Dini Haberlerim

İŞKUR aracılığıyla din görevlileri rencide ediliyor

İŞKUR aracılığıyla din görevlileri rencide ediliyor

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, İŞKUR aracılığıyla imam açığını kapatmaya çalışan Diyanet İşleri Başkanlığı’na çağrı da bulunarak bu sorunun acilen çözülmesi gerektiğini söyledi.

İŞKUR’dan imam alımının bütün din görevlilerini rencide ettiğini ifade eden Türüt, “madem İŞKUR aracılığıyla imam alınıyor o halde bunlara kadro verilmelidir” dedi.

Hasan Türüt, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Sayın Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, 2018 yılı bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonunda bir açıklama yaparak 10 bin civarında imam hatip açığı bulunduğunu söylemişti. Ve devamında “sözleşmeli imam hatip var, vekil imam hatip var, kadrolu imam hatip var,” demişti. Biz ilave edelim: Diyanet’te “fahri” olarak nitelendirilen geçici Kur’an kursu öğreticileri var, bunlara ilaveten İŞKUR üzerinden alınan geçici camii görevlileri var. Yaklaşık 150 bin çalışanı olan bir kurum da 5 ayrı istihdam şekli var. Böyle bir kurumun verimli çalışması mümkün mü? Böyle bir kurumda çalışanlar mutlu ve huzurlu olabilir mi? Geleceğine güven içinde bakabilir mi? 5 ayrı istihdam şeklinin olduğu bir kurumda çalışanların mesleki sorunları çözülebilir mi?

Biz, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan şunu istiyoruz; İŞKUR üzerinden alınan camii görevlilerine kadro verileceğini söylemediniz ama bunlar imam hatiplik yapabilecek yeterlilikteki görevlilerdir.10 bin imam açığı olduğu Sayın Başbakan Yardımcısı tarafından ifade ediliyor. Halen Diyanet’te İŞKUR’dan alınan yaklaşık 5 bin camii görevlisi ile vekil çalışan imam hatipler var. Bunlara kadro verilerek imam açığı kapatılsın ve açıktan alım yapılmasın. Diğer bir husus İŞKUR aracılığıyla alınan imamları hizmetli gibi çalıştırmak vicdanları sızlatıyor. Bütün din görevlilerini rencide ediyor.  Halk arasında “İŞKUR imamları” diye anılıyor. İmamları bu kadar rencide etmeye hiç kimsenin hakkı da yoktur, yetkisi de yoktur. Herkes imam olamaz. İmamlık nitelik gerektiren bir görevdir. Hz. Peygamber Efendimiz’in ifa etmiş olduğu kutsal bir görevin günümüz de rencide edilmesi utanç vericidir. Bu utancı temizlemekte Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görevidir.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ