Dini Haberlerim

Erbaş’tan Dünya Kadınlar Günü Mesajı !

Erbaş’tan Dünya Kadınlar Günü Mesajı !

Prof. Dr. Erbaş: Kadın, insanlığın kendisini gördüğü aynadır

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında, dünyanın çeşitli yerlerinde zulüm ve işkence gören kadınlar olduğunu hatırlatarak “Her türlü yokluğa ve acıya rağmen özgürlük mücadelesi veren kadınlar, hukuka ve iyiliğe dair kurulacak her cümleyi mahcup etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı resmi internet sitesinde paylaşılan açıklamada Diyanet İşleri Başkanı Prof.DrAli Erbaş; Suriye’de, Yemen’de, Myanmar’da, Somali’de katledilen, eşlerini ve çocuklarını kaybeden, evi ocağı tarumar edilen; Suriye’de, Mısır’da, Filistin’de zindanlara mahkûm edilen kadınlar olduğunu hatırlatarak “İşkence gören, her türlü yokluğa ve acıya rağmen özgürlük mücadelesi veren kadınlar, hukuka ve iyiliğe dair kurulacak her cümleyi mahcup etmektedir.” İfadelerini kullandı.

Prof. Dr. Erbaş, basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Yüce dinimiz İslam’a göre insan, mükerrem ve mükemmel yaratılan bir varlıktır. Hz. Âdem ve Hz. Havva’dan beri, kadın ve erkek her kul, iman edip salih ameller işlemek üzere ilahi vahye muhatap kılınmıştır. İnsan olmanın şerefini, yeryüzünü imar ve ıslah etmenin sorumluluğunu birlikte üstlenen mümin kadın ve erkek, Kur’an-ı Kerim’in ifadesiyle “birbirlerinin velisi” yani dostu ve yardımcısıdır.

“Peygamberimizin sünneti kadınlar için huzurlu ve adil bir hayatın nasıl inşa edilebileceğinin en mükemmel modelidir”

Hz. Âdem’den itibaren hak ve hakikat yolunda insanlığa rehberlik eden bütün peygamberler, toplumlarını adalete ve merhamete davet etmiş; bu bağlamda olumsuz algılarla ve önyargılarla kadını mahkûm eden, onun haklarını ve saygınlığını ihlal eden her türlü inanış, düşünüş ve davranışla mücadele etmiştir. Peygamberimizin sünnet-i seniyyesi de kadınlar için şiddet ve baskıdan uzak, huzurlu ve adil bir hayatın nasıl inşa edilebileceğinin en mükemmel modelidir.

“Kadın, insanlığın kendisini gördüğü aynadır”

Çocuk, genç kız, eş ya da anne, hangi yaşta olursa olsun, kadın saygı görmeyi hak eder. Kadına karşı geliştirilen tutum iyiliğin, vicdanın, merhametin ve insanlığın ölçüsüdür. Kadın, insanlığın kendisini gördüğü aynadır.

“Her türlü yokluğa ve acıya rağmen özgürlük mücadelesi veren kadınlar, hukuka ve iyiliğe dair kurulacak her cümleyi mahcup etmektedir”

Bugün yeryüzünde kültürler, medeniyetler, şehirler, insani değerler bir bir yok olurken yaşanan savaşların, acıların ve zulmün bedelini en ağır biçimde ödeyenler maalesef kadınlar ve çocuklardır. Suriye’de, Yemen’de, Myanmar’da, Somali’de katledilen, eşlerini ve çocuklarını kaybeden, evi ocağı tarumar edilen; Suriye’de, Mısır’da, Filistin’de zindanlara mahkûm edilen, işkence gören, her türlü yokluğa ve acıya rağmen özgürlük mücadelesi veren kadınlar, hukuka ve iyiliğe dair kurulacak her cümleyi mahcup etmektedir.

“Kadınlarımızın ve kız çocuklarımızın hakları konusunda farkındalık oluşturmak hepimizin vazifesidir”

Bugün, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle bir kez daha önemle belirtmek isterim ki; kadınlarımızın ve kız çocuklarımızın varoluşsal değeri, saygınlığı ve dokunulmaz hakları konusunda farkındalık oluşturmak hepimizin vazifesidir. 8 Mart’ın savaş, şiddet, mahkûmiyet ve yoksulluğun pençesinde hayatta kalmaya çalışan nice mağdur ve mazlum kadın için umut seferberliği oluşturması, küresel bir iyilik hareketine vesile olması hepimizin yürekten temennisidir.”

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ