Dini Haberlerim

Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi dualarla hizmete açıldı…

Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi dualarla hizmete açıldı…

İstanbul Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla hizmete açıldı.

İstanbul Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla hizmete açıldı.

1539 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından ilk defa inşa edilen, daha sonra 1976 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Haseki Eğitim Merkezi olarak hizmete devam eden, gerçekleştirilen düzenleme ve restorasyonun ardından açılışın yapıldığı Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi’nin açılışı, Reisü’l Kurra Ahmet Aslanların yaptığı dua ile gerçekleştirildi.

İstanbul Fatih’te bulunan eğitim merkezinin açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, İslami ilimlerin öğretileceği ve bir örneklik teşkil edecek olan Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezinin Türkiye için son derece önemli olduğunu belirtti.

Türkiye’de dini eğitimin önemine işaret eden Başkan erbaş, Türkiye’nin on ilinde Dini Yüksek İhtisas Merkezlerinin olduğunu ve burada İslami ilimlerin tahsil edildiğine değinerek, “Diyanet İşleri Başkanlığı olarak İslami ilimlerin öğretilmesine son derece önem veriyoruz. Bu ilim müesseselerinde ilim adamı yetiştirmeye devam ediyoruz” dedi.

İslami ilimlerin en güzel şekilde öğretilmesi ve ilme teşvik etmenin amaçları olduğunu ifade eden Başkan Erbaş, “Türkiye’ye örneklik teşkil edecek bu güzel ilim müessesesinin açılışını yapmayı nasip ettiği için Allah’a şükürler olsun. Bu ilim merkezinde İslami ilimlerin tamamı öğretilecek. Bunun yanında kıraat eğitimi de çok değerli hocalarımız tarafından verilecek. Bu tarihi mekanda, İslami ilimlerin tedris edileceği bu ilim merkezi İstanbul’a, Türkiye’ye ve İslam alemine hayırlı olsun” diye konuştu.

Açılışa katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise külliye halinde düzenlenen merkezin açılışını yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bugün İstanbul’umuzun tarihi yerlerinden birinde, uzun zaman ilim, kültür ve medeniyetimizin merkezlerinden olan, yeni dönemde de aynı amaçla hizmet edecek Haseki Eğitim Merkezinin açılışında hepinizi selamlıyorum. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Kıraat ilmini en ince ayrıntılarına kadar öğretilecek bir merkezin önemine işaret eden Bozdağ, “Bu merkez Kuran’ın doğru okunması ve anlaşılmasına büyük katkı sağlayacak. Kuran’ın doğru okunması son derece önemlidir. İslam’a ve Kuran’a hizmet edecek bu merkez aynı amaç doğrultusunda yıllarca hizmet verir inşallah. Kuran’ın ilk muhatabı ve tebliğcisi Peygamberimiz başta olmak üzere Kuran’a hizmet eden herkese Allah’tan rahmet diliyorum. Bundan sonrakilere de Allah başarı ihsan etsin. Eğitim son derece önemli. Dini yüksek ihtisas merkezleri, halkı İslam konusunda aydınlatma konusunda önemli bir hizmet yerine getiriyor” diye konuştu.

Diyanet Akademisi kurulacak…

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, açılışta yaptığı konuşmada, 2018 yılında ‘Diyanet Akademisi’nin kurulacağını belirterek, bu akademide Müftü, Vaiz, İmam-Hatip, Müezzin ve Kur’an Kursu öğretmenlerinin meslek öncesi eğitimi ve meslek içi eğitimlerinin sağlanacağına değindi.

Hazırlıkların sürdüğünü ve Diyanet’in bu anlamda çalışmalarının devam ettiğini belirten Bozdağ, 2018 yılında bu yasa yürürlüğe girdikten sonra yeni bir adımın atılmış olacağını ve din görevlilerinin mesleğe başlamadan önce bu akademide eğitim göreceğini ardından mesleğe başlayacağını belirtti.

Bozdağ, konuşmasının sonunda, açılışı yapılan Eğitim Merkezinin İstanbul’a, Türkiye’ye ve İslam alemine hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Açılışa, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi Müdürü Osman Eğin, Din İşleri Yüksek Kurulu eski Başkanı Prof. Dr. Raşit Küçük, Diyanet İşleri Eski Başkanı Dr. Tayyar Altıkulaç, Diyanet İşleri Başkanlığı üst düzey yöneticileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Haberlerimizi Facebook Grubumuzdan Takip Edebilirsiniz : Tıklayınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ