Erbaş’tan Din Görevlilerine Çağrı !

Erbaş’tan Din Görevlilerine Çağrı !

Erbaş: Yaşlı ve kronik hastalarımızın ihtiyaçlarına yardımcı olalım

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, yayınladığı bir video kaydıyla din görevlilerinden yaşlı ve ihtiyaç sahiplerinin hizmetinde olmalarını istedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı mensuplarına yayınladığı bir video kaydıyla hitap eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, yaşlı ve ihtiyaç sahibi vatandaşların hizmetinde olunması talimatı verdi.

“Değerli meslektaşlarım, müftü, vaiz, Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip, müezzin ve diğer unvanlarda görev yapan hocalarım!” şeklinde sözlerine başlayan Erbaş, “Bugün bütün insanlık ve ülkemiz Covid-19 salgını sebebiyle zor zamanlardan ve çetin sınavlardan geçmektedir. Bu bağlamda kendilerini korumak amacıyla 65 yaş ve üstü yaşlılarımızın ayrıca kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın evlerinden dışarı çıkmaları, park, bahçe gibi açık alanlarda dolaşmaları yetkili mercilerce sınırlandırılmıştır. ” hatırlatmasında bulundu.

Yaşlıları “tecrübe çınarları” olarak ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sizler de biliyorsunuz ki; bizim inancımıza, medeniyetimize ve ahlakımıza göre yaşlılarımız tecrübe çınarlarımızdır. Dünyada rahmet ve bereket ahirette mağfiret ve cennet vesilelerimizdir. Onların ihtiyaçlarını gidermek, gönüllerini ve dualarını almak her mümin için büyük bir fazilettir. Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de yaşlılarımıza hizmet etmeyi emretmekte, Peygamber efendimiz de pek çok hadis-i şerifinde onlara yardım ve hürmet etmenin ahlaki değerini ve ahiretteki büyük mükâfatını bizlere bildirmektedir.

Dolayısıyla şimdi bu yüce ahlakı ve sonsuz merhameti hayatın her alanına taşımanın vaktidir. Şimdi yaşlılarımız ve kronik hastalarımız için iyilik seferberliği vaktidir. Şimdi Kur’an’ın öğrettiği ahlakı, Peygamberimizin gösterdiği duyarlılığı, bir din görevlisi hocamızda olması gereken hassasiyeti her zamankinden daha çok yaşamanın ve yaşatmanın vaktidir.

Bunun için, yanımızda, yakınımızda, mahallemizde ve şehrimizdeki bütün kardeşlerimizi gözetelim. Özellikle yaşlı ve kronik hastalarımızın ihtiyaçlarına yardımcı olalım. Kendilerini arayalım durumlarını soralım, gönüllerini alalım. Hiçbirini mahzun ve mahrum bırakmayalım. Bu çerçevede il ve ilçelerimizde kurumlarımızın oluşturduğu komisyonlarda gönüllü olarak yer alalım. Kur’an’ı Kerim tilavetlerimiz, dualarımız ve nasihatlerimiz ile milletimize daima umut, sabır, huzur, sükûnet ve tevekkül aşılayalım. 

Değerli kardeşlerim, elbette bu zor zamanlar geçecektir. Ancak asaletle, faziletle, samimiyetle sınavı geçenlerin güzel amelleri ve Rabbimiz katındaki mükâfatı baki kalacaktır.

Bu doğrultuda gösterdiğiniz ilgi ve duyarlılık için şimdiden teşekkür ediyor sizleri hürmet ve muhabbetlerimle selamlıyorum.”

KAYNAK: DİYANET HABER

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ