“Hac Hazırlık Kursları” sürüyor – Diyanet Haber

“Hac Hazırlık Kursları” sürüyor – Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2023 yılı hac organizasyonu kapsamında hacca gidecek hacı adayları için “Hac Hazırlık Kursları” gerçekleştiriliyor.

İl ve ilçe müftülükleri koordinesinde düzenlenen kurslarda hacı adayları, kutsal topraklara gidecek olmanın heyecanını yaşıyor.

Ağrı

Ağrı Müftülüğü, kutsal topraklara gidecek hacı adaylarına yönelik “Hac Eğitim ve Bilgilendirme Semineri” düzenledi.

Kültür Kongre Merkezi’nde Kur’an’ı Kerim tilaveti ile başlayan programda, İl Müftü Vekili Mustafa Solhan katılımcılara Hac ibadeti hakkında bilgilendirme ve tavsiyelerde bulundu.

Seminerde İl Müftü Yardımcısı Kemal Arpacı ile Hac ve Umre Hizmetleri Şube Müdürü Metin Kaçmaz tarafından hacı adaylarına; ihram, tavaf, hac farizası esasında uyulması gereken kurallar ve hac ibadeti ile ilgili konularda sunumlar yapıldı.

Düzce

Düzce İl Müftülüğünce düzenlenen seminerde  İl Müftüsü Osman Aydın, hacı adayları ile bir araya geldi.

düzce-hac-11

Gençler "İyilik Softası"nda bir araya geldi

Gençler “İyilik Softası”nda bir araya geldi

Müftü Aydın, “Sizler seçilmiş, özel misafirlersiniz. Rahmanın misafirleri olarak çıkacak olduğunuz meşakkatli yolculukda hepinize Allahtan kolaylıklar diliyor, sizlerden dua bekliyoruz. Bu mübarek yolculuğun temelinde helalleşme vardır. Yaşıyorsa anne-babalarınızdan, akrabalarınızdan, eşiniz, dostunuz, komşularınızdan helallik isteyin. İnşallah hepiniz makbul, mebrur bir hac vazifesi yapıp anneden doğmuş gibi günahsız bir şekilde yuvalarınıza dönmeyi Rabbim nasip etsin.” diye konuştu.

İki gün süren seminerde İl Müftü yardımcıları Yavuz Horoz, Hasan İzmirli, Derya Topalcık, Talha Demirkaya ile Halk Sağlığı Merkezi  Uzman Dr. Meryem Kardaş hacı adaylarını bilgilendirdi.

düzce-hac-22

Seminerin ardından İl Müftülüğü tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonuyla hacca gidecek vatandaşlara valiz, omuz çantası, Kur’an-ı Kerim ve Meali, ilmihal ile hacda yapılacak dualarla ilgili kitap ve hac rehberi hediye edildi.

Erzurum

Erzurum’da hacca gidecek hacı adayları için “Hac Eğitim Seminerleri” düzenlendi.

erzurum-hac-22

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen seminerin açılışında konuşan İl Müftüsü Dr. Rüstem Can, “İlimizden 2023 yılında hacca gidecek hacı adaylarımız için hac eğitim seminerleri düzenliyoruz. Eksiksiz bir hac ibadeti için hac öncesi eğitim seminerleri son derece önemli. Hacılarımız seminerlere yoğun bir şekilde ilgi gösteriyor. Her şeyden önce hac sabırdır. O mübarek beldelerde ibadetimizi gerçekleştirirken sabır bizim en büyük silahımız olacaktır. Bu manada düşündüğümüzde tahammül sınırlarımızı en yüksek seviyeye çıkarıp kalp kırmadan Efendimizin hoşuna gidecek bir yol tutmamız çok önemli. Ben şimdiden hacca gidecek hacı adaylarımızın, mebrur bir hac yapmalarını, gidemeyip bekleyen kardeşlerimizin de en kısa zamanda gitmelerini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.” dedi.

erzurum-hac-11

Seminerde Müftü Can, “İbadet Bilinci ve Hac İbadeti”, İl Müftü Yardımcısı İsmail Yılmaz  “Ana Hatlarıyla Hac ve Umre Menasiki” konularında sunum gerçekleştirdi.

İl Müftü Yardımcısı Cahit Küçükyıldız “Hac Yolculuğuna Çıkmadan Önce Maddi ve Manevi Hazırlık” ile “İbadet Gereği Olarak Bir Arada Yaşama Bilinci”, İl Müftü Yardımcısı Müseffa Akbulut “Kadınlara Özgü Konular” bağlamında hacı adaylarını bilgilendirdi.

urfa-hac-22

Şanlıurfa

Şanlıurfa İl Müftülüğü tarafından düzenlenen “Hac Eğitim Seminerleri”ne hacı adayları yoğun ilgi gösterdi.

İbrahim Peygamber Camii’nde düzenlenen eğitim seminerleri Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Seminerde hacı adaylarına seslenen İl Müftüsü Ramazan Tolan, haccın meşakkatli ve zor olduğunu belirterek, hac ibadeti sürecince sabırlı olmaları gerektiğini belirtti.

urfa-hac-11

Seminerde hacı adayları uygulamalı olarak bilgilendirildi. Hacı adayları kurulan kabe maketinin etrafında temsili tavaf yaparak hac heyecanı yaşadı.

Seminerlerin iki gün boyunca devam edeceği belirtildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ