Dini Haberlerim

Hulusi Akar Yeni Askerlik Sistemini Açıkladı !

Hulusi Akar Yeni Askerlik Sistemini Açıkladı !

Milli Savunma Bakanı Sn. Hulusi Akar, yeni askerlik sistemini açıkladı.

Yeni Sistemde 1 aylık eğitim herkes için mecburi. Bu sürenin sonunda Bedelli yapmak istiyorsanız kuraya gireceksiniz. Adınız çıkarsa bedeli ödeyip terhis olaacksınız. Adınız çıkmazsa:

-Eğer lise ve altındaki bir okuldan mezunsanız 5 ay daha askerlik yapıp terhis olabileceksiniz. Bu sürede harçlık alacaksınız. Bu süre sonunda kalmak isterseniz, şartlarınız da uygunsa kalan 6 ay maaş alarak askerliğe devam edeceksiniz.

-Eğer 2 yıllık üniversite mezunu iseniz (önlisans); yedek astsubaylık imkanınız var, bu kısımdakiler1 ay herkese verilen zorunlu eğitim+1 ay astsubaylık eğitimi+10 ay maaşlı yedek astsubaylık yapacaklar. Süreleri dolunca orduda kalmak isterlerse şartları uygun ise astsubay olarak kalabilecekler.

-Eğer 4 yıllık üniversite mezunu iseniz (lisans); yedek subaylık imkanınız var, burada da 1 ay herkese verilen zorunlu eğitim+ 1 ay subaylık eğitimi+ 10 ay maaşlı yedek subaylık yapacaklar. Süreleri dolunca orduda kalmak isterlerse yine şartları uyarsa subaylık yolu açık.

Lisans ve önlisans mezunları eğer bedelli yapmak isterlerse yine kura çekimine girecekler. Çıkmadıkları takdirde 5 ay er olarak askerlik yapıp 6 ayda terhis olma imkanına da sahipler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ