Hakkari’de şehit İmam Aziz Tan’ın adı camide yaşatılacak

Hakkari’de şehit İmam Aziz Tan’ın adı camide yaşatılacak

Durankaya Beldesi Yeni Mahalle’de, finansmanı Gebze Belediyesi tarafından karşılanarak  inşa edilen Şehit İmam Aziz Tan Camii düzenlenen törenle hizmete açıldı.

İl Müftülüğü ve Durankaya Beldesi Belediye Başkanlığı iş birliğinde düzenlenen ve Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program, Durankaya Beldesi Belediye Başkanı İsmail Demirci ve Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün konuşmaları ile devam etti.

hakkari-cami-açılış-66

Programda konuşan Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ali Çelik; “Açık ve güneşli bir havada, güzel bir günde Durankaya beldesinde hayırlı bir işin açılışı için sizlerle olmanın mutluluğunu yaşıyorum.” dedi.

Vali Çelik, “Hepinizin malumu olduğu üzere acılar paylaşıldıkça azalır, mutluluklar ise paylaşıldıkça artar. Ülkemizin her yanındaki insanların bir araya gelme,  zorlukları beraber üstlenme ve mutlulukları arttırma arzusu sahip olduğumuz kültüre ait bir değerdir. O değer, birlik ve beraberlik ruhuyla zorlukları beraber aşma isteğidir. Biraz sonra açılışını yapacağımız cami ve taziye evleri  için iş adamlarımızın verdiği katkılardan dolayı hepsine şükranlarımı sunuyorum. Bu eserin buraya kazandırılması için maddi manevi hiçbir sorumluluktan kaçınmayan Gebze Belediye Başkanı, meclis üyeleri ve çalışanları ile Gebze’nin güzel insanlarına Hakkari halkı adına teşekkür ediyorum. İnşallah hayırlı hizmetlerin sayıları artar. Camiye, 2010 yılında sabah namazı için cami yolunda iken şehit edilen merkez Hacı Sait Camii İmam Hatibi Aziz Tan’ın ismini vermek istiyoruz. Bu yapının onun ismiyle anılması bizleri ayrıca mutlu edecektir. Onun ismi de, Onun yürüttüğü yolda bizden sonrakilere de örnek olması açısından baki kalacaktır. Camileri ancak inanan insanlar yapar, abat edecek kişiler de yine inançlı insanlardır. Caminin refah ve huzurun merkezi olmasını Yüce Allah’tan diliyorum.” ifadelerini kullandı.

hakkari-cami-açılış-22

Konuşmaların ardından cami ve taziye evlerinin yapımında emeği geçenlere plaket verildi.

Yapılan dua ve kurdele kesimi ile ibadete açılan camide ilk hutbeyi İl Müftüsü İsmail Fakirullahoğlu irad etti.

hakkari-cami-açılış-33

Kılınan Cuma namazının ardından, verilen ikram ile program sona erdi.

1500 metrekare alan üzerine inşa edilen üç katlı cami binasının bünyesinde, erkek ve bayanlara ait taziye evi, yemekhane mutfak ve lavabolar yer alıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ