Dini Haberlerim

Diyanet-Sen Başkanlar Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

Diyanet-Sen Başkanlar Kurulu Toplantısı  Gerçekleştirildi

Memur-Sen’e bağlı Diyanet-Sen Başkanlar Kurulu Toplantısı, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın katılımıyla Mardin’de gerçekleştirildi.

Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı Diyanet-Sen’in Başkanlar Kurulu Toplantısı, Mardin’de gerçekleştirildi. Şube başkanları ve il temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıya, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tombul ve Mehmet Emin Esen, Ulaştırma Memur-Sen Genel Başkanı Can Cankesen, Mardin İl Valisi ve Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, İl Müftüsü İsmail Çiçek, AK Parti İl Başkan Vekili Hamit Ete, Memur-Sen İl Temsilcisi Mustafa Aydın, Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, Kültür İl Müdürü Alaattin Aydın ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Yalçın: Diyanet-Sen’e, Cesareti Artırdığı İçin Teşekkür Ediyorum

Konuşmasına teşkilatı selamlayarak başlayan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Memur-Sen, bu coğrafyada yeniden bir medeniyetin mümkün oluş gayesini örgütlenmiş halidir. Diyanet-Sen’e bu teşkilatta olduğu ve bu teşkilatın cesaretini artırdığı için teşekkür ediyorum. Memur-Sen’de, Diyanet-Sen’de örgütlenerek aşılamaz denilen engellerin, çözülemez denilen sorunların çözümü için her zaman inisiyatif aldık. Bundan on yıl önce hayalini bile kurulamayan yasakların kaldırılması için mücadele verdik. Avrupa’da 5 yaşında anasınıfındaki çocuklar kilisede eğitim alırken, ülkemizde ‘12 yaşına kadar çocuklar camiye gidemez’ diyen düzenek sökülüp atıldıysa bunda hepimizin gayretleri var’ ifadelerini kullandı.

Konuşmasında Diyanet-Sen’e ve teşkilatına teşekkür ederek devam eden Yalçın, “Din görevlilerin sendikası mı olur deyişleriyle kuruluş aşamasında umut kıranlara inat, Diyanet-Sen’i kuran ve şuan seksen binlere ulaştıranlara selam olsun. Salalarla, ezanlarla, cesaretiyle ve ferasetiyle 15 Temmuz’da büyük rol oynayan Diyanet-Sen’imize ve üyelerine, Diyanet-Sen’i bugünlere getirenlere müteşekkirim. İmamlarımıza mesaj atarak, salalar okutabilir miyiz diye sormamızın akabinde, ‘inisiyatifle almaya hazırız’ cevabını almamızı ve bunu hemen uygulamaya koyarak oyunları bozmamızı, çocuklarımıza gururla anlatabiliriz. O esnada olay daha belli olmadan, adımını atan, çağrısını yapan ve hesabi değil hasbi davranan Memur-Sen’in, Diyanet-Sen’in büyük ailesidir, sizlere yürekten teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Vali Yaman Projelerden Bahsetti

Vali Mustafa Yaman, “Mardin’de sizin gibi nitelikli bir kitleyi misafir etmekten memnuniyet duyuyoruz. Biz bu ilin yetkilileri olarak gece gündüz demeden halkımıza hizmet etmeye çalışıyoruz. Elbette yol yapıyoruz, taziye evleri yapıyoruz, onun zaten bütçesi var yapılacak. Ama 25’in üzerinde sosyal proje yaptık. Elbette burada ekonomik ve sosyal kalkınma yapıyoruz, ama bu kalkınmanın yanında manevi kalkınmayı yapıyoruz ve önemsiyoruz” dedi.

Sivil topluma önem verdiklerini de sözlerine ekleyen Yaman, Memur-Sen’in yürüyüşünün çok kıymetli bir seviyeye geldiği belirtti. Yaman, Memur-Sen’e çalışmalarından ötürü teşekkürlerini iletti.

 

Miroğlu’ndan Birlik ve Beraberlik Mesajı

AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu ise konuşmasında Memur-Sen ve Diyanet-Sen’e teşekkür etti. Memur-Sen Konfederasyonu’nun, kurulduğu günden bu yana insan hak ve özgürlüklerinin gelişmesi için gayret sarf ettiğini belirten Miroğlu, “Hepimizin mücadelesi bu yönde olmalıdır. Türkiye’nin dünyada hak ettiği yere gelebilmesi için, birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeliyiz” dedi.

Bayraktutar: Davamızı Kesintisiz Sürdürüyoruz

Toplantıda katılımcılara hitap eden Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar ise Diyanet-Sen’in tarihi sorumluluğuna ve vizyonuna dikkati çekerek, “Diyanet-Sen, Alparslan’ın, Kılıçarslan’ın, Nurettin Zengi’nin, Selahattin Eyyubi’nin, Ertuğrul Gazi’nin, Osman Gazi’nin, Fatih Sultan Mehmet’in, Abdülhamit’in, Menderes’in, Özal’ın, Necmettin Erbakan’ın kesintisiz bir yürüyüşle taşıdıkları dava şuurunu tarihin bu diliminde yüklenen isim oldu. Ahmet Yıldız ve Akif İnan’nın, uzun, ince yolculuğunun, günümüzdeki kumandanı ve neferi oldu” ifadelerini kullandı.

Müftülere nikâh kıyma yetkisi verilmesine değinen Bayraktutar ,“Nikâhı ister belediye başkanının görevlendirdiği memur, ister hâkim kıysın, isterse noter kıysın. Gemide kaptan da kıysa, nikâh salonunda müftü de kıysa işlem muteberdir. Şimdi bu yetkiye itiraz edenlerin maksadı başka… Onlar içinde müftü, imam geçtiği zaman kıl olurlar. Karşı çıktıkları husus, müftünün kıyacağı nikâhtan ziyade, müftünün kendisidir” diye konuştu.

 

 

Aydın: Örgütlü Olursak Ülkemiz Kazanır

İl Başkanı Mustafa Aydın ise, Memur-Sen ailesi olarak Genel Merkezimiz gibi bizler de illerimizde tarihe karşı sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz. Her ne kadar sorunlarımız fazla olsa da umudumuz sorunlarımızdan çok daha fazla” dedi.

Aydın, “Örgütlü olursak ülkemiz kazanır, milletimiz kazanır. Bizim amacımız emek kesiminin ekmeğini büyütmek ve kamu görevlileri adına yeni kazanımlara imza atmaktır Türkiye’nin mevcut durumu içerisinde ülkesi ve milleti için mücadele edecek örgütlü yapılara ihtiyaç olduğu ortadadır. Bu boşluğu Memur-Sen doldurmaktadır. Bizler buradan emek ve ekmek mücadelemizi verirken aynı zamanda da milli iradeye sahip çıkan teşkilatız” diye konuştu.

 

Kurtuluş: Asla İzin Vermeyeceğiz

Diyanet-Sen Şube Başkanı Abdülkadir Kurtuluş toplantıda yaptığı konuşmada yıllarca bu topraklarda farklılıkları ayrılık sebebi yapmaya çalışanlara inat kardeşçe yaşayacaklarını belirtti. Yıllarca Batı’nın bu topraklarda ırk, mezhep, meşrep, tarikat bahanesiyle insanımızı zehirlemeye çalıştıklarına dikkati çeken Kurluluş “Onların bu ayrıştırmalarına inat bizler kardeş olmaya devam edeceğiz. Müslümanlar olarak yapay hiçbir sınıra izin vermeyeceğiz. Bizim gönlümüze hiçbir suni sınır konamaz, buna asla izin vermeyeceğiz. Meşruiyet içerisinde kalarak hizmet etmeye devam edeceğiz ve ayrılık söylemlerine inat ille de ümmet ümmet diyeceğiz” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ