Dr. Kuzey: Camiler hayatın merkezindedir

Dr. Kuzey: Camiler hayatın merkezindedirDİTİB Cenaze Fonu Sorumlusu Demir’in annesi son yolculuğuna uğurlandı

Berlin DİTİB Şehitlik Camii bünyesindeki gasilhane ve morg, DİTİB Sosyal Dayanışma Merkezi (ZSU) tarafından günümüz standartlarına uygun olarak yeniden düzenlendi.

Günün şartlarına cevap veremeyen gasilhane ve morg kullanılabilir bir yapıya kavuşturuldu. 250 metrekarelik alan içerisinde; 6 kabinden oluşan 18 kişi kapasiteli morg, 360 derece döner tablalı gasil masası, asansörlü sedye, taziye ve bekleme odası, dijital ekran, ses sistemi, hijyen malzeme deposu, kapalı tünel girişi gibi yapılan düzenlemelerle yenilendi.

Gasilhane ve morgun açılışı DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey’in yaptığı dua ile gerçekleşti.

ditib-gasılhane-açılış-22

– “Camiler hayatın merkezindedir”

İslam’da hayatın, şehrin ve medeniyetin merkezinde camilerin olduğuna vurgu yapan DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, “Camiler doğumla başlayan ölümle biten hayatın merkezinde yar alır. Cami hizmetimizin bir parçasıdır gasilhaneler.” dedi.

Kuzey, “Biz çocuğumuz dünyaya geldiği zaman kulağına Ezan-ı Muhammedi’yi okuyoruz. Ölüm hak vaki olduğunda da cenaze namazını kılıyoruz. Son görevimizi de camimizde ebediyete uğurlayarak yapıyoruz. Hepimiz bu yoldan geçeceğiz. Bu yönüyle camiler, doğumuyla, ölümüyle, eğitimiyle, ibadetiyle, her türlü farklı yönleriyle hayatın merkezine yerleşmiştir. Bizim geleneğimize ve ecdadımıza baktığımız zaman da onların camileri inşa ederken, etrafına, hanıyla, hamamıyla, medresesiyle bir medeniyet inşa ettiğini görüyoruz. Medeniyetin merkezinde cami vardır. Ölüm hak vaki olduğunda da buraya geliyoruz. Teçhiz gerekiyor, tekbir gerekiyor, yıkanması gerekiyor, belli bir süre beklemesi gerekiyor. Onun için bu tür mekanlara da ihtiyacımız var. İhtiyaç anında ihtiyaç duyduğumuz nezih ve güzel bir mekan. Bu yönüyle buranın yapılışında, bu bugüne kadar gelmesinde emeği geçen bütün kardeşlerime teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun.” diye konuştu.

ditib-gasılhane-açılış-33

Açılışa Berlin DİTİB Dini Danışma Kurulu Dr. Emre Şimşek, ZSU Başkanı Abdurrahman Atasoy, Berlin DİTİB Eyalet Birliği Başkanı Yakup Ayar, din görevlileri ve birlik yönetim kurulu üyeleri katıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ