Dini Haberlerim

Diyanet’ten Tüm Cami Görevlilerine Duyuru !

Diyanet’ten Tüm Cami Görevlilerine Duyuru !

Diyanet İşleri Başkanlığı 2018 yılı “Cami Çalışma programları” kapsamında ülkemiz genelinde bütün camilerde İnanç Kitapları serisinin okutulması talimatı verdi. 

 

Diyanet İşleri Başkanlığı ilgili talimatında ;

İslam Dini inanç, ibadet ve ahlak olmak üzere üç alandan oluşur. İman alanı temel alan olup diğer ikisi bunun üzerine kurulur. Sorunlu bir iman alanı sağlıklı bir ibadet ve ahlak hayatı ortaya koyamaz. Kur’an-ı Kerim’in sık sık imana vurgu yapması, hemen her vesile ile ulûhiyete dikkat çekmesi; kıyamet, ahiret, hesap, cennet ve cehennem gibi konulara göndermede bulunması, bundan dolayıdır.

Yüce Allah’ın iman edenlere seslenerek, “Ey müminler! İman ediniz.” diye başlayan ayeti iman alanının müminler için her zaman canlı tutulması gerektiğine işaret eder: “Ey iman edenler! Allah’a, Peygamberine, Peygamberine indirdiği kitaba ve daha önce indirdiği kitaplara iman edin. Kim Allah’ı, meleklerini, kitaplarını, peygamberlerini ve ahiret gününü inkâr ederse derin bir sapıklığa düşmüş olur.” (Nisa,136)

Toplumu din konusunda aydınlatmak, İslam’ın inanç, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işlerini yürütmekle yükümlü olan Diyanet İşleri Başkanlığı, bugüne kadarki çalışmalarında, doğrudan veya dolaylı olarak inanç konularını vatandaşlarımıza çeşitli yollarla aktarmaya çalışmış ve önemli faaliyetler gerçekleştirmiştir. Ancak bu alanın hem sürekli beslenip güçlendirilmesi gereken bir alan olması hem de her seviyeden insanımızın yararlanabilmesi amacıyla İnanç Esasları Serisi’nin din görevlilerimiz tarafından okunması ve cemaate aktarılmasının faydalı olacağı düşünülmektedir. 

ifadelerine yer verdi. 

Din Görevlileri Bilgi Yarışması Soruları da İnanç Kitaplar Serisinden ! 

Ayrıca 2018 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle din görevlileri arasında ilk defa düzenlenmesi planlanan “Bilgi Yarışması” nda sorulacak sorular İnanç Kitapları Serisinden hazırlanacağı belirtildi. 

 

Dini Haberlerim 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mehmet dedi ki:

    Guzel bir durum. Faydali olacaktir insallah

BİR YORUM YAZ