcılarından oluşan çok büyük bir zirve gerçekleştirildi. İstanbul’da yapmış olduğumuz İsrail’i telin mitinginde 1 milyon kadar Müslüman, İstanbul’da toplandı.”

Başkan Erbaş, FETÖ konusunda Ürdün Devleti’nin göstermiş olduğu hassasiyetten dolayı teşekkür ederek, Din İşleri Yüksek Kurulunun hazırlamış olduğu FETÖ Raporunun Arapçaya çevrilmiş halini Ürdün Evkaf ve İslam İşleri Bakanı Abul Naser Abu Al Bassal’a verdi.

Başkan Erbaş, geçtiğimiz haftalarda Ürdün’de meydana gelen ve 32 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinden dolayı başsağlığı diledi.

Başkan Erbaş, konuşmasında Diyanet İşleri Başkanlığının din hizmeti, eğitimi ve dini yayınlar alanında yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgi verdi.

“Ürdün Evkaf ve İslam İşleri Bakanı Abul Naser Abu Al Bassal”

Ürdün Evkaf ve İslam İşleri Bakanı Abul Naser Abu Al Bassal ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Başkan Erbaş’a teşekkür etti.

Bassal, Diyanet İşleri Başkanlığının yürüttüğü çalışmaları yakından takip ettiklerini ifade etti.

Kudüs’le ilgili temizliği, imarı, inşası noktasında çalışmalar yaptıklarını belirten Bassal, şöyle konuştu:

“Ancak çok önemli bir konuya değinmek istiyorum, ziyaret konusunda tabi sizin de bahsettiğiniz gibi kesinlikle çok önemlidir. Yahudiler özellikle bunu fırsat kollarlar, boşluk olduğu zaman hemen istila etmeye çalışırlar, biz bu boşluğu bırakmamamız gerektiğini düşünüyorum.”

Başkan Erbaş’tan Ürdün Parlamentosuna ziyaret

Başkan Erbaş ayrıca Ürdün Parlamentosunu da ziyaret etti. Parlamentonun Alt Kanadı Temsilciler Meclisi Filistin Alt Komitesi Başkanı Milletvekili Yahya Saud ve komite üyesi milletvekilleriyle bir araya gelen Başkan Erbaş, Mescid-i Aksa ve Kudüs konusunun gündemde tutulmasından büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Bizim de en hassas olduğumuz noktalardan birisidir Mescid-i Aksa ve Filistin konusu” dedi. Başkan Erbaş ziyaretin sonunda milletvekilleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi. Ürdün ziyareti kapsamında Başkan Erbaş, Ürdün Başmüftüsü Dr. Mohammed Al-Khalayleh’i de “Fetva Dairesi”nde ziyaret etti.

Başkan Erbaş’a ziyarette Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş, Başkan Yardımcıları Dr. Selim Argun, Prof. Dr. Ramazan Muslu, Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdal Atalay, İnsan Kaynakları Genel Müdürü Dr. Burhan Erkuş, Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Fatih Kurt, Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mehmet Savaş Polat’ın yanı sıra kurum yöneticileri de eşlik etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ