Dini Haberlerim

Hizmet içi eğitim kursu sona erdi

Hizmet içi eğitim kursu sona erdi

Sinop İl Müftülüğü’nde, din görevlilerinin vaaz yapma becerilerini geliştirmek amacıyla açılan hizmet içi eğitim kursu sona erdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın din görevlilerine yönelik olarak yürüttüğü çalışmalar kapsamında, din hizmetlerinin daha kaliteli ve verimli hale gelmesi, yeni doğan ihtiyaçlara cevap verecek nitelikte personelinin bilgilerini yenilemek ve vaaz yapma becerilerini geliştirmek amacıyla Sinop İl Müftülüğünde düzenlenen 60 saatlik Hizmet İçi Eğitim Kursunu başarı ile tamamlayan personele belgeleri verildi.

Hizmet içi Eğitim kursunun belge dağıtımından önce görevlilere konuşan Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çelik “Rasülüllah (sav) Efendimiz bir Hadis-i Şeriflerinde “Kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız; müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz” buyurmaktadır. Bizler vaazlarımızda ahkamı ilahiyyeyi anlatırken Müslümanların rahat anlayabilecekleri bir şekilde anlatarak, onları yerine getirdikleri takdirde Cenab-ı Hakk’ın vadettiği Cennet ve Cemali İlahiyye’ye nail olabileceklerini müjdeleyerek onlara sevdirmemiz gerekmektedir. İmamlık, vaizlik ve hatiplik Peygamberimizin mesleğidir. Bilen insanın da mutlaka nasihate (vaaza) ihtiyacı vardır. Peygamber Efendimizin ifadesiyle, “Din nasihatle kaimdir” Bizler din görevlisi olmamız hasebiyle dinimizin güzelliklerini, hakikatlerini insanlara sunmada çok daha yetenekli, bilgili, samimi ve ihlâslı olmamız gerekiyor. Her bir din görevlisinin bulunduğu yerde rahatlıkla vaaz-ı nasihat yapabilmesi için Başkanlığımızın yürütmüş olduğu çalışmalar kapsamında din görevlilerinin bilgilerini yenilemek ve vaaz yapma becerilerini geliştirmek amacıyla düzenlenen kurs ve seminerler çok isabetli olmuştur. Vaaz ve hitabet ayrı bir sanattır. Özellikle de dini konular üzerinde konuşabilmek, insanları aydınlatabilmek için Kur’an-ı Kerim’e ve Sünneti Seniyye’ye  âşina olmak ve yeterli ilmi alt yapıya sahip olmak gerekir. Peygamber Efendimizin, “Beşikten mezara kadar ilim tahsil ediniz” Hadis-i Şerifi gereğince bizler ölünceye kadar hem talebeyiz, hem de hocayız” dedi.

Hizmet İçi Eğitim sonunda yapılan sınavda başarılı olan kursiyerler İl Müftüsü Ali Hayri Çelik tarafından belgeleri verildi. Programda İl Müftü Yardımcıları Kamil Tuncel ve Abdullah Söylemez’ de hazır bulundular.

Toplu çekinilen fotoğrafın ardından program sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ