Dini Haberlerim

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Medine Uluslararası Türk Okulunu ziyaret etti

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Medine Uluslararası Türk Okulunu ziyaret etti

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Medine’de bulunan Medine Uluslararası Türk Okulu’nu ziyaret etti. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ı Müdür Ebubekir Akmercan karşıladı. Burada öğretmeler ve öğrencilere hitap eden Başkan Erbaş, Medine’nin İslam’la tanışmasıyla birlikte Kur’an-ı Kerim’le, ilimle, bilgiyle aydınlandığını söyledi.

Hz Peygamber Medine’ye hicret ettiğinde ilk yaptığı iş olarak Mescid-i Nebevi’yi inşa edip mescidin bir kısmını da eğitim ve öğretime ayırarak Suffa Mektebi’ni kurduğunu anlatan Başkan Erbaş, İslam medeniyetinin ilk nüvesi Suffa’da atılmıştır, Medine’de atılmıştır. İşte sizler o Suffa’nın adeta devamısınız” diye konuştu.

İslam Medeniyetinin ilk mektebi olan Suffa’da Hz Ebubekirlerin, Hz. Ömerlerin, Hz. Osmanların, Hz. Alilerin yetiştiğini hatırlatan Başkan Erbaş, Suffa’da yetişen sahabelerin yeryüzüne dağılarak İslam’ın aydınlığını başka beldelere de taşıdıklarını kaydetti.

Öğrencilere derslerine iyi çalışmaları hususunda tavsiyelerde bulunan Başkan Erbaş şöyle konuştu “Bizim ilim geleneğimizde dini ilimlerle sosyal ve fenni ilimlerin arası çok kalın duvarlarla ayrılmamıştır. Tarihimize baktığımız zaman Matematikte, tıpta zirve olan bir ilim adamımız aynı zamanda fıkıhta da zirve olduğunu görebiliyoruz.”

Başkan Erbaş’a ziyaret esnasında Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Selim Argun ve Riyad Din Hizmetleri Müşaviri Ergün Yücel de eşlik etti.

Başkan Erbaş, ayrıca Medine’de bulunan Kur’an-ı Kerim Müzesi’ni de ziyaret ederek yetkililerden müze hakkında bilgi aldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ