Dini Haberlerim

Geçici Kuran Kursu Öğreticilerine Kadro Verilecek Mi?

Geçici Kuran Kursu Öğreticilerine Kadro Verilecek Mi?

Diyanet Birlik-Sen Genel Başkanı Kenan Ak sosyal medya hesabından geçtiğimiz günlerde Prof. Dr. Ali ERBAŞ ziyaretlerinde aldıkları cevapları paylaştı. Başkan Ak’ın  “Geçici Kuran Kursu Öğreticilerine Kadro Verilecek Mi? ” sorusuna aldığı cevabı şu şekilde  ; 

GEÇİCİ KURAN KURSU ÖĞRETİCİLERİNE KADRO VERİLECEK Mİ?

GEÇİCİ GÖREVLİLERİN MAAŞ DURUMU DÜZELECEK Mİ?

 

Kıymetli arkadaşlarım

03.01.2020 Cuma Günü Diyanet İşleri Başkanımız prof.Dr. Ali Erbaş hocamızın nazik davetiyle Diyanet Birlik Sen Genel Başkanı olarak katıldığım toplantıda Diyanet Çalışanlarına sorumluluğumuz gereği Sayın Başkanımıza Diyanet çalışanlarının karşılaştığı ve yaşadığı bir çok sorunu sözlü olarak iletme fırsatı buldum.

Sayın Başkanımıza sözlü olarak dile getirdiğim ve çözümü noktasında Başkanlığımızın çalışmadının olup olmadığını sorduğum konulardan bir tanesi de!!

Geçici Görevlilerin Kadroya alınıp alınmayacağı Vekil İmam Hatiplerin durumu ve Geçici Kuran Kursu Öğreticilerinin Maaş ve Sigorta durumlarının ne zaman düzeltileceği ile ilgili olmuştur.

Sayın Başkanımızın Geçici Görevlilere Kadro verileceği yönünde herhangi olumlu bir beyanı olmamıştır.

Kadro verilmesi yönünde de her hangi bir çalışmanın varlığından bahsetmemiştir.

Sadece 5000 Kuran Kursu öğreticisi alacağız sözünün akabinde sayıyı yüksek tuttuk ki Fahri Öğreticilerin hakedenleri de bu sayı içinde görev almış olur şeklinde ufak bir detay vermiştir.

Vekil İmam Hatiplerle ilgili konuda ise sadece 2000 civarında bir vekil imam olduğunu ifade ederken kadro verilmesi ile ilgili bir görüş beyanında bulunmamıştır..

Geçici Görevlilerin maaş durumuyla ilgili ise sorduğum soru verilen cevap şöyledir

 

Sayın Diyanet İşleri Başkanım

Mevzuatta belirlenen kriterler dahilinde Her türlü mesleki donanıma sahip Nitelikli Din Görevlisi ve Kuran Kursu öğreticisi istihdam etmeyi Başkanlığımız hedef olarak belirlemiştir.

İstenen kalite seviye yakalanamasa da takip ettiğimiz kadarıyla Başkanlığımız en iyiyi yapma hedefleri doğrultusunda Ülke sınırlarını da aşarak önce milletimize ve Müslüman topluluklara hizmet götürme çaba ve gayreti içindedir.

Başkanlığımız bu güzel hizmet hedeflerini çalışan mevcut kadrolu ve Sözleşmeli personeliyle gerçekleştirmeye çalışmaktadır.

Günden güne hizmet ağı genişleyen Başkanlığın Kadrolu ve Sözleşmeli personelinin yetmediği hizmet alanlarında hizmetin devamı ve başarısı için mesleki şartları ve kriterleri taşıyan Geçici Kur’an Kursu Öğreticilerini de istihdam etmektedir.

Din Hizmetine ve Kuran Kursu hizmetlerine özveriyle ciddi katkılar sağlayan, yaptıkları hizmetlerle Teşkilatımızın yüzünü ağartan bu görevlilerimiz gecesini gündüzüne katarak büyük bir fedakarlıkta bulunmaktadır.

Malumlarınız olduğu üzere Bu Hocalarımız Kur’an hizmetinde severek bulunmakta ve görevlerini de mesai mefhumu tanımadan özveriyle ve fedakârca yapmaktadır.

Değerli Başkanım

Asgari Ücretin 2350 Tl olduğu bu günlerde Ömrünü Kur’an’a ve Kur’an hizmetine adayan çoğu hafız olan bu Geçici Kuran Kursu öğreticileri özlük ve mali haklardan yoksun bir şekilde eksik sigorta ile hala 800 Tl ile 1000 Tl arasında bir ders ücretine mahkûm ediliyorlar. Geçici Görevlilerin mali haklarının DÜZELTİLMESİ yönünde bir sene önce bir çalışma başlattığınızı ve bu konunun düzeltilmesi yönünde ilgili birimlere çalışma yapılmasının talimatını verdiğinizi biliyorum.

Bu çalışma ne aşamada?

ne zaman sonuçlanacak?

bu arkadaşlarımız bu sefalet ücretinden kurtulacakmı?

Sayın Başkanımız cevaben bu konuyla ilgili talimat verdiği Başkanlık birimlerince çalışma yapıldığını en az 2000 Tl den aşağı olmamak üzere çalışmayı sonuçlandırmayı istediğini ancak Diyanet Dışı Koordinasyon Birimlerinde tıkanma olduğunu ifade etmiştir.Hatta eski Sağlık Bakanının yanına ziyarete geleceğini konudan onunda haberi olduğu için yeniden yardımlarını hatırlatalım demiştir.

Ayrıca Sayın Başkanımız Bizim hatırlatmamızla geçici görevlilerin maaş durumuyla ilgili yeniden çalışma talimatını vereceğini ve bizimde takipçi olmamızı istemiştir.04.01.2020

Kenan AK

DİYANET BİRLİK SEN

GENEL BAŞKANI

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ