Dini Haberlerim

Fahri ve Vekillere Kadro Talebi…

Fahri ve Vekillere Kadro Talebi…

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, 2 ay sonra erken genel seçim yapılacağını ve hükümetin bu konuda bazı adımlar attığını belirterek, Diyanet’te çalışan vekiller ile Kur’an kurslarında geçici öğretici olarak çalışanların ve İLİTAM bekleyen din görevlilerine seçim öncesi bir müjde verilmesinin beklendiğini söyledi.

Hasan Türüt, yaptığı açıklama da Diyanet İşleri Başkanlığı’nda 50 bina yakın ilahiyat önlisans okuyan ve mezun durum da olan din görevlileri bulunduğunu ve bunların sınavsız İLİTAM programına geçiş için hükümetten seçim müjdesi beklediğini belirterek şu ifadelere yer verdi: “Yıllardır İlahiyat Lisans Tamamlama (İLİTAM) Programı için sınavsız geçiş hakkı verilmesini bekleyen din görevlileri bugüne kadar bazı sendikalar tarafından kandırıldı. İLİTAM’a sınavsız geçiş hakkı verilmesinin yanı sıra, bu programın sadece Diyanet bünyesinde din görevlisi olarak çalışan önlisans mezunları ile sınırlı olmasını istiyoruz. İlahiyat Fakültelerinde dışarıdan lisans tamamlama eğitimi uygulaması başlatılarak din görevlilerinin önü açılmalı, mesleki olarak ilerlemeleri sağlanmalıdır. Diyanet personelinin özellikle sınavsız lisans tamamlamasının önü açılmalıdır. Hükümet bu konuda bir çalışma başlatmalı ve bu uygulamanın tüm İlahiyat Fakültelerini kapsayacak şekilde yaygınlaştırılması sağlanmalıdır. Sendika olarak bu konudaki görüş, düşünce ve önerilerimizi D.İ.B, T.B.M.M ve Cumhurbaşkanlığı’na 18 Mart 2018 tarih ve 107 Sayılı yazımızla resmi olarak ilettik. Hükümetin üzerine düşen çalışmayı yapmasını bekliyoruz. Seçimler öncesinde bir müjde de din görevlilerine verilsin.

 

Diğer önemli bir hususta vekil imam hatipler ile Kur’an kurslarında çalışan geçici görevlilerin yaşadığı mağduriyettir. Halen imam hatip ve Kur’an kursu öğreticilerine ihtiyaç var. Bu ihtiyaç vekil ve geçici görevli öğreticilerle gideriliyor. Bunların görev süresi dolduğu zaman işlerine son veriliyor. Bu insanlar, aileleriyle birlikte mağdur ediliyor. Bunların görev süreleri dolduğunda işlerine son verilmeyerek yeni bir sözleşme yapmak suretiyle işlerine devam etmeleri sağlanmalıdır. Zira bunlar gerekli sınavlardan geçerek yeterliliğini ispatlamış, ayrıca hizmet verdiği görevle ilgili tecrübe edinmiş, üstelik asgari ücretin altında maaş alan, SGK’sı eksik yatan; bu haliyle de mağdur edilmekte olan görevlilerdir ki bunlara rağmen evine bir ekmek götürebilmek için bunlara katlanmaktadırlar.

Vekil imam hatipler 2013 yılında verilen kadro hakkından yararlanamadı. Hem vekiller hem de Kur’an kursunda çalışan geçici görevliler yıllardır karşılık beklemeden bir nefer gibi çalışıyorlar. Bunlar, kış mevsiminin en ağır yaşandığı ücra bölgelerde zor şartlar altında görev yapıyorlar. Hâlbuki bu görevliler, milleti millet yapan değerleri yaşatan, ayakta tutan insanlardır. Bunlar, KPSS sınavlarında başarılı olmuş, yeterlilik sertifikalarını almış insanlardır. Kadrosuz çalışan bu görevli kardeşlerimiz, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun ilgili maddelerinden faydalanamıyorlar. Bu görevlilere hem emeklerinin karşılığı verilmeli, hem de son kez kadro hakkı verilerek mağduriyetleri giderilmeli ve sevindirilmelidir. Vekil İmam-Hatip ve Kur’an kurslarında çalışan geçici görevliler, zor şartlar altında yürütmeye çalıştıkları bu kutsal görevde devleti yanlarında görmek istiyorlar. Onların bu haklı mücadelesinde yanlarındayız.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Fatime dedi ki:

    Fahri olarak çalışıp şu an görev almayanlar da kadroya alınsın istiyoruz.Bu sene görev almalarına bazı engeller çıkmış olabilir.Mesela doğum yapan ,Öğrenimini tamamlamak isteyen veyahut başka sebeplerden dolayı bu sene görev almamış olabilirler.Ben de dahil özel bir sebepten dolayı bu sene görev almadım.

BİR YORUM YAZ