Dini Haberlerim

Etiyopya Mekelle Üniversitesi’nden Türkiye Diyanet Vakfına ziyaret

Etiyopya Mekelle Üniversitesi’nden Türkiye Diyanet Vakfına ziyaret

Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı İlyas Serenli heyete TDV faaliyetleriyle ilgili bilgi verdi.

Etiyopya ile Türkiye arasındaki dostluğun köklü bir geçmişe dayandığını ifade eden Serenli, Etiyopya’nın islam dünyası için önemli bir ülke olduğunu ifade etti.

Türkiye Diyanet Vakfı’nın Etiyopya’da farklı alanlarda çalışmalar yaptığına işaret eden Serenli, yapılan çalışmalarla Etiyopya’daki mazlum ve ihtiyaç sahibi insanların yanlarında olduklarını belirtti.

Serenli, “Türkiye Diyanet Vakfı olarak ülkemizde bin şubesi ve dünyanın 140 ülkesinde mağdur, mazlum ve ihtiyaç sahibi insanların yanlarında olmaya gayret gösteriyoruz. Bu kapsamda Etiyopya’nın yaşadığı sıkıntılı süreçlerde her zaman kardeşlerimizin yanında olmaya gayret gösterdik. Ramazan ve Kurban faaliyetlerimizle Etiyopyalı Müslümanların bayram sevincine ortak olurken aynı şekilde yaşanan kuraklık sürecinde de insani yardımlarımızla ihtiyaç sahibi ailelere destek olmaya çalıştık. Türkiye Diyanet Vakfı olarak öncelikli faaliyetlerimiz arasında yer alan eğitim faaliyetleriyle de Etiyopya’nın geleceğinde söz sahibi olan ve ülkesi için çalışmalar gerçekleştirebilecek bir neslin yetişmesi için katkıda bulunuyoruz. Bu kapsamda bugüne kadar 41 lise, 4 lisans ve lisansüstü öğrencisi olmak üzere toplam 45 öğrenciye ülkemizde eğitim imkanı sunduk. 31 Mart tarihine kadar devam edecek olan Uluslararası Öğrenci Programları kapsamında Etiyopya’dan başvuruların artmasını temenni ediyorum” dedi.

“Görme engelli öğrencilere beyaz baston dağıtıldı”

Ziyarette Mekelle Üniversitesinin Etiyopya’da gerçekleştirdikleri faaliyetlerle ilgili sunum yapan Mekelle Üniversitesi Kariyer Planlama Sorumlusu Macit Koç, Türkiye Diyanet Vakfının Etiyopya’da gerçekleştirdiği çalışmalardan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Mekelle Üniversitesinin bulunduğu bölge içerisindeki görme engelli öğrencilere Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yapılan beyaz baston yardımından bahseden Koç, “Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Mekelle Üniversitesi ve bölge içerisindeki görme yetisini kaybeden öğrencilere 550 adet beyaz baston yardımı yapıldı. Bu çalışmaya vesile olan herkese teşekkür ediyorum. Bulunduğumuz bölgede yaşayan pek çok engelli insan var ve bu anlamda ihtiyaç bir hayli fazla, yapılan yardım faaliyetlerinin artarak devam etmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

Ziyaret kapsamında Mekelle Üniversitesi Rektörü Kindeya Gebrehiwot, Türkiye Diyanet Vakfının Etiyopya’da gerçekleştirmiş olduğu faaliyetlerden dolayı TDV Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı İlyas Serenli’ye teşekkür sertifikası takdim etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ