Geçici KKÖ, Vekil İmam-Hatipler Mağdur Edilmesin !

Geçici KKÖ, Vekil İmam-Hatipler Mağdur Edilmesin !

Türk Diyanet Vakıf-Sen Ek Ders Ücretleri, Geçici Kur’an Kursu Öğreticileri İle Vekil İmam-Hatip Ve Müezzin-Kayyımlarla İlgili Cumhurbaşkanlığı Ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na Yazı Yazdı. 

İlgili yazı şu şekilde ; 

 

ÇALIŞANLARIMIZ MAĞDUR EDİLMESİN

EK DERS ÜCRETLERİ, GEÇİCİ KUR’AN KURSU ÖĞRETİCİLERİ İLE VEKİL İMAM-HATİP VE MÜEZZİN-KAYYIMLARLA İLGİLİ CUMHURBAŞKANLIĞI VE DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI’NA YAZI YAZDIK.

Bütün dünyayı, insanlığı ve ülkemizi de etkisine alan Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle, Devletimiz her alanda tedbirler almaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığımız da bu tedbirler muvacehesinde, görev alanı ile ilgili gerekli iş ve işlemleri yerine getirmektedir.

Bu süreçte, 16-29 Mart 2020 tarihleri arasında Kur’an kurslarında her düzeydeki eğitim öğretim programlarına ara verilmişti.

Anılan tarihler arasında eğitim-öğretime ara verilmiş olsa bile, bu zor zamanda da kadrolu, 4/B sözleşmeli ve fahri/geçici Kur’an kursu öğreticilerimiz;

  • Kurs mahallinden ayrılmadan, kurs temizliği ve bakımı sürecine refakat etmekte,
  • İhtiyaç halinde din hizmetleri sınıfında görevlendirilmekte,
  • Hafızlığa çalışan öğrencilerini çeşitli vasıtalarla (cep telefonu, sosyal medya vb) dinlemekte ve takip etmekte,
  • Devlet memuru sıfatıyla en küçük yerleşim biriminde bile vatandaşlarımıza hizmet etmektedirler.

Ancak, mücbir bir sebepten dolayı, derslere ara verildiğinden Kur’an kursu öğreticilerimiz ek ders ücretinden faydalanamamaktadırlar. (Aynı şartlarda olan öğretmenlerimize haftada 15 saat ek ders ücreti ödenmektedir).

Zor süreçten geçilen ve çeşitli kesimlere ekonomik tedbir paketleri açıklanan bu günlerde;

Gelirleri, aylık yalnızca en fazla binbeşyüz TL. gibi ek ders ücreti olan, geçici/fahri Kur’an kursu öğreticileri, bu haklarından da mahrum olmuşlardır. Bunun için; “Diyanet İşleri Başkanlığınca Düzenlenen Eğitim Faaliyetlerinde Uygulanacak Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar” da gerekli düzenleme yapılarak, Kur’an Kursu Öğreticilerinin (kadrolu, 4/B sözleşmeli ve fahri/geçici) ek ders ücretlerinin öğretmenlerde olduğu gibi ödenmesi,

Ayrıca, KYK’ya bağlı yurtlarda görevleri biten imam-hatip ve müezzin-kayyımların yerine görev yapan, vekil imam-hatip ve müezzin-kayyımların görevlerinin ilgi (c) yazı ile sona erdirileceği bildirildiğinden, başka bir aylık geliri olmayan geçici Kur’an kursu öğreticileri, vekil imam-hatip ve müezzin-kayyımların yeni bir mağduriyet yaşamaması için görevlerinin devamının sağlanması hususları ile ilgili yazı yazıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ