Dini Haberlerim

Erbaş, Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezini ziyaret etti

Erbaş, Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezini ziyaret etti

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kayseri’de ziyaret ettiği Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezi’nde Diyanetin, dini istismar edenlerle mücadele için seferberlik başlattığını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezini ziyaret ederek yetkililerden çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, daha sonra Merkezde eğitim görev din görevlilerine hitap ederek, Başkanlığın bünyesinde bulunan Dini Yüksek İhtisas Merkezlerinin dünyada da örneği olmadığını kaydetti.

İyi değerlendirildiği takdirde Dini Yüksek İhtisas Merkezlerinin ilim adamı yetiştirme noktasında önemli bir yer tuttuğuna işaret eden Başkan Erbaş, “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu” ayeti kerimesi ve benzer ayeti kerimeler, hadisi şerifler İslam’da ilmin ne kadar önemli olduğunu bize ifade ediyor” dedi.

Başkan Erbaş, tarihe bakıldığında ilme önem verildiği zamanlarda hep ilerlemenin, yükselmenin ve huzurlu bir ortamın olduğunun görüleceğini dile getirdi.

Dini Yüksek İhtisas Merkezlerinde her bir kursiyerin 3 yıl kapsamlı bir eğitim aldığını anlatan Başkan Erbaş,  “Sizler niye bu kadar zorluk ve sıkıntı içerisinde 3 yılınızı buraya veriyorsunuz? Sağlıklı dini bilgiyi neslimize, insanlarımıza ulaştırmak için. Bugün buna çok ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

“Diyanet, dini istismar edenlerle mücadele için seferberlik başlattı”

Başkan Erbaş, dini istismar eden gruplar ve şahıslarla mücadele etmek için Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bir seferberlik başlattıklarını belirterek, “Şu anda 40 ili tarıyoruz. Mayıs ayında da diğer kalan 41 ili tarayacağız. Hocalarımız alandalar, geçen hafta 10 kadar ilimizdeydik. Bu hafta sonu 29 ilimizde hocalarımız konferanslarla, müftülerimizle toplantılarla, vaizlerimizle toplantılarla alanı tarıyoruz, amacımız din istismarına engel olmak. Bunun panzehri sizlersiniz” diye konuştu.

“Kur’an ve sünnet arasında çatışma çıkarmak isteyenlere engel olacağız”

“Dini Yüksek İhtisas Merkezleri, Kur’an ve sünnet merkezli ilmi çalışmaları ne kadar çok artarsa, ne kadar çok yaygınlaşırsa ilk önce Kur’an ve sünnet arasında çatışma çıkarmak isteyenlere engel olmuş olacağız” diyen Başkan Erbaş, şöyle konuştu:

“Bir kısım insanlar çıkıyorlar, efendim sünnetin o kadar da önemi yok diyorlar. Hatta birisi çıkmış şunu söylüyor: “Sünnet o kadar önemliyse yetimlikte bir sünnettir, öldür anneni, öldür babanı işle bir sünnet”, bu nasıl bir mantıktır değerli kardeşlerim? Bu, bu duruma geldi, bu çok sakat bir mantık, çok tehlikeli bir mantıktır. Bu anlayıştan insanımızı, neslimizi kurtarmamız lazım böyle bir şey olmaz. Bir tarafta sünneti çok abartıp, hurafeler karıştırıp, insanları adeta camiden, cemaatten soğutacak duruma getirmiş abartılı bir sünnet anlayışı var o da yanlış. İslam denge dinidir. Biz her iki uçtan da uzak durarak Rabbimizin istediği ölçülere, Peygamberimizin istediği sahih hadis ölçülerine riayet ederek ilmi çalışmalarımızı bu çizgide götürmek zorundayız.”

Ziyarette Başkan Erbaş’a, Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mehmet Savaş Polat, Kayseri İl Müftüsü Şahin Güven de eşlik etti.

Başkan Erbaş, ayrıca Kayseri İl Müftülüğünü de ziyaret etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ