Dini Haberlerim

Erbaş : “Alimler eksildikçe ve azaldıkça, alemde huzur kalmıyor”

Erbaş : “Alimler eksildikçe ve azaldıkça, alemde huzur kalmıyor”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Muş’ta kanaat önderleri ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle toplantıda bir araya geldi.

Programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, toplumda iyiliğin ve huzurun teminatının kanaat önderleri, sivil toplum kuruluşları, alimler ve ilim adamları olduğunu belirtti.

Çocukların ve gençlerin yetiştirilmesinde kanaat önderleri ve alimlere görev düştüğünü ifade eden Erbaş, “İmamlarımız, kanaat önderlerimiz medrese alimlerimiz, öğretmenlerimiz ve yetkililerimiz, herkes el ele verecek, el birliği yapacak. Gençlerimize ve çocuklarımıza İslam’ı en güzel şekilde öğreteceğiz” diye konuştu.

İlim adamının önemine işaret eden Başkan Erbaş, “İlim adamları, peygamberlerin varisleridir. Peygamber Efendimiz, ‘Alimin ölümü alemin ölümüdür.’ diye buyurmuştur. Alimler eksildikçe ve azaldıkça, alemde huzur kalmıyor” ifadelerini kullandı.

İslam coğrafyasında ümmetin ve insanlığın yaşadığı sorunlara değinen Başkan Erbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnsanların ırkçılık duygularını kabartıyorlar. Onunla kalmıyorlar, şimdi mezhepleri, farklı anlayışları ve tarikatları birbirlerine kışkırtıyorlar. Müslümanlar olarak mezheplerimizin hepsi muteberdir. Bunlar zenginliklerimiz. Bunu mutlaka gençlerimize anlatmak zorundayız. Eğer birbirimize karşı bir tefrika içine girersek gücümüzü kaybederiz. Bu konuda Allah’tan yardım dilemeliyiz. Hani Akif diyor ya ‘Girmeden tefrika bir millete düşman giremez, toplu vurdukça sineler onu top sindiremez’. İnşallah yüreklerimiz hep toplu vuracak ve top bile sindiremeyecek”

Programa, Diyanet İşleri Başkanlığının üst düzey yöneticileri, kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

 

Kaynak : Dini Haberlerim

Haberlerimizi Facebook Grubumuzdan Takip Edebilirsiniz : Tıklayınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ