Dini Haberlerim

Hangi Kademe Olursa Olsun Diyanet Personeli, siyasi partiyi överse, görevine son verilecek.

Hangi Kademe Olursa Olsun Diyanet Personeli, siyasi partiyi överse, görevine son verilecek.

Anayasa Mahkemesi, Diyanet İşleri Başkanlığında görev alan tüm memurların, herhangi bir siyasi partiyi, görevi içinde olsun veya olmasın, överse, işine son verilmesini öngören hükmün Anayasa’ya uygun olduğuna karar verdi.

İPTALİ İSTENEN HÜKÜM

633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’un 25. maddesi şu şekildedir:

 

“Siyasetle ilgilenme:

Madde 25- Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluşunun her derecesinde görev alan personel, Memurin Kanununun hizmetliler için yasak ettiği siyasi faaliyetten başka, dini görevi içinde veya bu görevin dışında, her ne suretle olursa olsun, siyasi partilerden herhangi birini veya onların tutum ve davranışını övemez ve yeremez.

Bu gibi hareketleri tahkikatla sabit olanların, ilgili ve yetkili mercilerce işine son verilir

FARKLI KURUMLARDA HÜKÜM FARKLI ! 

Diyanet İşleri Başkanlığında verilen bu hüküm diğer kurumlarda farklı işlemekte .Diğer kurumlarda Herhangi bir siyasi partiyi övdüklerinde kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almaktadır.

 HÜKÜM SADECE İMAM HATİP VE VAİZLERİ KAPSAMIYOR

Bu hükme göre, Diyanet İşleri Başkanlığı personellerinden sadece bir imam hatip ,müezzin-kayyım yada vaizi değil , teknik veya genel idare hizmetlerindeki  memur dahi bir siyasi partiyi överse, görevine son verilmektedir.

 

Diyanet personeli iken görevine son verilen bir memurun açtığı davada, Eskişehir İdare Mahkemesi, iligi kanun hükmünün Anayasa’ya aykırı olabileceği nedeniyle , Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Anayasa Mahkemesi ise  bir Diyanet personelinin herhangi bir siyasi partiyi övmesi halinde, Anayasa’nın öngördüğü laik siyasal sistemin temel şartlarından olan ve Anayasa’nın 136. maddesiyle güvence altına alınan Başkanlığın tarafsızlığına gölge düşürebilir diyerek kanun hükmünün Anayasa’ya aykırı olduğuna karar verdi.

 

3 Üye  , Verilen Ceza Çok Ağır ! 

Karara 4 üye muhalefet şerhi koydu. Muhalefet şerhi koyan üyeler, kanun hükmünün sadece dini hizmetler sınıfında görev yapan personele değil GİH veya THS’de görev yapan personele de uygulanmasının Anayasa’ya uygun olamayacağını belirttiler. Ayrıca 3 üye  son verme cezasının, ağır bir ceza olduğunu ve Anayasa’nın 13. maddesinde ifade edilen “ölçülülük ilkesi”ne de aykırı olduğunu vurguladılar.

17 Ocak 2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan kararın tam metni için tıklayınız 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ