Dini Haberlerim

Google’dan yayıncılık sektörü için önemli değişiklik!

Google’dan yayıncılık sektörü için önemli değişiklik!

Yayıncılığın büyük oranda internet ortamına taşındığı günümüzde, haber platformlarının ayakta kalabilmesi için reklam gelirlerine ihtiyacı var. Ancak, son dönemde reklam engelleyici yazılımların yaygınlaşması bazı yayıncı kuruluşlar ücretli üyelik sistemine geçiş yapmaya başladı.

Günümüzde birçok yayıncı platform reklam engelleyici kullanan kişilerin siteye giriş yapmasını engelleyerek reklamları aktif etmesini istiyor.

Ülkemizde de aktif olarak karşımıza çıkan ücretli abonelik sisteminde ise gelirlerini abonelikten elde eden yayıncı kuruluşlar kullanıcılara reklamlardan arındırılmış bir platform sunuyorlar.

Kullanıcıların ücretli yayınlara Google’da arama yaparak farklı sitelerden ücretsiz bir şekilde ulaşabiliyor olması ve yayıncıların büyük bir kısmının bu durumdan şikayetçi olması internet devini harekete geçirdi.

Google, ücretli makale için tercihi yayıncılara bırakıyor!

İlk tıklama ücretsiz politikası ile kullanıcılara binlerce makaleye ücretsiz ulaşma şansı sunan Google, yayıncı kuruşların bu programa dahil olmaması halinde makale ve haberlerin tamamını indekslemiyor.

Bu durum ise internet yayıncılığına odaklanmış platformların ciddi bir trafik ve buna bağlı olarak gelir kaybı yaşamasına neden oluyor.

Bu sorunun üstesinden gelebilmek için yayıncı kuruluşlar ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Google News sorumlusu Richard Gingras, ilerleyen günlerde oldukça esnek bir sisteme geçiş yapacaklarını açıkladı.

Esnek seçim sistemi ile birlikte kaç makalenin ücretsiz olarak sunulacağı yayıncılar tarafından belirlenmeye başlanırken ve abonelik işlemleri oldukça kolaylaştırılacak.

Platformların tüm makalelerini indeksleyeceğini açıklayan Google’ın kullanıcıların platformlara abone olma ihtimalini artırmayı hedeflediği belirtiliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ