Dini Haberlerim

Dijital Dünyada Değerleriyle Aile Olmak

Dijital Dünyada Değerleriyle Aile Olmak

Ankara İl Müftülüğünce “Dijital Dünyada Değerleriyle Aile Olmak” konulu konferans düzenlendi.

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Kocatepe Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse konuşmacı olarak katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açılış konuşmasını İl Müftüsü Dr. Yusuf Doğan yaptı.

Ardından  “Dijital Dünyada Değerleriyle Aile Olmak” konulu konferans vermek üzere kürsüye davet edilen Prof. Dr. Köse, “Aile toplumun temel yapı taşıdır ifadesi çok önemli ve yerinde bir sözdür. Ailede bireylerin rolleri ve sorumlulukları vardır. Babanın aile reisi olarak yükümlülükleri ve mesuliyetleri olduğu gibi annenin de annelik rolü ve sorumlulukları vardır. Çocukların da aynı şekilde. Her birey kendi sorumluluklarını layıkıyla  yerine getirirse, aile kurumu da toplumun güçlü bir yapı taşı olur. Devletler de büyük aile gibidir. Ailede meskun olunan mekan ev, devlette ise vatandır. Devlette bir devlet başkanı, ailede o hanenin reisi vardır. Ailede ilişkileri sevgi, saygı, merhamet ve nezaket gibi kurallar düzenler ve devamlılığını sağlar. Devlette de kanunlar, yasalar ve cezalar toplumsal düzeni ve güveni sağlar. Onun için güçlü ve huzurlu ailelerin olduğu toplumlar, güçlü devletleri oluşturur. Devlette de ailede de aileyi ve toplumu oluşturan bireylerin halet-i ruhiyeleri, ahlaki olgunlukları ve erdemli tutumları ile helal ve temiz olan gıdalarla beslenmeleri ve buna benzer bir çok niteliği barındıran denk bireylerin bir araya gelerek yuva kurması büyük önem arz etmektedir. Onun için İslam’da nişanlılık dönemi, yuva kuracak bireylerin birbirlerini daha iyi tanıması için önemli bir süreçtir. Ailelerimizin huzurlu ve uzun süreli olabilmesi için üç önemli faktörün yuvalarımızda tesis edilmesi gerekiyor. Merhamet; eşler arası nezaket, letafet ve rakikliği ifade eder. Meveddet; eşler arası sevgi, muhabbet ve saygıyı ifade eder. Üçüncü olarak da sekinet; bireylerin şahsi sorumluluklarını bilerek hareket ettiği ve rol karmaşasının yaşanmadığı hallerin neticesinde hanelerde meydana gelen huzur halini ifade eder. Yapılan araştırmalarda huzurlu ve uzun soluklu ailelerin en belirgin göze çarpan iki önemli özelliği vardır; birinci olarak aile bireylerinin birlikte bolca vakit geçirdiği, ikinci olarak da aile bireylerinin birlikte ibadet haneye gittiği ailelerin mutlu ve güçlü olduğu tespit edilmiştir.” ifadelerine yer verdi.

Program günün ansına İl Müftüsü Doğan’ın Köse’ye hediye takdimiyle son buldu.

Programa İl Müftü yardımcıları, ilçe müftüleri, il vaizleri, il ve ilçe gençlik koordinatörleri ve manevi rehberler katıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ